ВАЖЛИВО

УАВК наполягає на забороні всіх видів картоплі, крохмале та картоплепродуктів із Росії

30.11.2020 17:32
d04c77eb-c798-4050-abaf-8cfcd94c6395

Українська асоціація виробників картоплі (УАВК), що об`єднує понад 50 підприємств і В2В-компаній, які працюють у сегменті промислового картоплярства, надіслала Департаменту санкційної політики України лист – обґрунтування необхідності розширення санкційного списку товарів походженням із Росії. Про це повідомляє пресслужба УАВК, пише agronews.ua.

Розширення санкційного списку товарів походженням із Росії пропонується за рахунок таких позицій:

– картопля свіжа або охолоджена (код згідноУКТЗЕД 0701);

– борошно, крупи, порошок, пластівці, гранули з картоплі (код згідно УКТЗЕД 1105);

– продукція борошномельно-круп’яної промисловості; солод; крохмалі; інулін; пшенична клейковина (код згідно УКТЗЕД 1108 13 00 00);

– картопля піддана тепловій обробці або інша, у вигляді борошна, круп або пластівців або інша (код УКТЗЕД 2004 10 із усіма підпунктами);

– картопля, у вигляді борошна, круп або пластівців або інша, нарізана тонкими шматочками, обсмажена або підсушена, солона чи не солона або ароматизована чи не ароматизована, у герметично закритих упаковках, придатна до споживання або інша (код УКТЗЕД 2005 20).

“За нашою інформацією, одна з транснаціональних компаній, що є учасником Європейської Бізнес Асоціації та УКАБу, звернулася до Міністерства розвитку економіки, продовольства та сільського господарства України, через це громадське обєднання з проханням не поширювати санкції на картоплю свіжу або охолоджену в частині «насіннєва картопля». УАВК категорично проти подібного помякшення, оскільки воно вкрай негативно позначиться на функціонуванні внутрішнього ринку України”, – заявили в УАВК.

В Україні розроблено і підготовлено до прийняття Державну програму з розвитку промислового картоплярства на 2021-2025 рр. Одним із найважливіших завдань Держпрограми є розвиток сертифікованого промислового насінництва картоплі, яке має вирощуватися винятково з якісного насіннєвого матеріалу, що має відповідні документи від компаній-оригінаторів.

Насіння картоплі походженням із Росії третій рік поспіль не може пройти реєстрацію в Україні через відсутність стійкостей до вірусів. Низка промислових господарств, які спробували його вирощувати в останні два сезони, залишилися незадоволеними ним саме за карантинними показниками. Вони поділяють думку державних дозвільних органів щодо недоцільності виведення їх на український ринок, уточнюють в асоціації.

Із моменту оприлюднення інформації про розробку Держпрограми в сегменті сертифікованого насінництва картоплі спостерігається позитивна динаміка. Якщо 2019 року в Україні діяло 17 сертифікованих насінницьких господарств, то 2020 року вже 27.

“В разі запровадження Держпрограми сподіваємося на ще кращі результати і нарощення за 5 років виробництва сертифікованого насіння до 210 тис. т, чого вистачить для розширення промислових виробничих площ картоплі до 70 тис. га (наразі, за держстатистикою, маємо 13,6 тис. га) – критичного розміру площ, яких достатньо для забезпечення продовольчої безпеки України. Держава не потребуватиме насіння картоплі, вирощеного в РФ”, – наголошують в Українській асоціації виробників картоплі.

У Держреєстрі сортів, рекомендованих до вирощування в Україні, зареєстровано понад 170 сортів картоплі. Держреєстр постійно оновлюється і розширюється. Його асортименту цілком достатньо для задоволення поточних запитів виробників у будь-яких видах картоплі – продовольчої, чпсової, крохмальної та на фрі.

“Транснаціональна компанія, яка наполягає на ввезенні насіння картоплі РФ, мала б активніше дбати про розвиток власної сировинної бази не лише в частині вирощування сировини картоплі, а й насіння, чим сприяла б детінізації та прогресу українського картоплярства. Власне, саме за таким принципом працює упродовж десятиліття компанія Mondolez Ukraine, яка до того ж облаштувала для власних потреб лабораторію з перевірки насіннєвої картоплі на базі Інституту картоплярства НААН і допомогла вітчизняним науковцям запозичити інноваційний європейський досвід”, – наводить приклад УАВК.

Якщо будь-якій транснаціональній компанії бракує насіння картоплі, вона завжди може звернутися по допомогу до працюючих в Україні представництв європейських селекційних компаній, або їхніх штаб-офісів, які готові докласти всіх зусиль у допомозі в розвитку переробної галузі в Україні.

Запровадження квоти на поставки насіння картоплі з РФ також не є варіантом, оскільки це створить передумову для надходження в Україну і товарної картоплі, і картоплі на переробку, вважають експерти. 3 тис. т насіння вистачить для засадження 1 тис. га промислової насаджень, чого в разі наявності карантинних організмів достатньо для зараження картопляних полів по всій Україні.

Усі необхідні сорти картоплі, які начебто необхідні транснаціональній компанії для імпорту з РФ, вирощуються в ЄС, звідки їх після завершення сортовипробування можна імпортувати. У цій ситуації українські виробники можуть бути упевненими не лише в високій якості насіння, а й відсутності карантинних організмів.

Українські виробники промислової картоплі активно інтегруються в ЄС, гармонізують європейське законодавство до українських реалій, опановують механізм встановлення вільних ділянок. Будь-який рудимент, що пов`язує Україну з РФ, може бути негативно сприйнятий європейською спільною при вирішенні відкриття ЄС-ринку для української картоплі. Україні украй необхідно дбати про карантинний стан наших полів і відсутність на них будь-яких карантинних організмів.

“Просимо уряд України задовольнити прохання українських виробників картоплі і заборонити імпорт картоплі, крохмале- і картопле продуктів із Росії шляхом розширення санкційного списку за рахунок цих товарних позицій”, – наголошують в асоціації виробників картоплі.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: