АНАЛІТИКА

В Україні змінили закон про страхування сільськогосподарської продукції: що саме

30.10.2020 08:02
1522667352_6857315165ac20f58de90e5.58871826


Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Національний банку України представили зміни до Закону України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою». У новій редакції конкретизуються суб’єкти агрострахування, правила, права та обов’язки сторін, а також механізм надання державної підтримки сільгоспвиробникам для страхування їх продукції. Про це повідомляє agronews.ua.

Оприлюднення змін до цього важливого для аграріїв закону відбулося під співголовуванням Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашка та Першої заступниці Голови Національного банку Катерини Рожкової.

У презентації також взяли участь заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, представники комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, громадського об’єднання «Всеукраїнська аграрна рада», Офісу ефективного регулювання (BRDO), Аналітичного центру Аграрного союзу України, Українського клубу аграрного бізнесу, Всеукраїнської громадської організації «Українська аграрна конфедерація» та Світового банку.

Як усе починалося

Необхідність у прописаних у законі положеннях склалася давно. Але з огляду на катасрофічну ситуацію, яка виникла у багатьох аграрних підприємствах через тривалу посуху під час сільськогосподарського сезону 2020 року, питання агрострахування встало надзвичайно гостро.

Як підкреслювали під час зустрічі представники аграрних асоціацій: для багатьох агропідприємств, а особливо для малих фермерських господарств, – це питання виживання в умовах форс-мажору та фактичної втрати врожаю.

Важливим для аграріїв є визначення рамкових критеріїв до страховиків та істотних вимог до страхових продуктів, при цьому без надмірної зарегульованості, яка може зробити інструменти нецікавими для ринку, вважає Генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьон.

Адже це не перша спроба запустити в країні повноцінне агростахування. Аграрії пам’ятають період 2011-2013 років, коли їх фактично “заганяли” в офіційний пул, створений з 4 наближених до влади страхових компаній. А також сплеск цікавості до цього інструменту в 2016-2018 роки, коли на ринок вийшли чимало активних, але малодієвих компаній.

Наразі є надія, що нинішне реформування сфери агрострахування буде більш дієвим та стане реальним інструментом захисту сільгоспвиробника.

«Враховуючи погодну турбулентність, глобальні зміни клімату та їх вплив на аграрне виробництво, впровадження ефективної системи агрострахування є надзвичайно актуальним завданням на сьогодні. Особливо ця нагальна потреба стала очевидною у зв’язку з посухою цього року на півдні України і неможливістю фермерів отримати доступ до страхового продукту і таким чином убезпечити себе від цих ризиків. Ми сподіваємось, що зміни до закону про агрострахування, які були спільно напрацьовані з Нацбанком, з учасниками аграрного та страхового ринків, дозволять нам втілити наші плани щодо формування ринку агрострахування в Україні. У нас є підтримка і Президента України, і Прем’єр-міністра», – зазначив також і Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.

Так, озвучено що, на 2021 рік передбачається державна підтримка агрострахування в розмірі 672 млн грн.

Що саме визначатиме нова редакція закону

Під час презентації було озвучено низку концептуальних положень. Напрацьована концепція законопроекту вже подана на обговорення до ЦОВВів. Після коментарів від міністерств і погодження позицій документ буде внесений від Кабінету Міністрів у Верховну Раду.

Зокрема, запропонованими змінами буде визначено:

✅суб’єкти ринку страхування агропродукції з державною підтримкою, вимоги до них, їх права та обов’язки;

✅договори страхування: права та обов’язки, предмет договору, істотні умови договору, припинення договору;

✅правила страхування, страхові ризики, страхові випадки, страхова сума, страховий платіж тощо;

✅збиток у разі настання страхового випадку при страхуванні урожаю, страхове відшкодування;

✅механізм надання державної підтримки сільгоспвиробникам для страхування їх продукції;

✅інформаційне забезпечення страхування сг продукції з державною підтримкою.

Крім того, внесено наступні зміни

✅скасування положення щодо страхування сільськогосподарської продукції через Аграрний страховий Пулу;

✅уточнення повноважень Уповноваженого органу, що здійснює державний нагляд за страховою діяльністю.

«У цивілізованому світі агрострахування – обов’язкова умова існування сільського господарства, особливо для аграрних країн. В Україні ще з 2001 року робилася не одноразова спроба змінити ситуацію із забезпеченням захисту аграріїв від ризиків загибелі сільськогосподарської продукції. Проте вже з 2013 року держфінансування на таке страхування не виділяється. Чинний інструмент не запрацював та не викликав інтересу бізнесу. Аграрний пул, який був створений за останньої спроби запуску агрострахування з дежпідтримкою, не був прозорим фільтром для професійного та відкритого відбору страховиків. Водночас, повноваження регулятора страхового ринку були обмежені, а отже, не давали впевненості у надійності страховиків. Отже, попит є, а гідної пропозиції немає. Ми впевнені, що законопроєкт, який ми сьогодні презентуємо, має докорінно змінити цю ситуацію», зазначила перший заступник Голови Катерина Рожкова.

Страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою буде впроваджуватися вже з 2021 року. З цією метою в держбюджеті на наступний рік передбачені кошти.

«Нам треба забезпечити можливість для фермерів користуватися тим, чим користуються в усіх країнах світу. Державна підтримка агрострахування є в США, Канаді, в країнах ЄС. Це абсолютно нормальна міжнародна практика. На державну підтримку страхування агропродукції ми плануємо спрямувати у наступному році 672 млн гривень. Це тот старт, який дозволить створити умови для формування ринку агрострахування», – додав Міністр Ігор Петрашко.

Нагадаємо, на Полтавщині фермери відстояли справедливу ставку оренди під господарськими дворами.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: