ВАЖЛИВО

Оприлюднено схеми рейдерства і як від них захиститися

16.03.2020 12:02
650x453

Антирейдерські закони 2016-2019 рр. заблокували майже всі прості схеми захоплень, в основі яких лежало введення реєстраторів в оману. Але у зловмисників залишається чимало інших методів. Про це пише liga.net.

Повний «бєспрєдєл»
Хто в зоні ризику: агропідприємства в період збирання врожаю і т. п.
Як працює: приїжджає “група силової підтримки” з якимось документом про право на активи. В її розпорядженні засоби швидкого вивезення цінного майна. Розрахунок на швидкість і стрімкість – поки власник намагається розібратися що відбувається і вжити заходів реагування, майно зникає в невідомому напрямку.
Як захиститися: вкрай складно без налагодженої системи фізичного захисту цінного майна. Бажано мати налагоджені контакти з правоохоронцями для більш оперативної реакції.

Підробка документів
Хто в зоні ризику: підприємства, в яких не збудований внутрішній процес здійснення угод із ключовими активами і зміни керівника.
Як працює: до реєстратора або нотаріусу приходить якась особа з достовірним на вигляд пакетом документів, наприклад, на продаж нерухомості. В цих документах згадується саме та особа, яка подає документи. У нотаріуса немає законних підстав у проведенні операції і нерухомість формально законно змінює власника.
Як захиститися: важливо не дати рейдерам запустити ланцюжок “добросовісних набувачів”, який суттєво ускладнить і затягне процес повернення активів.

Внутрішній ворог
Хто в зоні ризику: підприємства, що мають внутрішній конфлікт між власниками або між власниками та іншими ключовими співробітниками.
Як працює: рейдер, як правило, це безпосередньо один із учасників конфлікту, використовує повноваження і права конкретного власника або співробітника для формально законного заволодіння цінними активами.
Як захиститися: насамперед, збудувати нормальну систему раннього виявлення внутрішніх конфліктів і намагатися не доводити їх до “гарячої” стадії. А на випадок, якщо ця система не спрацювала, знову ж таки контролювати інформацію про ключові активи.

Перехоплення дебіторки
Як працює: рейдер отримує (законно чи ні) контроль над критичними партнерами, після чого починає “саботувати” оплати, постачання і т. д., одночасно пропонуючи “домовитися”.
Як захиститися: Якщо диверсифікація партнерів неможлива, необхідно максимально ретельно моніторити інформацію про ключових контрагентів. Для цього варто використовувати спеціалізовані системи, що дозволяють як мінімум контролювати зміни до ЄДР, а як максимум — вибудовувати зв’язки між компаніями та аналізувати інформацію ЗМІ, соцмереж і т.д.

Чорний реєстратор
Хто в зоні ризику: підприємства, що мають актив, який легко переоформити, але складно фізично вивезти. Наприклад, значну суму до відшкодування на ПДВ-рахунку.
Як працює: фактично, в сучасному вигляді є підвидом п. 2 “Підробка документів”. Відрізняється тим, що реєстратор прекрасно розуміє незаконність своїх дій, але свідомо йде на порушення.
Як захиститися: абсолютно аналогічно п. 2 “Підробка документів”.

«Кошмарим» бізнес
Як працює: рейдер знаходить “готового до співпраці” співробітника правоохоронних або контролюючих органів. Він “організовує” перевірки, арешти майна, вилучення доказів, допити власників та топ-менеджменту, і т.п. Все це використовується для схилення жертви атаки до “добровільної” передачі рейдеру тих чи інших активів.
Як захиститися: Звертайтеся до грамотного адвоката. Бажано також мати дійсно компетентного керівника СБ, який оперативно дізнається про наявність “замовлення”.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: