АНАЛІТИКА

В Україні рекордно подорожчали яблука

29.10.2023 07:21
473-1

Аналітики EastFruit звертають увагу на різке зростання цін на яблука в Україні за останній тиждень, пише agronews.ua.

То що ж відбувається на оптовому ринку яблука і чи буде яблуко і далі дорожчати, чи ціни стабілізуються найближчим часом?

Візьмемо як індикатор ціни на сорт яблука “Гала”, що належить до популярних на внутрішньому ринку та має високий попит на експортних ринках. Як показує наш ціновий моніторинг, оптові ціни на яблуко сорту “Гала” за тиждень подорожчали одразу на 50%!

До речі, щодо інших популярних сортів ситуація була подібна – яблука сорту “Голден Делішез” теж на гурті подорожчали одразу в півтора раза. Чим же зумовлений цей ціновий стрибок по яблуку за останній тиждень?

“Виробники цього року очікують подальшого зростання цін на яблуко, тому намагаються закладати якісну продукцію на зберігання. Якраз минулого тижня закінчилися розпродажі продукції невисокої якості, яка не підлягає зберіганню, що призвело до різкого зниження пропозиції яблука на ринку і зростання цін на нього. Також певну лепту в зростання цін внесло різке зростання оптових цін на банани на ринку України. Третій фактор – це зростання попиту на українське яблуко на зовнішньому ринку, що давало змогу активніше відвантажувати продукцію на ринки, де ціни на продукцію набагато вищі, що також сприяло зростанню цін в Україні”, – говорить Євген Кузін, міжнародний консультант ФАО.

Якщо ж порівняти ціни на яблуко зараз із тими, що були в попередні роки в цей самий час, то вони справді рекордно високі в гривні, та вищі за торішні одразу на 67%!

І навіть, якщо оцінювати в доларах США, то ціни все одно рекордно високі та навіть вищі, ніж 2019 року, коли врожай був низьким, а ціни високими. Однак не варто забувати й про те, що 1 долар у 2019 році й та сама сума у 2023 році мають дуже різну реальну вартість, бо останніми роками у світі спостерігалася безпрецедентно висока доларова інфляція, яка знецінила навіть цю резервну валюту. Тому вважати, що фермери України зараз різко підвищили доходи не варто.

Чому ціни на яблуко в Україні рекордно високі?

На це вплинула ціла низка факторів. Перший- виробництво яблука в Україні 2023 року, найімовірніше, знизиться.

Другий фактор – це різке зниження виробництва яблука в країнах Євросоюзу і загалом вельми позитивні для зростання цін новини з різних регіонів світу.

Третій фактор – це зростання цін на яблучний концентрат і різке збільшення попиту на яблуко для переробки. До речі, у Польщі ціни на промислове яблуко зростають практично щодня, а Україну звинувачують у постачанні яблука для переробки на заводи до Польщі.

“Україна справді експортує промислове яблуко, проте основні обсяги яблука для переробки йдуть не в Польщу, а в Австрію, де ціни ще вищі. При цьому закупівельні ціни на промислове яблуко на внутрішньому ринку також почали зростати, тому що із закупівлею його у зв’язку з дефіцитом транспорту і підприємців, які раніше займалися заготівлею такої сировини у населення, зараз є серйозні складнощі”, – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту ФАО.

Що з цінами на яблуко на ринках інших сусідніх країн і як це впливає на ринок України?

У Польщі та Молдові – двох великих сусідніх країнах-експортерах, ціни на яблуко теж почали зростати. При цьому в Молдові ціни зараз навіть нижчі, ніж в Україні, тому що є проблеми з поставками яблука на ринок рф. Як наслідок, Молдова, яка раніше постачала яблуко майже ексклюзивно в росію, поступово стає важливим конкурентом України на ринках Близького Сходу.

У Польщі ціни вищі, ніж в Україні, і там зростання цін на яблуко також прискорюється. В умовах високих цін у ЄС, Польща очікує цього року зниження тиску на ціни на внутрішньому ринку.

Куди Україна експортує яблуко зараз?

Наразі українське яблуко наймасовіше постачається на ринки країн Близького Сходу. Основними покупцями яблука з України залишаються ОАЕ та Саудівська Аравія. Значно менш масштабні поставки яблука відмічені в Ірак, Катар, Оман і Кувейт.

Цікаво, що, попри нещодавнє завершення збирання яблука в Узбекистані, ця країна також уже почала імпортувати великі обсяги яблука з України. Країни ЄС поки що менш активні в закупівлях українського яблука, але доволі значні обсяги вже відправлено до Нідерландів, Швеції та низки інших країн Євросоюзу, не рахуючи поставок промислового яблука до Австрії та Польщі, про які вже згадувалося.

Чи зростатимуть ціни на яблуко найближчим часом?

“До речі, за результатами цього тижня ціни на яблука “Гала” в Україні все ж таки дещо просядуть, оскільки попит на внутрішньому ринку дещо знизився після стрімкого зльоту ціни. Проте зниження оцінюють у межах 1-2 грн/кг, і в такому разі поточні ціни в гривнях усе ще набагато вищі, ніж щонайменше за останнє п’ятиріччя”, – уточнює Євген Кузін.

Попри деяке просідання цін на яблуко “Гала”, зараз на ринку спостерігається саме той унікальний випадок, коли прогноз цін на яблуко в цьому сезоні зробити досить легко. Ціни в довгостроковій перспективі точно зростатимуть, до того ж їхнє зростання може бути досить швидким із періодами стабілізації.

Головні чинники зростання цін описано вище – це, перш за все, зовнішні чинники. Тому варто очікувати, що споживачеві доведеться заплатити за яблуко в зимово-весняний період як за якийсь екзотичний фрукт, адже навіть банальні банани, ціни на які зазвичай порівняно стабільні, зараз теж активно дорожчають.

А якщо вже ціни на яблуко будуть високими, то, не виключено, що українці почнуть активніше куштувати різну фруктову екзотику.Перегляди: 66
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: