НОВИНИ

Замість снігу Альпи вкрили кактуси: аномальне явище

15.02.2023 18:19
kaktusy-u-shvejtsariyi-zag_965x0

Оскільки глобальне потепління посилюється, жителі Швейцарії знаходять інвазивні види кактусів, які захоплюють їхні схили. Про це повідомляє The Guardian, пише agronews.ua.

Мешканці швейцарського кантону Вале звикли бачити схили своїх гір узимку вкритими снігом, а влітку — квітами едельвейсів. Але в міру того, як глобальне потепління посилюється, вони все частіше знаходять інвазивні види кактусів, які колонізують схили.

Влада каже, що види кактусів, що належать до роду Opuntia, або опунції, поширюються в деяких частинах Вале, зазіхаючи на природні заповідники та створюючи загрозу біорізноманіттю.

Види опунції та подібні кактуси також поширилися на деяких пагорбах навколо столиці Вале, в Сійоні, де, за оцінками, рослини опунції зараз складають 23-30 % низькорослого покриву. Про їхню наявність також повідомляється в сусідніх альпійських регіонах, включаючи Тічино та Граубюнден у Швейцарії, а також у долині Аоста та Вальтелліні в Італії.

У Сійоні, за оцінками, рослини Opuntia складають 23-30% низькорослого покриву. Фото: pob/Peter Oliver Baumgartner

«У деяких частинах Вале, за нашими оцінками, кактуси можуть займати одну третину доступної поверхні», — каже Ян Тріпонез, біолог, який працює в службі охорони природи кантону Вале. Він каже, що опунція була наявність у Вале принаймні з кінця XVIII століття, коли її було привезено з Північної Америки.

Влада вважає, що тепліший клімат в Альпах, що дозволяє тривати довший період вегетації, і зменшення снігового покриву можуть створити ідеальні умови для їх поширення.

«Ці види без проблем витримують -10 °C або -15 °C. Але вони воліють сухе місце й не люблять сніговий покрив», — каже Пітер Олівер Баумгартнер, професор геології на пенсії, який давньо цікавиться ботанікою і якому кантон доручив вивчити рослини та написати звіт про них.

Сніг стає рідшим на низьких висотах, навіть в Альпах. За даними Meteo Swiss, кількість снігових днів на висоті нижче 800 м у Швейцарії зменшилася вдвічі з 1970 року. Нещодавнє дослідження, опубліковане в Nature Climate Change, показало, що сніг вкриває Альпи приблизно на місяць менше, ніж середні історичні показники, і назвало ситуацію «безпрецедентною в світі за останні шість століть».

Карта, що показує поширення колючих пар на схилі Швейцарських гір.

Температури в усьому діапазоні зростають удвічі швидше, ніж середні глобальні показники, і середні температури в Швейцарії вже на 2,4 °C вище, ніж середні показники 1871-1900 років. «Якщо ви подивитеся на звіти про зміну клімату, криві для Швейцарії майже такі ж круті, як і для Арктики», — каже Баумгартнер.

9 видів поширилися на сонячних південних схилах нижче 700 м над рівнем моря, де вони конкурують з ендемічними видами, а іноді й такими, що перебувають під загрозою зникнення.

«Вале — одна з гарячих точок біорізноманіття в Швейцарії. У нас є близько 3000 видів рослин у Швейцарії, а близько 2200 — у Вале», — каже Тріпонез.

Він розповідає, що влада стурбована поширенням кактусів у природних заповідниках і заповідних зонах.

«Коли у вас є ці кактуси, більше нічого не росте. Кожна подушечка вкриває ґрунт і не дозволяє іншим рослинам проростати», — говорить Тріпонез.

Кактуси, що вкривають схил гори у Вале. «Коли у вас є ці кактуси, більше нічого не росте», — каже біолог Ян Тріпонез. Фото: pob/Peter Oliver Baumgartner

Кампанія з викорчовування відновиться протягом наступних кількох тижнів у Фулі, і Тріпонез каже, що влада також розпочала інформаційну кампанію, щоб поінформувати про загрозу жителів, які іноді садять кактуси, та туристів.

Запобігти розмноженню Opuntia буде непростим завданням. Рослини легко розмножуються, відростаючи, навіть якщо їх зрубують, наступають на них або залишають сухими протягом місяців, і швидко відновлюються після того, як їх викорчовують.

Запобігти розмноженню Opuntia непросте завдання, оскільки вони легко розмножуються, відростаючи навіть після зрубування.

Десять років тому кампанії знищення були невдалими в Сіоні. У Фулі, коли торік вид викорчували, рослини було складено в лісі, де, на думку влади, тінь і вологість мали змусити їх гнити та компостуватис. Але коли Баумгартнер відвідав купу, виявилося, що колодки на вершині процвітають.

«Ми можемо обмежити їх. Але я не думаю, що ми можемо їх позбутися», — говорить Баумгартнер.Перегляди: 6
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: