НОВИНИ

В Україні закрилася рекордна кількість ФОП

19.02.2022 09:15
kak-zakryt-fop-v-2020-godu

В в лютому 2022 року в Україні закрилася рекордна кількість фізичних осіб-підприємців з 2017 року — понад 36 тисяч. Про це повідомляє delo.ua, пише agronews.ua.

Крім того, вперше за довгий час кількість відкритих ФОП виявилася меншою, ніж кількість закритих. Так, з 1 по 14 лютого відкрилося 25,7 тис. ФОП, при цьому закрилося 36,6 тис. Для порівняння: у січні 2022 року відкрилося 23,9 тис. ФОП, а закрилося трохи більше 23,2 тис. Тобто, динаміка приросту кількості ФОП в Україні різко з позитивної стала негативною. 

Показники лютого є рекордними із зими 2017 року, коли пройшла хвиля ліквідації так званих «сплячих» ФОП. Тоді був прийнятий закон, за яким навіть недіючі та не отримуючі прибутків ФОП повинні були сплачувати єдиний соціальний внесок. У результаті в лютому 2017 року закрилося 67,4 тис. ФОП, а відкрилося лише 40,8 тис. 

За словами голови правління Асоціації представників малого та середнього бізнесу Києва Максима Тютюнникова, таке зниження можна пояснити трьома факторами. По-перше, з 1 січня 2022 року набув чинності закон, за яким ФОП 2-ї-4-ї груп зобов’язали встановити касові апарати (РРО). 

«Стрімка ліквідація ФОП, яка відбувається сьогодні, є реакцією малого бізнесу на запровадження РРО. Спостерігаються дві тенденції закриття: перша – це остаточне закриття, а друга – формальне, яке переводить ФОП у «тінь». Тобто, люди все одно вестимуть діяльність, але вже без офіційної реєстрації підприємцями. За словами представників малого бізнесу, у них занадто малий оборот, обладнання для РРО є дорогим, штрафні санкції непосильні, а це призводить до припинення підприємницької діяльності або до переходу до нелегальної діяльності», — зазначив М. Тютюнников, підкресливши при цьому, що запровадження РРО все ж таки є швидше позитивним нововведенням, оскільки дозволяє покупцям отримувати чек і захищати свої права. 

Негативну роль відіграли і новини про можливу повномасштабну війну РФ проти України. На думку Тютюнникова, в умовах гібридної війни усі підприємці, зокрема ФОП, не хочуть ризикувати коштами та вкладати гроші у свій бізнес. 

«Треба не забувати ще один фактор — енергетична криза, яка призводить до подорожчання комунальних послуг та оренди приміщень. Станом на сьогоднішній день багато мікробізнесів (магазини, кафе, ресторани) по Україні закриваються, тому що витрати на електроенергію/газ та оренду зросли у 2–3 рази. Крім того, нова мінімальна зарплата і прожитковий мінімум автоматично підвищили податки для ФОП, які мають спрощену систему оподаткування”, – підсумував Максим Тютюнников. 

Раніше Кабінет Міністрів скасував обов’язковість застосування реєстраторів розрахункових операцій або програмних РРО у селищах, зокрема при торгівлі, яку здійснюють фізособи-підприємці, які сплачують єдиний податок. Відповідні зміни були внесені до постанови №1336 від 23 серпня 2000 року, якою було встановлено перелік форм та умов діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, за яких не обов’язково використовувати РРО та які можна вести з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій. 

При цьому з 1 січня українські ФОП у міській місцевості мають працювати з касовими апаратами. Незважаючи на вимоги частини підприємців відкласти це нововведення на рік, Рада 17 грудня не стала розглядати це питання, хоча для цього було скликано окреме засідання. 

Санкції за порушення використання касових апаратів передбачають штраф у розмірі 100% вартості проданих із порушенням товарів, а за подальші порушення вже 150% вартості товару.

При цьому голова Комітету ВР з питань фінансової, податкової та митної політики Данило Гетманцев як ініціатор фіскалізації малих підприємців зазначає, що ці заходи вже дозволили вивести із тіні 85% торгових операцій.

Читайте також: Українська компанія створила новий бренд насіння з високим генетичним потенціалом.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: