ВАЖЛИВО

Яку сільськогосподарську землю можуть купити юрособи до 1 січня 2024 року

10.11.2021 16:05
Bezymyannyj-29-1

Питання, яку сільськогосподарську землю, можуть купити українські юридичні особи в період з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року та чи може українська юридична особа, де є учасник, акціонер, кінцевий бенефіціар не громадянин України набути у власність раніше непідмораторну землю викликають дискусії як в аграріїв, так і в юристів й нотаріусів. Про це повідомляє martyniv.legal, пише agronews.ua.

В Перехідних положеннях Земельного кодексу чітко вказано, що ділянки для ведення товарного с/г товаровиробництва, ділянки виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства (розпайована земля), а також земельні частки (паї) (тобто, несформовані ділянки за сертифікатами, де є умовні гектари) юридичні особи з українською структурою власності зможуть набувати у власність з 1 січня 2024 року.

Водночас це не вся с/г земля. Адже є ще ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які громадяни набули в порядку безоплатної приватизації на підставі ст.121 Земельного кодексу, фермерська земля, землі садівництва.

Наш досвід роботи з нотаріусами в частині посвідчення угод між громадянами України щодо с/г землі яскраво демонструє, що будь-які неоднозначні нюанси варто завчасно уточнювати або в МінЮсті або в Держгеокадстрі. 

Отже, Держгеокадастр листом No 28-28-0/221-13459/2-21 від 27.10.2021 року (надалі – Лист Держгеокадастру) зазначив, що:

 1) забороняється купівля-продаж або відчуження в інший спосіб на користь юридичних осіб земельних ділянок, які перебувають у приватній власності і віднесені до земель для ведення товарного с/г виробництва. Заборони на придбання юридичними особами інших земельних ділянок с/г призначення закон НЕ встановлює.

Тут слід зробити застереження, що ми запитували в Держгеокадстру про можливість набуття у власність українськими юридичними особами із українською структурою власності в період з 1 липня 2021 по 31 грудня 2023 року земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства (отриманих в порядку безоплатної приватизації за ст.121 ЗКУ).

Оскільки, на «розпайоване осг» є заборона на відчуження в тому ж підпункті «б» пункту 15 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України: «забороняється купівля-продаж або відчуження в інший спосіб на користь юридичних осіб земельних ділянок, які перебувають у приватній власності і віднесені до земель для ведення товарного с/г виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв)».

Тому припускаємо, формулювання Держегеокадастру про те, що «Заборони на придбання юридичними особами інших земельних ділянок с/г призначення закон не встановлює» стосується саме такого осг, яке набуте на підставі ст.121 Земельного кодексу в порядку безоплатної передачі або ж це дуже загальне формулювання і Держгеокадастр мав на увазі щось інше, до чого ми не додумалися.

Окрім того, тут Держгеокадастр не використовує термінологію «інші цільові призначення», а говорить про «інші ділянки с/г призначення», що не додає юридичної визначеності в поставленому питанні. Аби відповідь була більш чіткою та однозначною, ми звісно ж подали додаткові запити.

   2) Щодо фермерської землі, то відповідь взагалі дуже цікава. Держгеокадастр підтвердив, що ділянки для ведення фермерського господарства можуть використовуватися юридичними особами на праві власності, провівши аналогію з орендою (ми про це не запитували, але Держгеокадастр закцентував на цьому увагу). Також зазначив, що за класифікатором землі для ведення фермерського господарства та для ведення товарного с/г виробництва визначені як окремі види цільового призначення в межах категорії землі с/г призначення.

   3) Стосовно можливості набуття у власність раніше непідмораторної с/г землі українськими юридичними особами із іноземною структурою власності, де учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами є особи не громадяни України, то Держгеокадастр сформулював відповідь доволі чітко.

«На сьогодні Кодексом заборонено набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення всіх цільових призначень … юридичними особами України, створеними та зареєстрованими за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України (крім банків)».

Інше може бути схвалено на всеукраїнському референдумі.

   4) Ознайомитися із повним тестом Листа Держгеокадастру No 28-28-0/221-13459/2-21 від 27.10.2021 року можна за цим посиланням.

Читайте також: Депутат Тернопільської облради піде під суд за погрози журналісту.Перегляди: 24
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: