НОВИНИ

Тепличний бізнес в Україні на межі зникнення

29.09.2021 16:33
plan-teplychnogo-gospodarstva

Аналітики звертають увагу на дуже серйозну загрозу для тепличного бізнесу України у вигляді зростаючих світових цін на природний газ. Про це повідомляє east-fruit, пише agronews.ua.

Оскільки абсолютна більшість тепличних господарств країни продовжує використовувати газ як основне джерело тепла, а в деяких випадках і для генерації електроенергії, підвищення вартості газу може привести до зупинки виробництва або банкрутства тепличних підприємств.

Спотові ціни на газ в ЄС в кінці вересня приблизно в десть разів вище, ніж в цей же час роком раніше за цілою низкою причин. Серед них – різке зростання попиту на газ в Азії, яка активно відновлює економіку після пандемії коронавірусу. Тому скраплений газ з США та інших країн відправляється, переважно, в цей регіон. З іншого боку, російський «Газпром» все літо поставляв лише мінімально законтрактовані обсяги трубопровідного газу в ЄС і не заповнював власні газосховища в Євросоюзі, як зазвичай. Ця стратегія дозволила «розігріти» ринок газу в ЄС і привести до різкого зростання цін на енергоносій.

В Україні біржові котирування цін на газ також в кілька разів вище, ніж роком раніше. Тому, навіть якщо подальшого зростання цін на газ для тепличних підприємств і не буде, то вартість генерації однієї гігакалорії тепла восени і взимку 2021 року в 4-5 разів вище, ніж роком раніше.

Нагадаємо, що генерація одиниці теплової енергії в Україні обходиться дорожче, ніж в будь-якій іншій країні Східної Європи. Для порівняння, роком раніше собівартість генерації тепла в Україні була в 4-5 разів вище, ніж в Росії. Тільки завдяки низьким світовим цінам на газ і технологічному прогресу, Україна навіть почала відновлювати обсяги експорту тепличних овочів. Однак і обсяги імпорту продовжували рости. У 2020 році імпорт тепличних томатів в Україну оновив рекорд і досяг 87 тис. тонн, а основний обсяг продукції надійшов з Туреччини.

У 2021 році імпорт тепличних овочів в Україну продовжував зростати. За перші сім місяців 2021 року імпорт тепличних томатів виріс на 20%. Швидше за всіх нарощували поставки експортери з Туреччини, Азербайджану та Білорусі.

«Навесні 2021 роки мене дуже часто запитували, чому українські помідори продаються настільки дорожче, ніж імпортні? Я пояснював, що український помідор вирощується поруч зі споживачем, тому він смачніший і споживач готовий платити за нього більше. Так, витрати на його вирощування вище через дорогих енергоносіїв, але якщо споживач не захоче платити більш високу ціну, то виробництво стане просто нерентабельним. Адже в Туреччині набагато тепліше, ніж в Україні і обігрів теплиць там або мінімальний, або і зовсім не здійснюється », – пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«У цьому році, з огляду на високий рівень цін на газ, варто очікувати зниження обсягів виробництва українських тепличних овочів, зсуву початку сезону їх вирощування на кілька тижнів, з метою зниження витрат на обігрів, загального зростання цін на тепличні овочі на ринку і збільшення обсягів імпорту їх з Туреччини », – прогнозує експерт ФАО.

На даний момент оптові ціни на тепличні помідори в Україні на 35% вище, ніж роком раніше. У літній же період і навіть навесні ціни на помідори в країні були рекордно низькими для останніх кількох років. Однак, найімовірніше, рівень цін взимку буде вище торішнього, як для українських тепличних овочів, так і для імпортних.

Відповідно, зростання собівартості і рівня цін може привести до скорочення обсягів продажів. А це, в свою чергу, знизить рентабельність тепличного бізнесу і може привести до банкрутств найменш енергоефективних тепличних комбінатів, а також тих, у кого в недостатній мірі налагоджений маркетинг.

Потрібно пам’ятати, що зростання цін на газ зачіпає не тільки Україну. Уже зараз в країнах ЄС і Великобританії скорочуються обсяги вирощування тепличних овочів в найменш теплих регіонах. Відповідно, одним з варіантів вирішення проблеми може стати розвиток експорту тепличних овочів в країни, де рівень доходів населення вище, а споживання не так сильно залежить від рівня цін.

Нагадаємо, що Оприлюднено оновлені ціни на соняшникову олію.Перегляди: 0
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: