ВАЖЛИВО

Оприлюднено рекордні ціни на цукор, олію та хліб

22.07.2021 09:02
01_hlib_bezdrigdgovyj

За рік найбільше здорожчали соняшникова олія, цукор та хліб, найбільше здешевшали – овочі та фрукти. За результатами півріччя в Україні значно зросли ціни на продукти харчування. За даними Державної служби статистики, в червні 2021 року індекс споживчих цін на продукти харчування дорівнював 9,8%, тоді як в загальному по країні інфляція становила 9,5%. Про це повідомляє ТСН, пише agronews.ua.

Найбільше за останній рік здорожчали соняшникова олія та цукор – на 80% та 70% відповідно. Однак, є й продукти, які здешевшали – це, насамперед, овочі та фрукти, ціна на які впала на понад 10%. Решта ключових товарів, які споживають українці, – м’ясо, риба та молочні вироби, – подорожчали на 5-20%.

Попри очікуваний рекордний врожай та сповільнення інфляції експерти стверджують, що восени ціни навряд чи підуть донизу, максимум – вони можуть стабілізуватися.

Зростання цін на продукти харчування в Україні пов’язане не так із послабленням національної валюти, як зі стрімким зростанням цін в усьому світі, пояснюють економічні експерти.

«У травні 2020 року індекс цін на продовольство від FAO (показник, що відображає рух міжнародних цін корзини продовольчих товарів) становив 91 пункт, що є мінімальним значенням за останні 3 роки. Протягом наступних 12 місяців він зростав і у травні цього року становив вже 127,8 пунктів. Але зараз ми бачимо його поступове зниження», – пояснює Світлана Литвин.

За її словами, Україна повністю інтегрована в світову торгівлю, тож ціна на українському ринку сильно залежать від цін на світовому.

«Однак Україна є не лише великим виробником аграрної продукції, а й великим її експортером. Тому виробники завжди мають вибір, куди продавати свої товари: на внутрішньому, чи на зовнішніх ринках. Це і призводить до вирівнювання цін на українському ринку відповідно до світових», – каже аналітикиня.

Найкращий приклад залежності українських та світових цін – вартість соняшникової олії. Україна є її найбільшим виробником та експортером. За даними «Українського клубу аграрного бізнесу», станом на 2018 рік частка України становила 31% світових обсягів виробництва соняшникової олії, а станом на 2020 рік – 37% світового експорту олії в грошовому вимірі.

Зростання її вартості в Україні порівняно з червнем 2020 року склало 80,3%. За даними Держстату, якщо в січні літр олії коштував трохи більше 42 грн, то станом на кінець червня його ціна зросла майже до 65 грн.

Аналітики прогнозують, що через гарний врожай соняшнику цього року, ціни на соняшникову олію в Україні можуть знизитись на 5-7%.

«Зниження навряд чи можливе найближчим часом, адже процес збору насіння соняшнику ще не розпочався, а далі його потрібно ще переробити. Важливо, аби були сприятливі погодні умови без особливих катаклізмів, які дозволять якісно зібрати врожай», – каже Світлана Литвин.

Нагадаємо, що озвучено шокуючу ціну на цукор.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: