НОВИНИ

Стало відомо, чому фермери змушені звертатись до «чорних саперів»

24.02.2023 16:09
483

Безпорадність Уряду щодо організації розмінування полів фермерів перед стартом польових робіт призвела до виникнення тіньового ринку саперів. Про це повідомляє propozitsiya.com, пише agronews.ua.

Українські фермери опинились сам на сам із проблемою розмінування полів перед стартом весняних польових робіт. Саперів доводиться шукати через знайомих у ЗСУ та ДСНС і неофіційно наймати їх за договірними цінами.

Державна служба надзвичайних ситуацій формально пропонує розмінування безкоштовно, але для цього треба відстояти у черзі кілька місяців. Звичайно, ніхто так довго чекати не може — через теплу зиму сільгосптехніка вийшла в поля вже у лютому.

Логічним наслідком безпорадності Уряду стала поява ринку «чорних саперів». У них все швидко, відносно дешево, але без жодних офіційних гарантій, що трактор в полі не підірветься.

Олексій Григоренко, фермер із Запорізької області, знайшов «чорних саперів» через керівництво одного з батальйонів ЗСУ, яким постійно допомагає з їжею. Спеціалісти кілька днів перевіряли його поля на міни та нерозірвані снаряди, але у підсумку попередили, що здійснили лише побіжний огляд. Для реального розмінування території часу треба значно більше.

«Коли трактористи дізнались, що розмінування було, так би мовити, неофіційним, відмовились виходити на роботу. Проблему все ж таки вирішив, але довелося самому йти перед трактором, щоб показати, що все безпечно».

Фермер з Київщини Олександр Кривошея перед тим, як випустити техніку в поля минулого року, скористався контактами саперів, яких знайшов по знайомству. Тоді проблему розмінування він почав вирішувати з того, що зателефонував у ДСНС за телефоном 101.

«Мене поставили у якусь чергу, сказали, що можливо через тиждень приїдемо, — розповідає Олександр. А мені що чекати, поки поля заростуть зеленою травою? То я просто їздив по району і шукав рятувальників. Привіз, кажу: Хлопці, дивіться – купа всього, забирайте. Вони снаряди забрали, а поле так ніхто і не оглядав. Самі дисковою бороною перевірили».

Сапер 130-го батальйону сил Територіальної оборони ЗСУ Юрій Гудименко розповів про звернення від фермерів, які не чекають у офіційній черзі ДСНС і шукають рішення самостійно.

«На Харківщині після якихось прильотів нам дзвонили фермери. Ми приїздили і розміновували просто — без будь-яких документів. Бо це правильно. У нього ракета стирчить у полі – ми приїхали і підірвали, витягли її та й все. Але ж фермер бачить тільки те, що стирчить над землею. Протитанкову міну він навряд чи побачить. Справжнє гуманітарне розмінування коштує до $5 за квадратний метр. Це довго і дорого – факт. Але тільки таке гуманітарне розмінування можна підтвердити сертифікатом, що цей квадрат безпечний».

Тим часом Кабінет Міністрів вирішує проблему мін у полях способом, який вдається йому найкраще — створенням робочих груп і комісій. 14 лютого Уряд своєю постановою створив Міжвідомчу робочу групу з питань гуманітарного розмінування. Очолила її перший віце-прем’єр Юлія Свириденко. Через два дні, 16 лютого, на першому і поки що єдиному засіданні цієї групи вона попросила підготувати інформацію, яка сільськогосподарська територія підлягає розмінуванню і як формуватиметься черга фермерів.Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: