Через припинення зернових стандартів ГОСТ з 1 січня 2022 р. може наступити хаос на ринку зернових та зернопродуктів України. Про це повідомили у пресслужбі «Української зернової асоціації» (УЗА), пише agronews.ua.
«Більшість стандартів має важливе значення і застосовується для визначення порядку та методології здійснення контролю якості у сфері заготівлі, зберігання, переробки, транспортування та експорту зерна. За методиками цих стандартів визначаються основні та класоутворюючі показники якості зерна, включені в Національні стандарти України, на всі зернові культури, які виробляються в Україні», — зазначили у відомстві.
В УЗА додали, що наразі серед чинних в Україні ДСТУ гармонізованих з міжнародними стандартами та стандартами ЄС відсутні будь-які методики, які можна застосувати на заміну зазначених вище.
«Тому підприємства, які займаються зберіганням зерна, повинні знати та погодити з власниками зерна, за якими нормативними документами будуть визначатися показники якості зерна при прийманні, зберіганні та відвантаженні, в тому числі для розрахунків за зернову продукцію, починаючи з 01.01.2022 р. Адже відсутність стандартних або придатних до вимірювання методик визначення показників якості зерна, що передбачені Національними стандартами України на всі зернові культури (пшениця, ячмінь, кукурудза, сорго та інші), скасовують їх дію», — наголосили в асоціації.
УЗА просить Уряд, Мінекономіки, Мінагрополітики та ДП «УкрНДНЦ» розв’язати проблему з відсутністю стандартів, які є обов’язковими на зерновому ринку відповідно до Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні». Зокрема, продовжити дію зазначених зернових стандартів та забезпечити дію обов’язкових національних зернових стандартів України, що містять посилання на скасовані ГОСТи.
Читайте також: Озвучено переваги українського соняшника в раціоні тварин.