ВАЖЛИВО

УАВК закликає уряд відстояти право на експорт картоплі до Молдови

02.06.2021 15:34
potatoes-1448405_960_720

Українська асоціація виробників картоплі (УАВК) закликає уряд відстояти право українських виробників вільно експортувати картоплю та продукти переробки з неї до Республіки Молдова. У разі негативного вирішення питання запровадити дзеркальні заходи і заборонити поставки в Україну з Молдови картоплі, овочів та фруктів, а також усіх товарних позицій зі Списку свіжої та переробленої продукції рослинного походження, запропонованих для переважної реалізації в супермаркетах Республіки Молдова. Про це повідомляє пресслужба Асоціації, пише agronews.ua.

🔥 Відповідне звернення УАВК надіслала прем’єр-міністру України Віталія Шмигалю, голові Держпродспоживслужби Владиславі Магалецькій, заступникам міністра економіки Тарасу Качці та Олегу Романішину, яких попросила створити робочу групу із захисту національних інтересів.

«Республіка Молдова наразі залишається єдиним експортним каналом збуту української картоплі, – нагадують в Асоціації. – Втрата єдиного експортного каналу, за яким наразі продається на зовнішні ринки українська картопля, зробить наш продукт абсолютно «невиїздним», що може призвести до катастрофічних наслідків, особливо якщо зважити на те, що 2021 року площі під промисловим картоплярством в Україні збільшено на 13-15%. У разі гарного врожаю та за відсутності можливостей експорту Україна «захлинеться» від перевиробництва, що 2022 року позначиться на різкому скороченні площ під вирощеною промислово картоплею», – йдеться у зверненні.

УАВК нагадала, що в 2018-2019 роках трейдингові компанії активно скуповували картоплю в українських виробників і постачали її в Молдову, якій на той момент бракувало власної продукції.

«Країна потерпала від посухи, виробників не підтримував уряд і не надавав допомоги на встановлення зрошення. Логічно, що країна змушена була імпортувати картоплю і з України, і з Білорусі, і з РФ», – говорять експерти УАВК.

За інформацією виконавчого директора УАВК Оксани Руженкової, цифри реальних обсягів поставок картоплі в Республіку Молдова нікому не відомі, бо дефіцит продукту в країні допомагала нівелювати не лише Україна, а й Білорусь із РФ, які провозили свою продукцію транзитом через Україну.

Згідно офіційних даних Державної Митної служби, експорт Україною (або сумарно з РФ та Республікою Білорусь) картоплі становив:

2016 року – 11 тис. т,
2017 року – 4 тис. т,
2018 року – 11,3 тис. т,
2019 року – 256 тис. т,
2020 року – 399 тис. т,
січень-березень 2021 року – 21 тис. т.

За словами виконавчого директора УАВК, 2020 року молдавські виробники мали проблеми з поставками картоплі в мережі супермаркетів, на полицях яких превалювала імпортна продукція звідусіль, а не лише з України.

УАВК звернула увагу урядовців на те, що у 2020-2021 роках Україна вперше за роки незалежності розпочала імпорт картоплі з Республіки Молдова, який 2020 року становив 438 т, а за 3 місяці поточного року досяг 468 т.

В Асоціації переконані, що законодавчі новації щодо змін положень Закону Республіки Молдова №225 від 4 грудня 2020 року «Про внесення змін до деяких нормативних актів» пов’язані з відстоюванням інтересів вітчизняного виробника, а також недружніми діями проти України, що є порушенням правил вільної торгівлі згідно міжнародних документів СОТ.

Довідка: Список свіжої та переробленої продукції рослинного походження, запропонованої для переважної реалізації в супермаркетах Республіки Молдова, містить 338 товарних позицій, серед яких крім картоплі є вся плодоовочева група, зернові культури, крупи, олія, цукор, молочні та м`ясні продукти, хлібобулочні та макаронні вироби, соки, пиво, алкогольні напої тощо.

Нагадаємо, Українська армія споживала картопляне пюре виробництва Російської Федерації.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: