АНАЛІТИКА

В Україні ціни на землю зросли на 40%

25.04.2024 07:05
1

В Україні, попри війну, ринок землі продовжує функціонувати. Земля, як і до війни залишається ліквідним товаром. Навіть більше, із відкриттям другого етапу ринку землі середня ціна на землю в Україні зросла на більш ніж 40%. Про це повідомляє Експерт, пише agronews.ua.

Водночас, кажуть аналітики, ажіотажу  на земельному ринку немає. Але й спаду вони також не спостерігають. Як змінився ринок землі, розповів заступник Міністра аграрної політики та продовольства з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик.

Дрібні та середні фермери, які відчутно збідніли від початку повномасштабної війни, наприкінці 2023 року неодноразово звертались до влади із проханням відтермінувати початок другого етапу земельної реформі. На цьому етапі доступ до ринку землі мали отримати юридичні особи. Причому норматив на продаж землі різко зростав: зі 100 гектарів до 10 000 гектарів.

За таких умов фермери небезпідставно побоювались, що землю, яку вони орендують у селян, скуплять “грошові мішки”, і що їхній бізнес буде знищено. Адже у них самих зараз немає грошей на купівлю землі. А отже, скупити її можуть лише великі агрохолдинги, в яких гроші завжди є.

Проте, незважаючи на фермерську петицію, що набрала потрібні 25 тисяч голосів, та на решту звернень, влада все ж не відреагувала на прохання власників дрібних агрогосподарств. Другий етап земельної реформи розпочався так, як це планувалося ще задовго до війни – з 1 січня 2024 року.

Незважаючи на відкриття другого етапу земельної реформи, ажіотажу на ринку немає, каже Денис Башлик. Взагалі за весь період від початку земельної реформи (а незабаром їй вже виповниться 4 роки) було продано всього 1% від усіх паїв, що знаходяться у власності українців.

“З моменту відкриття ринку – на кінець першого кварталу 2024 року за договорами купівлі-продажу земельних ділянок відчужено 114 872 земельних ділянок загальною площею 347 185 га. Середня вартість за 1 га досягла 45 246 грн”, – каже заступник аграрного міністра.

Водночас на ринку не помічено високого попиту на землю з боку юридичних осіб. Так, від початку року юридичними особами було придбано 3 622 земельні ділянки загальною площею 11 610 га. А фізичні особи за цей період купили 19 582 ділянки загальною площею 58 670 га.

Щоправда, середня вартість одного гектара землі, яку цьогоріч викупили юридичні особи, виявилась значно вищою за ту, яку купували фізичні: 64 116 грн проти 41 510 грн. А якщо порівнювати із середньою вартістю гектара на ринку (45 246 грн), то земля, викуплена юридичними особами, виявилась на 40% дорожче.

При цьому юридичні особи найбільше землі викупили в таких областях:

  • Полтавській – 1 037 га;
  • Сумській – 496 га;
  • Житомирській − 354 га.

А найвищі ціни, за якими вони купували землю, були в таких областях:

  • Одеській − 115 620 грн;
  • Івано-Франківській − 110 721 грн;
  • Рівненській − 96 тис. грн.

Таким чином, можна припустити, що земля, викуплена юридичними особами у цих трьох областях, купувалась не під аграрне виробництво, а ймовірно під спорудження комерційних об’єктів.Перегляди: 1590
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: