НОВИНИ

Нобелівську премію дали за винахід, що вже працює в аграрній галузі

12.10.2020 10:32
441798d2-e442-4944-8c0b-71c3a50d86ac-19445

Нобелівський комітет присудив премію з хімії двом вченим Еммануель Шарпентье і Дженніфер Дудні за розробку методів редагування генома. Вони створили так звані «генетичні ножиці» CRISPR, які дозволяють відредагувати геном за кілька тижнів. Раніше на це могли йти роки. Про це повідомляє пресслужба Нобелівського комітету, пише agronews.ua.

«За допомогою «генетичних ножиць», зокрема, модифікують геном рослин, аби ті були родючішими й витривалішими. Так, вони можуть змінювати ДНК тварин, рослин та мікроорганізмів з надзвичайно високою точністю», — підкреслюють у повідомленні.

Також зазаначається, що метод винайшли під час досліджень Streptococcus pyogenes, однієї з бактерій, що завдає найбільшої шкоди людству, вчені виявили раніше невідому молекулу tracrRNA. З’ясувалося, що вона є частиною давньої імунної системи бактерій, яка обеззброює віруси, розщеплюючи їхні ДНК.

Шарпентьє опублікувала своє відкриття у 2011 році, того ж року вона почала співпрацю з біохіміком Дженніфер Дудною. Разом їм вдалося відтворити «генетичні ножиці» бактерій у пробірці та спростити молекулярні компоненти, щоб їх було легше використовувати.

З того часу, як Шарпентьє та Дудна відкрили «генетичні ножиці» у 2012 році, їх використання вибухнуло. Цей інструмент сприяв багатьом важливим відкриттям у фундаментальних дослідженнях, і науковці змогли виробити культури, які витримують цвіль, шкідників та посуху. 


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: