АНАЛІТИКА

Як уберегтись від надмірної кількості нітратів в ранніх овочах та фруктах

16.05.2023 19:05
36_main-v1590669752

Перші в сезоні овочі, фрукти і зелень уже  на прилавках ринків та магазинів. Але купуючи першу полуницю чи  пучок зелені, слід пам’ятати про потенційну небезпеку, яку вони можуть в собі  містити. А це нітрати і пестициди. Про це  на facebook сторінці повідомляє Головного управління Держпродспоживслужби в Івано – Франківській області, пише  agronews.ua.

В Держпродспоживслужбі наголошують, що рання продукція, вирощена в парниках і теплицях, містить у в 2-3 рази більше нітратів. Згідно з дослідженнями, зі свіжими овочами до організму людини потрапляє від 40 до 80 відсотків добової дози нітратів. Найбільше схильні до накопичення азотистих сполук капуста, редис, зелена цибуля та кріп. 

Нітрати – солі азотної кислоти. Первинним їх джерелом для овочів і фруктів є ґрунт. Рослини мають здатність поглинати з насиченого добривами ґрунту надмірну кількість сполук азоту, більше за необхідну. Існують допустимі норми нітратів в овочах, фруктах та зелені, з урахуванням безпечності для організму людини.

Для того, щоб мати від споживання ранніх овочів та фруктів максимум користі і не завдати організму шкоди, необхідно дотримуватися простих правил з вибору і приготування продукції:

 1. Не вибирайте великі плоди, бо це одна з візуальних ознак наявності в ньому стимулюючих речовин.
 2. Уся зелень (кріп, шпинат, петрушка) і огірки повинні бути темно-зеленого кольору; обріз коренів зелені повинен бути свіжим, а огірки – твердими і з тонкою шкіркою.
 3. Рання капуста безпечніша, коли не дуже тверда, з яскраво-зеленими блискучими листям і свіжим обрізом. Плоди редису мають бути не дуже великі, але тверді і рівномірно забарвлені, без темних і жовтих плям. При виборі болгарського перцю звертайте увагу на чашечку – вона має бути зелена і мати свіжий обріз.
 4. Найбільше нітратів – у серцевині чи качані плода. Тому жорсткі ребра капусти, розташовані біля качана, краще не вживати. Обов’язково видаляйте жовту серцевину з червоного помідора.
 5. У домашніх умовах можна дещо зменшити шкідливий вміст нітратів. Головне правило – перед вживанням і приготуванням ретельно мийте полуницю, черешню, овочі, видаляйте пошкоджені та позеленілі частини (картопля, морква), а також замочіть їх на 15-20 хвилин у холодній воді, злийте воду і замочіть іще раз.
 6. В огірках і редисі бажано зчищати шкірку, зрізати плодоніжки і хвостики не менш, як сантиметр з обох боків. Це ж стосується й ранньої моркви, буряка. Стебла зелені (петрушка, кріп тощо) накопичують більше нітратів, ніж гілочки, тож краще їх не вживати.
 7. Овочі, які не піддаєте термообробці – огірки, помідори, капуста, зелень – перед вживанням окропіть лимонним чи гранатовим соком: їхня кислота має властивість знешкоджувати нітрати. Нітросполуки в шлунку перетворюються на небезпечні лише під впливом нітробактерій, а лимонна кислота швидко заблокує їхнє розмноження.
 8. При тепловій обробці рівень нітратів знижується на 60-80%, але відвар із ранніх овочів необхідго злити відразу ж після варіння, а вже потім солити овочі.
 9. Не варто тримати овочі довго навіть у холодильнику, адже при зміні температури і тривалому зберіганні нітрати швидко перетворюються на нітрити.
 10. Салати найкраще готувати на один раз і не зберігати розрізані овочі в холодильнику.
 11. Перед приготування “молодого” борщу овочі варто спершу проварити в невеликій кількості води і злити її, а вже на свіжій – готувати страву. 

Дізнатись про вміст в овочах чи фруктах нітратів або залишків пестицидів можна лише після проведення необхідних лабораторних досліджень.

Так за 4 місяці 2023 року проведено ветеринарно-санітарну експертизу 24759 зразків овочів та фруктів, які реалізувались на ринках області, а це 42580 досліджень. За результатами не допущено в обіг 1,255 т невідповідної рослинної продукції.

Тож купуючи овочі та фрукти, цікавтесь у продавців наявністю документів, що засвідчують їх походження, безпечність та якість, а також вимагайте експертний  висновок про дослідження продукції, в тому числі і  на вміст нітратів.


Перегляди: 2
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: