НОВИНИ

На Чернігівщині через розорювання луків село може залишитися без води

18.05.2020 15:32
https://agronews.ua/

У селі Бірківка Менського району Чернівської області невдовзі може статися справжня катастрофа через те, що фермерське господарство «Сіверський край» розорало 200 гектарів заливних луків, які за цільовим використанням є сіножатями або кормовими угіддями. І справа не тільки в тому, що власники корів не знатимуть, де випасати худобу чи косити сіно. Проблема значно глибша – населений пункт узагалі може залишитися без води. Про це повідомляє cheline, пише agronews.ua.

Місцеві жителі стверджують, що дозволу фермерському господарству на розорювання луків не давали. До того ж, переконані, що жодних законних підстав такі дії не мають, бо документів, що надавали б право здійснювати сільськогосподарську діяльність саме на цих землях, люди ще в очі не бачили. Хоча обіцянки їх показати чують регулярно.

Спокій зник 11 квітня. Цю дату жителі Бірківки Менського району запам’ятають надовго, адже саме 11 квітня почалася біда, що стосується кожного жителя: в селі почали розорювали заливні луки, на яких люди з року в рік випасали худобу та заготовляли сіно. Збурило село фермерське господарство «Сіверський край».

«Не знаю, кому воно належить, але на зустріч із людьми приїжджало подружжя Олега і Карини Шитікових. Вона називається людиною, яка займається документами, а він – представником господарства», – розповіла Галина Логвиненко.

В уже згаданий день селяни почали бити на сполох і викликали поліцію. За словами людей, патруль приїхав із Мени, але ніяк на ситуацію не відреагував: просто постояв і поїхав. А бували випадки, коли в інші рази приїжджали поліцейські, то більше запитань мали до селян, мовляв, хто ви такі і що тут робите? Натомість Олега Шитікова, який також був на лузі, ніхто ні про що не запитував. Таке розповідали люди.

Далі, 13 квітня, відбулася зустріч жителів Бірківки з уже згаданими Шитіковими.

«Такі собі збори села, на які прийшло близько трьох десятків місцевих. І ми запитали: «Де ваші документи, технічна документація на зміну призначення угідь і дозволи, яких ви у людей не брали. Вони заявили, що мають документи на 370 гектарів землі, що для нас загалом було шоком. Тому що загальна площа наших луків – трішки більше 600 гектарів. Навіть люди, які раніше працювали головами сільради, і колишня голова колгоспу казали, що ніяк господарство не може взяти такий обсяг землі. Тож узагалі не відомо, звідки в них ця цифра», – розповіла жінка.

На території старостинського округу працюють ще два фермерські господарства, то подружжя Шитікових пояснило людям, що з цими господарствами ФГ «Сіверський край» просто помінялося угіддями.

«Сіверський край» віддав ріллю двом іншим господарствам, натомість узяв собі орендовані ними луки. На зборах представник одного з тих господарств сказав, що попереджали «Сіверський край», що в них нічого не вийде, бо люди будуть обурені. А ті наче відповіли: «Нам однаково», – зазначає пані Галина.

У селян є й своє пояснення підвищеної цікавості господарства саме до цих луків. Бо земля там жирна, бал родючості дуже високий. Якщо образно, чорнозем – як масло.

Місцева влада самоусунулася Зі своєю бідою люди зверталися до в.о. старости села й керівництва Менської ОТГ. Утім, швидко зрозуміли, що на місцевому рівні їм ніхто не допоможе.

«У нашій Менській ОТГ отримали відповідь, що то приватна власність, тому в цю справу не втручатимуться. Аналогічну відповідь отримали й від в.о. старости села. Тобто місцева влада самоусунулася», – зауважила Галина Логвиненко.

Тож селяни, як то кажуть, почали стукати вище. Звернулися до обласної ради. І тут уже була зворотна реакція. Швидко зібрали комісію, на яку запросили сторони конфлікту, а також керівників і представників служб, що можуть вплинути на ситуацію, зокрема екологічної інспекції, Деснянського басейнового управління водних ресурсів, Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, Держгеокадастру. До речі, комісія вже засідала двічі.

«Присутньою була й Карина Шитікова, яка обіцяла привезти всі документи. Бо поки ніхто не розуміє, на які саме землі вони мають документи», – пояснила Галина Логвиненко.

Позицію з цього приводу в соцмережі Facebook оприлюднив заступник голови облради Арсен Дідур. Він зазначив, що знову до обласної ради звертаються власники земельних паїв із Менського району, обурені свавіллям славнозвісного фермерського господарства «Сіверський край». Тільки якщо торік ці підприємці без згоди людей зорали частину паїв у селі Локнисте, то тепер на їхні протизаконні дії скаржаться жителі села Бірківка.

«Позиція обласної влади полягає ось у чому: поки ситуація не буде вирішена у правовому полі, поки триватиме перевірка законності використання земель із боку Нацполіції та Держгеокадастру, ФГ «Сіверський край» має повністю зупинити діяльність у Бірківці, аби не допустити гострої стадії конфлікту», – написав Арсен Дідур.

Галина Логвиненко також зазначила, що 6 травня Держгеокадастр надав підтвердження, що «Сіверський край» немає жодної технічної документації на право обробляти землю, через яку виник конфлікт.

«Тож відповідні звернення з цього приводу були направлені до Менської прокуратури й до інших компетентних структур», – повідомила Галина Логвиненко.

Ніхто не указ. Здавалося б, жителі Бірківки могли б хоч трішки заспокоїтися та перевести подих. Але ж не вдалося! У понеділок, 11 травня, вже після рекомендацій облради зупинити роботу до з’ясування всіх обставин, трактор виїхав на луг і почав дискувати землю.

«Через це я викликала поліцію. Правоохоронці з’ясували, що у водія не було водійського посвідчення та жодних документів на трактор. Поліцейські виписали дві постанови і пояснили, що весь день залишатися в селі або забирати транспортний засіб на штрафмайданчик не можуть. У вівторок був дощ, а потім у середу трактор виїхав на луки. Люди зібралися, знову викликали поліцію. І вже тоді якось вдалося домовитися, щоб трактор більше не працював. Та цим обіцянкам люди не вірять», – сказала Галина Логвиненко.

Відкрито дві кримінальні справи. Аби почути іншу сторону конфлікту, журналісти ЧЕline неодноразово телефонували до ФГ «Сіверський край».

“Однак чомусь слухавки на тому кінці дроту ніхто не підняв. Та ми завжди відкриті для всіх і, якщо у представників господарства виникне бажання висловити свою позицію, надамо їм таку можливість. А тим часом вдалося отримати коментар від правоохоронців”, – зазначають у повідомленні.

«Обидві сторони конфлікту писали заяви до поліції. І менська поліція відкрила два кримінальні провадження. Перше – за статтею 356 Кримінального кодексу України, це самоуправство. Стаття передбачає штраф, або тримісячний арешт, або до двох років виправних робіт. Друге провадження відкрите за статтею 366 Кримінального кодексу України. Це службове підроблення. Максимальне покарання, згідно з цією статтею, – до трьох років обмеження волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю ще на три роки. В обох кримінальних провадженнях триває досудове розслідування», – розповіла Юлія Ковтун, речниця ГУНП у Чернігівській області.

Що землю обробляли після рекомендацій облради, в поліції підтвердили, бо патруль дійсно виїжджав за викликом.

«Відповідно до статті 128 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на водія склали протокол через те, що в нього не вистачало документів, які були необхідні для цієї роботи. Також водію було рекомендовано припинити свою роботу. Після цього нові землі не розорювалися», – пояснила Юлія Ковтун.

Вона також спростувала твердження людей, що правоохоронці нічого не роблять.

«Поліція активно долучилася до процесу, розслідує провадження, залучали багато експертів з аграрних питань і всіма руками за те, щоб встановити істину», – зауважила речниця ГУНП у Чернігівській області.

Встановлення істини дуже хочуть і жителі села Бірківка, бо нинішня ситуація може спричинити катастрофу в населеному пункті.

«Зараз у людей немає чистої води в колодязях, вона з мулом – технічна, то по чисту воду люди їздять до свердловини, яку колись пробили геологи, що свого часу шукали газ. Якщо засадити луг, то води взагалі не буде. Також самозайняті люди в селі тримають бджіл або корів, бо роботи немає. Але треба якось виживати й мати копійчину. В селі 160 корів. Сіно для тих корів береться на лузі. Якщо його переорють, то почнеться ще одна війна – за сіно. Люди почнуть збувати корів. Тобто заробітку в селі зовсім не буде. Це також трагедія», – переконана Галина Логвиненко.

Також вона зазначила, що на засіданні в обласній раді йшлося і про те, що своїми діями фермерське господарство порушило Водний кодекс України, зокрема ст. 80 про те, що неможлива жодна сільгоспдіяльність на заливних луках. Тим паче, що бірківські луки внесені до загальноєвропейської природоохоронної мережі «Емеральд», або Смарагдової мережі Європи.

Тож нині в жителів Бірківки сподівання тільки на правоохоронні органи й об’єктивне слідство. Натомість журналісти ЧЕline відстежуватимуть розвиток цієї ситуації.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: