АНАЛІТИКА

В Україні осіння посівна озимих культур може затягнутися до грудня

01.10.2020 08:09
posivna

Пізній озимий сів є вже традиційним для українських аграріїв, оскільки жорсткі посушливі умови в серпні-вересні змушують зрушувати терміни проведення посівної. І озима посівна 2020 року не стала винятком, вважає начальник служби бізнес-проектів ІА «АПК-Інформ» Андрій Купченко. Про це повідомляє ІА «АПК-Інформ», пише agronews.ua.

Згідно з даними Укргідрометеоцентру, кумулятивне кількість опадів в період з 1 серпня по 20 вересня 2020 року на більшій території України не перевищувало 10-30% від норми, що менше, ніж під час посухи 2015 року.

У зв’язку з цим науковці рекомендували змістити строки сівби на другу декаду вересня – першій декаді жовтня. У той же час в деяких регіонах високий ризик затягування посівної аж до першої декади грудня, якщо це дозволять зробити погодні умови.

«Згадуючи посівну 2015 року, можна відзначити, що, згідно з даними профільного міністерства, досить активна сівба тоді здійснювалася в листопаді і навіть в першій половині грудня. Так, за підсумками листопада 2015 року було засіяно близько 274 тис. га озимою пшеницею (4% від загальної посівної площі під культурою) і близько 126 тис. га – озимим ячменем (12%). Що стосується збільшення посівних площ в грудні, то ці значення могли бути обумовлені коригуванням даних по деяких регіонах і не відображати реальної картини сівби, але фактом залишається дуже пізня посівна, яка формує ризики зниження врожайності за рахунок входу в зиму в недостатньо розвиненому стані», – зазначив начальник служби бізнес-проектів ІА «АПК-Інформ» Андрій Купченко.

У той же час, додав аналітик, підсумкові дані щодо врожаю 2016 р показали, що навіть в умовах такої пізньої посівної врожайність озимої пшениці збільшилася на 8% (до 42,2 ц / га), а озимого ячменю – на 16% (до 36,2 ц / га). Безумовно, ключовий вплив на виробничі показники озимих культур мають погодні умови в зимовий період і в період весняної вегетації, але, з іншого боку, дані значення показують, що пізня сівба не такий критичний для формування майбутнього врожаю.

Для формування врожаю озимих культур 2021 року окрім дефіциту вологи характерний ще й дефіцит оперативної інформації щодо посівної кампанії, що буде впливати на формування ринкової ситуації і цінових трендів.

Оперативна інформація про хід осінньої посівної показує, що за станом на 28 вересня 2020 року озимою пшеницею засіяно 1,5 млн га з прогнозованих 6,1 млн га (25%), що є мінімальним показником за 10 останніх років, при порівнянних підсумкових площах під даною культурою.

«Так, в 2019 році на аналогічну дату озимою пшеницею було засіяно 2,9 млн. га, в схожому через погодні умови 2015 році – 2,8 млн. га. Найбільш близьким до поточного показника виявилося значення 2013 року, коли на звітну дату було посіяно лише 1,8 млн га озимої пшениці», – резюмував А. Купченко.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: