НОВИНИ

В Україні змінять податковий статус домогосподарств

26.01.2022 10:28
1661478t1h3209_2

21 січня 2022 року у ВРУ зареєстровано проект Закону №6539 “Про домогосподарство (домоекономіку)”. Його авторами є Г. Третьякова, Є. Брагар, Д. Гетманцев та ще понад десяток нардепів. Про це повідомляє Дебет-Кредит, пише

Цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування підтримки домогосподарств в Україні та є складовою законодавства України щодо реалізації соціально-економічного права громадянина на гідне життя. Він містить 10 статей та перехідні положення, що покликані створити правовий механізм функціювання домогосподарств (домоекономік).

Законопроєктом пропонується здійснювати підприємницьку (економічну) діяльність домогосподарством без реєстрації ФОП за умови:

-подання річної податкової декларації домогосподарства;

-ведення такої підприємницької (економічної) діяльності лише членами домогосподарства;

-річний дохід від економічної діяльності домогосподарства не перевищує суму 8 мільйонів гривень.

До видів підприємницької (економічної) діяльності, що дозволяється провадити без реєстрації ФОП будуть належати: 

 • перукарські та косметологічні послуги;
 • юридичні консультації; 
 • послуги домашньої прислуги;
 • догляд за хворими або немічними особами; 
 • надання індивідуальних уроків (репетитора); 
 • індивідуальне виховання дітей (гувернер);
 • послуги пов’язані з очищенням та прибиранням приміщень за індивідуальним замовленням; 
 • ремонт взуття, одягу, побутових текстильних та трикотажних виробів, килимів та килимових виробів, шкіряних, галантерейних та дорожніх виробів, меблів, радіотелевізійної та іншої аудіо- і відеоапаратури, електропобутової техніки та інших побутових та офісних приладів, годинників, інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів;
 • технічне обслуговування і ремонту музичних інструментів;
 • послуги з прання та прасування білизни та інших текстильних виробів;
 • роздрібна торгівля продовольчими та непродовольчими товарами з лотків і на ринках;
 • послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом;
 • послуги з перевезення вантажу;
 • діяльність у сфері ресторанного господарства;
 • інші види робіт, до яких залучаються члени цього домогосподарства, крім видів діяльності, що підлягають ліцензуванню та відносяться до незалежної професійної діяльності відповідно до закону.

Деталі законопроєкта

Як зазначено у пояснювальній записці, його метою є закріплення в українському законодавстві суб’єктності за домогосподарством (домоекономікою) з одночасним забезпеченням податковими та економічними пільгами, що призведе до активізації економічної діяльності населення та зростання доходів громадян.

Зауважимо, що за цим законопроєктом домогосподарство – це особа або сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життєдіяльності, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати в родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких із цих стосунків, або перебувати і в тих, і в інших стосунках.

Членами домогосподарства є фізичні особи, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують свої кошти та витрачають їх, незалежно від того, чи перебувають такі особи у сімейних чи родинних відносинах, їх віку, статі, дієздатності. Кількість членів домогосподарства не обмежується.  Проте одна фізична особа впродовж звітного фінансового року може входити виключно до одного домогосподарства.

Також законопроєктом визначаються принципи формування доходної та витратної частини домогосподарств (домоекономік). До витратної частини належать не лише витрати на ведення підприємницької (економічної) діяльності, а й витрати на утримання кожного члена домогосподарства (домоекономіки) у розмірі не менше соціального прожиткового мінімуму.

Водночас законопроєкт визначає поняття «соціального трансферту», для отримання якого домогосподарство (домоекономіка) має скласти річну податкову декларацію. Обов’язковість декларування не стосується осіб, що отримують пенсійні виплати та стипендії. Такий механізм декларування гарантуватиме, зокрема, адресну допомогу тим, хто потрапив у складні життєві обставини та потребує державної підтримки, а також забезпечуватиме контроль за використанням публічних коштів – коштів Державного бюджету.  

Облік доходів домогосподарства здійснюватиметься у домогосподарстві в спрощеному вигляді, відповідно до Порядку встановленого Кабінетом Міністрів України.

Облік витрат, що здійснюється членами домогосподарства, та які згідно з податковим законодавством враховуються при визначенні розміру бюджетного відшкодування (податкової знижки), ведеться представником (уповноваженою особою) відповідного домогосподарства загальним підсумком за звітній фінансовий рік. 

Дані спрощеного узагальнюючого обліку доходів і витрат є підставою для включення їх до річної податкової декларації, що подається домогосподарством згідно з податковим законодавством для отримання бюджетного відшкодування (податкової знижки) з податку на доходи фізичних осіб.

У разі прийняття цей Закон набере чинності з 1 січня 2025 року.

Читайте також: Названо ФОПи, які повинні терміново подати податкові деклараціїЧитай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: