НОВИНИ

Стало відомо, чому аграрії переходять на олійні культури

11.01.2023 17:11
37

Про те, як зміниться відсоток виробництва сільськогосподарської продукції та чому аграрії переходять на олійні культури, в ефірі національного марафону «Єдині новини» розповів та пояснив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, пише agronews.ua.

Він зазначив, що наступного року урожайність може знизитися на 5%, зауваживши, що під словом «урожайність» йдеться про величину, яка збирається з гектара і її не варто плутати із показником фізичного збору врожаю. Також підкреслив, що посівні площі будуть переорієнтовані в основному на олійні культури.

«Пріоритетними в аграріїв стають олійній культури. Це вже помітно на прикладі озимого ріпаку, його площа посіву у порівнянні з попереднім роком не зменшилася. Також очікуємо збільшення площ соняшнику та сої. Хоч олійні культури мають меншу урожайність на гектар, дають менший валовий збір у вазі, але вартість їх значно вища порівняно з зерновими – у 2-2,5 рази. Тому якщо ми говоримо про фізичний збір урожаю, то прогнозуємо, що зменшення  буде на рівні 10-15%. Така наша оцінка наразі», – сказав Тарас Висоцький.

Відповідаючи на запитання щодо можливого профіциту олійних культур, перший заступник міністра наголосив, що його немає. Тому що і по олійних, і по зернових культурах, Україна експортно-орієнтована.

«Міжнародний ринок готовий спожити і більші обсяги олійних культур з України. Тому те, що буде додатково вирощено, піде на експорт. Більше того, логістика по олійних культурах більш вигідна, оскільки одиниця тонн олійних культур має більшу вартість, а транспортування коштує так, як і 1 тонна зернових. Через це фермери і перелаштовуються, щоб все-таки працювати не в збиток і не в нуль, а з певною прибутковістю», – підкреслив Тарас Висоцький.

За його словами, фактично основна збитковість у с/г спостерігалася весною-літом, до відкриття «зернової ініціативи». Адже тоді була обмежена логістика й відповідно низька ціна на внутрішньому ринку через подорожчання транспортування. «З відкриттям «зернової ініціативи» по зернових культурах ми вже спостерігаємо прибутковість. Об’єми зростають, вартість логістики падає, тому прогнозуємо не лише по олійних, але і по зернових культурах, в тому числі озимій пшениці, позитивні результати в поточному році», – резюмував перший заступник міністра. Перегляди: 1
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: