ВАЖЛИВО

В Україні суттєво різняться ціни на свинину: де найдешевше

10.09.2021 13:32
575e1647094b10db21cf2d59a5d4e84b

Про різницю між цінами на прилавках, у м’ясних магазинчиках та мережах розповіла Оксана Юрченко, президент Асоціації “Свинарі України”. Про це повідомляє АСУ, пише agronews.ua.

Упродовж останніх тижнів ситуацію з ціною на свинину називають аномальною. Моніторинг базарних прилавків, м’ясних магазинчиків та мереж продемонстрував, що розбіжність на ту саму позицію може сягати 20 грн і більше. Наприклад, станом на 3 вересня одну з найзатребуваніших позицій — лопатку — можна було придбати:

– за 100-110 грн у супермаркетах;

– 115-125 грн у м’ясних магазинчиках;

– за 130-140 грн на базарі.

Логічні питання: чому розрив між цінами такий значний і чому базар торгує найдорожче?

Уся справа в ПДВ, що стане зрозуміло із наступного коментаря.

Один із невеликих-виробників, який має кілька сотень свиней та ПДВ не платить, кілька тижнів тому запитав, скільки буде тривати сприятлива ситуація на ринку. Дивний коментар, враховуючи складні економічні умови офіційного сегменту промислового свинарства: постійне здороження кормових при стабільно низьких цінах реалізації живця, а значить, робота «в мінус», на межі рентабельності чи з мінімальними заробітками, залежно від ефективності господарства.

Виробник пояснив, що ситуація стала значно сприятливішою впродовж серпня, коли ціна «чогось» з 45-46 грн підскочила до 50-52 грн. Ще раз наголошу, що цей свинар ПДВ не платить. Також треба враховувати, що реалізація свиней для «базарників» зазвичай на гривню-дві дорожча порівняно з ціною на живець з ПДВ, яку отримують промислові виробники від забійних підприємств.

“Що ж відбулося? Після того, як із 1 серпня ставка ПДВ при операціях із постачання свиней зросла з 14 до 20%, ціна з ПДВ, відповідно, збільшилася до 47-48 грн. Враховуючи сезонний пік — менша пропозиція, бо свині в спеку гірше ростуть, та більший попит (активний сезон барбекю) — до кінця серпня ще підросла на гривню-півтори”, – пояснює пані Оксана.

Виробник свинини, який ПДВ платить, зміни майже не відчув: середня ціна без ПДВ у липні 38,3 грн зросла до 39,53 грн відповідно — на 1,23 (3,1%). А от ціна з ПДВ за рахунок змін умов оподаткування збільшилася на 8,5%: у середньому з 43,7 грн липні до 47,4 грн у серпні. Для неплатників ПДВ, які торгують на ринки, ціна реалізації зросла ще відчутніше.

Таким чином, зміна ставки ПДВ мала два негативні наслідки: дозволила виробникам, які ПДВ не сплачують, та нелегальному сегменту виробництва свинини збільшити доходи на 10-12%, водночас здороживши свинину для кінцевого споживача.

Ті, хто реалізує свинину на ринку, зазначають, що здороження відбулося на 10-20 гривень, залежно від позиції. Показово, що саме ринок став місцем, де свинина сьогодні найдорожча, адже саме там реалізують м’ясо свиней від населення чи підприємців, які або незареєстровані, або ПДВ не сплачують.

Щодо різниці ціни на свинину залежно від каналів реалізації, її також можна пояснити різницею джерел закупівлі. Адже в супермаркетах, які працюють тільки з «білими» виробниками та переробниками, спостерігаємо незначне здороження за рахунок серпневого сезонного піку — на 0,9%: у середньому 130, 1 у серпні проти 128,9 грн/кг у липні.

“Згодом ціни на полицях зрівняються, а поки ми є свідками сум’яття, яке ініціатори законодавчих змін не прорахували!”, – резюмувала Оксана Юрченко.

Нагадаємо, що Вчені вивели новий сорт яблук.Перегляди: 1
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: