ВАЖЛИВО

Стало відомо, чи вистачить Україні ресурсів для опалювального сезону

09.10.2022 09:07
opalennya-pogane_965x0

Ще до початку опалювального сезону-2022-2023 Україна може зіткнутися з порожніми складами вугілля. Інших енергоресурсів теж недостатньо для зимового періоду. Такі прогнози описав директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко у колонці “Економічної правди”, пише agronews.ua.

Запаси вугілля на складах ТЕС

За словами експерта, за останній тиждень спалено 6% загального обсягу вугілля на складах, тобто понад 105 тисяч тонн “в мінус”.

“Не складно порахувати, що такими темпами ми залишимось без вугілля в розпал опалювального сезону. А це лише осінь. Плюсові температури. Коли розпочнеться період “нижче нуля” за вікном, споживання вугілля продовжить зростати. За умови холодів зросте вдвічі”, — застеріг він.

Готовність енергосистеми до зими

Експерт наголосив, що в умовах війни причин неготовності до зими багато. Зокрема, захоплення російськими окупантами та вимушена зупинка Запорізької атомної електростанції.

Однак є й причини, які пов’язані з поганою організованістю — “Енергоатом” вчасно не підготував блоки до опалювального сезону. Так, останні тижні з дев’яти блоків, що залишились в його оперуванні, щонайменше один блок простоює і ще один працює максимум на 50% потужності. Це означає, що більше ніж гігават потужності в енергосистемі компенсується саме за рахунок спалювання вугілля.

“12-15 тис. тонн вугілля витрачається щоденно, бо “Енергоатом” вчасно не підготував блоки до опалювального сезону. Якби цього не було, проблеми вугілля зараз не існувало б в принципі”, — наголосив він.

Також спостерігається неготовність державних генеруючих потужностей компанії “Центренерго”. До всього, Україні доведеться припинити експортувати електроенергію та знову перейти до імпорту через майбутню катастрофічну нестачу.

“Все це найближчими днями, скоріш за все, призведе до припинення експорту електрики. Який посідає — ще раз про це нагадаю — друге місце в переліку експортних надходжень до України і принесло 150 млн доларів Україні тільки у вересні (за даними заступника міністра економіки Тараса Качки). А відразу після настання холодів нам доведеться замислитись про імпорт. Який коштує просто космічно — в Євросоюзі електрика продовжує бити рекорди ціни”, — наголосив експерт.

Що буде з тарифами

В Україні на тлі війни запроваджено мораторій на підвищення основних тарифів на комунальні послуги.

Зокрема, з липня поточного року встановлено заборону на підвищення тарифів на теплоенергію (виробництво та транспортування), послуги з її постачання.

Заморожено тарифи на постачання гарячої води та послуги з розподілу “блакитного палива”.

У рамках урядової постанови колишні тарифи на електрику продовжено до 31 жовтня 2022 року.

Раніше повідомлялося, що у підземних газосховищах закачано близько 14 млрд кубометрів газу. Також є домовленості із західними партнерами про резервні постачання. 2,2 млн тонн вугілля накопичено на складах теплових електростанцій. 562 млн гривень субвенції виділено регіонам на закупівлю дров (для роздачі мешканцям прифронтових територій, де провести опалювальний сезон на звичних довоєнних умовах буде неможливо).Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: