НОВИНИ

Збільшення держпідтримки агробізнесу принесе Україні дивіденди,- експерт

29.02.2020 11:01
apk

Український агробізнес почне приносити державі дивіденди тоді, коли держпідтримка буде вагомою, безперервною і цілеспрямованою, написав у своєму блозі економіст, міжнародний експерт Ігор Гарбарук. Про це пише  УНН.

Гарбарук розповів, що в усіх розвинених країнах світу сільгоспвиробники отримують від держави чималі дотації. За різними програмами фінансування становить по кілька десятків мільярдів євро на рік.

Так, до прикладу у ЄС обсяги допомоги аграріям в останні 10 років стійко перебувають на рівні 70-80 мільярдів євро. Натомість в Україні це – 4 млрд грн, і ті планують скоротити у 8 разів – так у планах уряду обмежити державну підтримку аграріїв на рівні 50 млн грн на одного суб’єкта господарювання, з урахуванням пов’язаних осіб, пише Гарбарук.

“Замість того, щоб створити додаткові стимули для розвитку галузі сільського господарства – наші держчиновники вводять під благим приводом чергові обмеження”, – констатує він.

Держава повинна допомагати як великим, так і малим, продовжив експерт. Однак дотація на рівні 200 тис. дол. для фермерського господарства і для великого агрохолдингу – речі несумісні, каже фахівець.

Підтримуючи фермерські господарства – держава вирішує питання самозайнятості населення в сільській місцевості. Тоді як через дотації агрохолдингам українці отримують високоякісний продукт, працівники галузі – нові робочі місця, а держбюджет – мільярдні податкові надходження, пише Гарбарук.

Як приклад, експерт розповів про найсильнішу економіку світу — США. Там фермери в середньому отримують 12 дол. державної допомоги на 1 акр землі, а великі компанії — 29 дол. Більше того, 85% державних дотацій у США йде на підтримку 15% найбільших американських агрокомпаній, інформує експерт.

Схожа модель підтримки агробізнесу в ЄС. Для європейців дотації є дієвим інструментом підтримки власних виробників.

“Це в результаті призводить до того, що основні продукти харчування в тій же Польщі, вже дешевше, ніж в Україні, наприклад, м’ясо, молочна продукція. А зарплати при цьому у 5-6 разів вище”, – каже експерт.

Натомість Україна іде протилежним шляхом, пише Гарбарук. Так, одна із останніх ініціатив уряду – забрати держпідтримку у холдингів, і направити кошти на компенсацію процентної ставки за кредитами фермерам. Однак, замало просто придбати землю для с/г виробництва, нагадує фахівець.

Тож, дотації в агробізнес – це автоматичне збільшення податкових надходжень до бюджету, констатує експерт.

“Завданням уряду на найближчі 2 роки повинно стати питання повного скасування квотування експортних поставок нашої с/г продукції в Європу. Або хоча б значного збільшення даних квот – щоб ми отримали можливість значно збільшити поставки с/г продукції, а особливо продуктів кінцевого споживання, що становлять основу споживчого кошика європейців до країн ЄС”, – резюмував Гарбарук.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: