Справа Михайла Саєнка – це постріл у спину всім фермерам Дніпропетровщини. Бути фермером в Україні – здебільшого вже подвиг. А починати фермерувати на початку 90-х, одразу після оголошення Незалежності – без перебільшення геройство. Першим таким героєм став Михайло Михайлович Саєнко. Але у сина відомого фермера цинічно відбирають землю, пише agronews.ua.
Своє фермерське господарство «Самара» Михайло Саєнко зареєстрував у квітні 1991 року. Отримавши згодом на законних підставах у постійне користування дві земельні ділянки – разом 53 гектари. Розвиваючи своє господарство, Михайло докладав паралельно чимало зусиль для становлення і розвитку фермерського руху, не лише на Дніпропетровщині, а й в Україні в цілому.
Від початку 90-х і аж до своєї смерті у березні 2013 року Михайло Саєнко зміцнював позицію фермерів і змушував дослуховуватись до малих і середніх аграріїв усі гілки влади. Після смерті легенди українського фермерства, його господарство успадкував син Олексій. При чому фермерство Саєнка-молодшого почалось з років судових тяганин, поки у вересні 2020 року Верховний суд України здійснив правовий висновок, яким на час існування ФГ «Самара» зберіг за ним право постійного користування земельними ділянками. Здавалося б, справедливість перемогла і тепер ніяких сюрпризів не буде.
Але невдовзі після рішення Верховного суду, вже у листопаді-грудні 2020 року Олексій Саєнко раптом дізнається батьківські земельні ділянки у нього відібрали. При чому зроблено це було за класичною шахрайською схемою рейдерських захоплень.
«Це безпрецедентний замах на фермерський рух навіть для теперішніх вовчих і корупційних діянь в Україні», – обурюється Анатолій Гайворонський, заступник голови Всеукраїнського Конгресу Фермерів,- «Потужним ударом під дих спробували вибити з наших полків не одного окремо взятого Олексія Саєнка, а саму ідею і потребу відстоювати та захищати в державі малий і середній аграрний бізнес».
На думку Гайворонського, об’єкт нападу обрано не випадково:
«Бо ми наче той невгамовний загін, у якого в розпал сутичок навколо баталій за фермерські цілі і напередодні запуску ринку земель вкрали бойове знамено. Якщо хочете, прапор і стяг, під якими ми уже тридцять років йдемо вперед, не здаємося та готові й сьогодні відстоювати свої інтереси і права».
Дії місцевої влади справді вражають цинізмом: в один день Новомосковська райдержадміністрація похапцем виводить з державної власності земельні ділянки ФГ «Самара», а Вільненська сільська рада приймає їх в комунальну. І протягом двох наступних днів сільрада встигає і передати у спільну комунальну власність обидві ділянки двом різним групам сторонніх громадян – нібито для ведення фермерських господарств.
При цьому оборудка була реалізована без участі Держгеокадастру, попередніх заяв і рішень. Тобто якісь громадяни забажали отримати землю зараз і одразу її отримали. Навіть не було потрібного рішення про надання дозволу готувати землевпорядні документи – скористалися тими, які замовляв і оплачував фермер Олексій Саєнко.
Всеукраїнський Конгрес Фермерів рішуче налаштований домогтися слідства і покарання для злочинців, які фактично вкрали землю в Олексія Саєнка.
Тому фермери готують акцію протесту у Новомосковську перед районною адміністрацією 30 березня в 11 годині і участь братимуть малі та середні аграрії з усієї України.