ГОЛОВНЕ

В Україні може повністю зупинитися експорт зерна

24.11.2023 08:07
image

Українська зернова асоціація (УЗА) стурбована можливою повною зупинкою експорту зерна з України через ухвалення Верховною Радою України непродуманих законодавчих змін щодо експорту зернових та олійних, які вносять суперечності в законодавство, зокрема в податкове. Про це повідомляє УЗА.

ухвалення законопроєктів 10168-2 та 10169-2 без консультацій та залучення бізнес-асоціацій призведе до запровадження невиконуваних та незастосовних правил та, відповідно, паралічу на ринку зерна і повної зупинки експорту з України.

«Наприклад, народні депутати пропонують реєструвати податкову накладну до моменту фізичного експорту зерна з території України. Натомість податкове законодавство передбачає, що реєстрація податкових накладних відбувається у двох випадках — фізичного постачання товару покупцю чи отримання оплати за товар (в нашому випадку йдеться про повну передоплату). Зрозуміло, що питання про фізичне постачання не йдеться, воно неможливе за запроваджених нових правил. Також жоден імпортер не проводить передоплати за товар, призначений до експорту з України. В цьому випадку експортери можуть опинитись у ситуації, коли вони не можуть ні поставити товар, ні отримати оплату за нього, щоб зареєструвати податкову накладну», — пояснюють фахівці. 

Ще одна новела ухвалених законопроєктів — перенесення перевірки податкового кредиту на момент фізичної відправки зерна на експорт, підкреслюють в УЗА. Це дозволить податковим органам проводити таку перевірку певний час чи навіть затягувати її. В такому випадку експортер буде змушений платити за простій суден у порту — збитки складуть мінімум $1,5-2 на тонні та можуть сягнути $50 тис. і більше на добу. Ніхто з експортерів не буде ще більше йти на ризик у таких умовах. Ба більше, ці всі збитки під час експорту ляжуть на звичайного українського фермера, оскільки ризики будуть закладені в ціну закупівлі зерна у нього. Окрім того, надання дискреції податковим та митним органам вирішувати, коли вони можуть дати добро на експорт чи не дати, у стократ підвищує корупційні ризики.

«Також законопроєктом депутати хочуть встановити мінімальні ціни, за якими експортери можуть відправляти зерно на експорт. Ці ціни, за задумом депутатів, не повинні бути нижчими за середні біржові котування за попередні 10 днів. Ця норма невиконувана, оскільки закладає механізм постійного зростання мінімальної ціни експорту, і в один прекрасний момент мінімальна ціна експорту з України, встановлена таким механізмом, перевищуватиме реальні ціни на світовому ринку. Хочемо нагадати, що ціни на світовому ринку визначають ціни закупівлі та експортні ціни в Україні, а ніяк не навпаки. Україна має мінімальний вплив на формування світової ціни», — пояснюють експерти. 

В УЗА нагадали, що завжди виступали за прозорі правила гри на ринку зерна і підтримували зусилля уряду України щодо наведення ладу на ринку та боротьби з тіньовим сектором.

«Вважаємо, що нещодавнє запровадження Кабміном (постанови КМУ від 31 жовтня 2023 р. №1132 та №1133) нових правил експорту агропродукції, які тільки-но починають працювати, повинні бути протестовані на предмет ефективності та не створювати перешкод для критично важливого для держави експорту зерна з України… Відповідно до нововведень, експортувати агропродукцію, зокрема зернові та олійні, дозволено тільки тим компаніям, які пройдуть відповідну верифікацію експортера, не матимуть податкових заборгованостей та дотримуються валютного контролю», — додали в асоціації. 

УЗА закликає депутатів та уряд не впроваджувати додатково наперед незастосовних та нереальних правил та механізмів для експорту зернових, оскільки це призведе до повної зупинки експорту, а відповідно і надходження валютної виручки. Ба більше, це призведе до величезних збитків українських аграріїв та їх банкрутства, а також ризику втратити чи не єдину галузь, яка ще працює та забезпечує експорт і валюту для країни у війні.


Перегляди: 4325
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: