ВАЖЛИВО

Всесвітній банк фіксує зниження світових цін на зерно

30.04.2024 07:01
a5177db0cbd789172b54fa75ca6ca8d9

За даними Всесвітнього банку (ВБ), світові ціни на пшеницю та кукурудзу у 1 кварталі 2024 р опустилися до 3-річного мінімуму, і продовжили падіння у квітні. На ринок зерна тиснуть значні обсяги пропозицій з США та рф, а також активний експорт з основних країн – виробників. Але вже у наступному сезоні значне виробництво буде компенсоване збільшенням споживання. Про це повідомляє GrainTrade, пише agronews.ua.

У 1-му кварталі 2024 р. світові ціни на кукурудзу та пшеницю знизилися у порівнянні з попереднім кварталом на 11% та 4%, а  порівнянні з 1-м кварталом 2023 р на 30% та 25% відповідно. За даними ФАО, у березні ціни на американську кукурудзу знизилися у порівнянні з березнем 2023 р на 33% до 190,6 $/т, на пшеницю – на 25% до 274,3 $/т.

У квітні ціни продовжили опускатися на тлі збільшення пропозиції та експорту зернових. Значні урожаї у США, ЄС та рф посилили конкуренцію на світовому ринку.

Так, рф у поточному сезоні планує експортувати 70 млн т зерна, зокрема 50 млн т пшениці. Експерти IGC оцінюють експорт зерна з рф у 63,3 млн т, а з ЄС – у 47,9 млн т, що відповідає планам Євросоюзу. Для активізації експорту продавці готові опускати ціни, але це не збільшує попит. Так, на тлі значних запасів Китай – основний імпортер пшениці, скоротив її закупівлі у другій половині сезону.

Експерти ВБ вважають, що на світові ціни тиснуть високі темпи українського експорту, якому не завадило припинення «зернової угоди» та запровадження обмежень східними країнами ЄС. Але зазначають, що через незначні обсяги поставок Україна впливає на світовий ринок значно менше, ніж США, де виробництво кукурудзи, за оцінками МСГ, цьогоріч на 12% перевищить торішній показник та сягне 389,7 млн т завдяки збільшенню площ сівби та значному покращенню урожайності.

Водночас ВБ допускає локальне підвищення цін на зерно в Європі на тлі заборони окремих країн на поставки з України та намірів ЄС запровадити мито на імпорт зерна з рф. Нагадаємо, що Україна та рф є найбільшими постачальниками зерна в ЄС.

Експерти ВБ вважають, що в наступному сезоні світове виробництво зернових залишиться на високому рівні, у чому їх підтримують аналітики ФАО. Водночас всі вони очікують посилення попиту на зерно, зокрема з боку Аргентини, Мексики, Єгипту та Китаю, що виправить баланс ринку.


Перегляди: 159
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: