НОВИНИ

Стало відомо, як запилення впливає на колір, розмір та смак яблук

15.11.2023 16:10
czvitinnya-yabluni-744x440-1

З першої половини ХХ ст. вчені проводили дослідження впливу пилка сорту-запилювача на характеристики плодів (метаксенія). Вдалий підбір сортів яблунь давав більші, смачніші яблука. Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» описує Ева Дідич, докторка сільськогосподарських наук, співробітниця Сільськогосподарського університету в Кракові (Польща), передає agronews.ua.

Вона описала дослід, в якому дерева росли на підщепі М9, у саду застосовували зрошення, крона мала форму стрункого веретена. Під час цвітіння яблуням уручну запилювали квіти, застосовували різні комбінації запилення.

Зав’язування врожаю значно різнилося, найбільший відсоток плодів отримано в комбінаціях Топаз × Голден Делішес (60,3%) та Golden Lasa × Айдаред (62,5%). Отримані плоди характеризувалися доброю середньою кількістю насінин (найбільше в комбінації Топаз × Голден Делішес). 

«Чим більша кількість насінин у плодах — тим краще підібрано сорти з міркувань генетичної сумісності. Метаксенія проявилася рівномірністю плодів одного сорту, що запилювався пилком від різних батьківських форм. Це спостереження важливе з огляду на те, що на ринку десертних фруктів цінують плоди більшого розміру», – зазначила Ева Дідич.

Унаслідок запилення квітів сорту Топаз пилком сорту Голден Делішес отримували вищий відсоток плодів (63,6%) із діаметром 65–70 мм. За використання інших запилювачів частка плодів із таким діаметром була набагато меншою. Для інших двох сортів — Dalinette i Golden Lasa також спостережено різницю в кількості плодів в окремих групах розмірів. 

Коли сорт Айдаред використали як запилювач для сортів Dalinette та Golden Lasa, то у цих сортів отримали плоди з вищою щільністю м’якуша. З іншого боку, використання Айдареду для запилення квітів сорту Golden Lasa вплинуло на зниження вмісту сухих розчинних речовин у сокові плодів, порівнюючи з плодами Golden Lasa, що були отримані після запилення квітів пилком сорту Priam.

«Дуже цікавий дослід було проведено у Сербії, – навела приклад дослідниця. – Квіти сорту Топаз запилювали вручну пилком сортів Ред Ельстар і Райка, а частину квітів полишили на вільне запилення комахами. Дослідили морфологію, розміри плодів та кількість сухих розчинних речовин (цукру) і органічних кислот, що містилися в плодах у різних комбінаціях запилення. У результаті найбільші плоди сорту Топаз отримано після запилення пилком сорту Райка. Великий розмір плоду прямо пропорційно пов’язано з кількістю насінин у ньому. Також плоди різнилися розмірами (висотою і діаметром), що впливало на індекс форми плодів. Плоди від запилення сортом Ред Ельстар були більш плескатими, ніж отримані від запилення сортом Райка. Окрім того, спостережено також різницю у довжині плодоніжки — довшою вона була у плодів, що походили від схрещування Топаз × Ред Ельстар. Внутрішня якість плодів, оцінювана за умістом цукрів і органічних кислот, також різнилася залежно від комбінації схрещування».Перегляди: 86
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: