НОВИНИ

Стало відомо, чи загрожує українцям дефіцит соняшникової олії

10.06.2022 06:02
ya-14590

Третина світових обсягів соняшникової олії українського походження, майже половина світового експорту соняшникової олії забезпечує Україна. Про це повідомляє УКАБ, пише agronews.ua.

Середній річний фонд споживання олії в Україні становить близько 0,5 млн т. В 2021 році Україна виробила 4,6 млн т соняшникової олії урожаю попереднього року, що значно перевищує обсяги внутрішнього споживання.

Тобто Україна виробила в 9 разів більше соняшникової олії, ніж необхідно для забезпечення внутрішнього попиту. Решта обсягу було експортовано. Це гарний приклад для українського ринку, коли експортується не сировина (насіння соняшнику), а продукт переробки з доданою вартістю. 

В 2021 році українськими аграріями було зібрано 16,4 млн т насіння соняшнику, що на 25 % перевищує аналогічний показник попереднього року.

З даного обсягу можна виготовити близько 5,5 млн т соняшникової олії. Частина насіння соняшнику встигли переробити.

Однак напад російських військ на Україну суттєво все змінив. Блокування морських портів суттєво скоротило експортні відвантаження і виробники соняшникової олії зменшили обсяги переробки насіння соняшнику.

Тепер вони орієнтуються на внутрішній попит та поточні експортні відвантаження. Таким чином, Україна має значні запаси насіння соняшнику, які очікують свого часу для подальшої переробки.  

«Панічні настрої населення на фоні війни змушують переживати українських споживачів щодо наявності основних продуктів харчування. Однак щодо соняшникової олії підстав хвилюватися немає. Україна спокійно зможе забезпечити даним продуктом внутрішній попит, та й експортувати значні обсяги. Головне, щоб з’явилася можливість здійснювати експортні відвантаження в більших обсягах через розширення можливостей альтернативних шляхів або розблокування традиційних морських. Таким чином, українські аграрії і переробні підприємства зможуть отримати кошти для здійснення своєї подальшої діяльності», — зауважує Світлана Литвин, аналітик УКАБ.Перегляди: 1
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: