НОВИНИ

В Україні подорожчає алкоголь

02.12.2019 07:00
alkogol_0f1b7-19626

Найбільші перестороги викликають наміри влади дозволити імпорт спирту обраним підприємствам. Через реформу Президента щодо лібералізації спиртової галузі (демонополізація ДП “Укрспирт”, яка передбачена законопроектом №2300 – ред.) є ризики ще більшої тінізації алкогольного ринку та подорожчання продукції. Такі перестороги у коментарі УНН озвучив економіст Віктор Борщевський.

За його словами, сама лібералізація є потенційно добрим наміром, яка повинна стимулювати ринки, розвивати конкуренцію. Однак, в українських реаліях, а тим паче, коли мова про надприбуткові спиртовий та алкогольний сектори, наслідки реформи ОП можуть мати абсолютно зворотний ефект.

Зокрема, найбільші перестороги викликають наміри влади дозволити імпорт спирту обраним підприємствам, каже експерт.

“Якщо дозволяють імпорт спирту окремим гравцям, а не всім (як передбачено проектом ЗУ №2300), то чи не буде у нас на цьому тлі ще більшої тінізації і корупції? Є припущення, що дозволять імпорт лише “своїм”, інакше навіщо звужувати коло так званих уповноважених імпортерів.

Ще питання: а хто це все буде контролювати? Лібералізація – окей, але вона в цьому світі спирається на демонополізацію – мається на увазі на посилення контролю за ринком з боку АМКУ, контролюючих органів, захисту прав споживачів та інших структур, які слідкують, аби не було зловживань.

Знаючи, що наша система запобіжників працює дуже-дуже слабко, плюс наші традиції, то, звичайно, є побоювання, що можуть дозволити це робити тільки своїм, щоб можна було на цьому щось заробити. І це не буде цивілізована конкуренція, під гаслами оздоровлення ринку перерозподілять потоки від галузі. А вона – надприбуткова”, – пояснив Борщевський.

За такого сценарію в Україні відчутно подорожчає алкогольна продукція, прогнозує він.

“Коли ми дозволяємо цей імпорт спеціальним уповноваженим компаніям, то є ризик ще більшої тінізації ринку і навпаки, подорожчання алкогольної продукції. Створять вузьке “горло”, і на тому хтось гарно заробить”, – додав експерт.

Нагадаємо, у жовтні Президент Володимир Зеленський зареєстрував у ВР законопроект про демонополізацію спиртової галузі. Ініціатива лобіює інтереси горілчаних компаній і “вбиває” ДП “Укрспирт”, кажуть експерти.

Попри відсутність економічних розрахунків, зауваження Головного науково-експертного управління ВР та двох висновків комітетів, зокрема бюджетного, комітет ВР з питань розвитку економіки (головний) виніс законопроект в зал для голосування, де його ухвалили у першому читанні.

Крім того, правки Офісу Президента до законопроекту № 2300 (в рамках підготовки документу до другого читання) передбачають дозвіл на імпорт спирту окремими підприємствами з 2023 року.

Серед головних пропозицій змін до законопроекту (на яких наполягають, зокрема, і профспілки) — проводити демонополізацію спиртової галузі після приватизації ДП “Укрспирт”, аби не перетворити державні заводи на металобрухт і не лишити на вулиці співробітників державної компанії. Також включити запобіжники, які не дозволять знищити спиртову галузь в Україні, замістивши її іноземним товаром російського, білоруського чи молдовського походження. Р


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: