НОВИНИ

Озвучено перспективи продовження зернової угоди

24.02.2023 09:21
695

«Зернова угода» була підписана 21 липня 2022 р., 19 листопада угода була подовжена на ще один 120-денний термін. Про це пише УкрАгроКонсалт, передає agronews.ua.

Основною метою даної угоди було забезпечення безпечного проходу суден з трьох українських портів на Чорному морі (Одеси, Чорноморська та Південного) для зменшення дефіциту на світовому ринку зерна. Функціонуванню портів Миколаєва та Очакова все ще загрожують активні бойові дії на Кінбурнській косі, саме тому в «зерновій угоді» поки що приймають участь тільки порти Великої Одеси.

Представники рф на минулому тижні знову почали критикувати «зернову угоду» щодо:

  • замалої частки нужденних країн Африки та Азії
  • незадовільного обсягу експорту зерна та добрив з росії (цитата постпреду рф при Генасамблеї ООН: «За вже понад півроку дії меморандуму Росія-ООН по цій лінії не було відправлено жодного “зернятка” і майже нічого з добрив»)

На початку сезону в росії дійсно були проблеми з експортом через західні санкції, спрямовані на російську банківську систему та обмеження руху російських суден/суден з російською продукцією в європейських портах. Але з часом росіяни навчились обходити санкції та збільшили обсяги торгівлі з більш «дружніми» країнами (Індія, Іран, Туреччина, Єгипет).

Щоб уникнути черг в Босфорі, необхідно проводити 25 перевірок на день, але по факту середня кількість перевірок в день протягом останніх трьох з половиною місяців складає 3,2 на день через умисні затримки з боку представників рф.

УкрАгроКонсалт вбачає кілька сценаріїв розвитку подій після 19 березня 2023 р.

  1. «Зернову угоду» буде подовжено і доповнено Миколаївськими портами
  2. «Зернову угоду» буде подовжено і темпи інспекцій зростуть
  3. «Зернову угоду» буде подовжено, але темпи інспекцій не зміняться
  4. «Зернову угоду» буде подовжено, але темпи інспекцій ще більше вповільняться
  5. «Зернову угоду» НЕ буде подовжено або відбудеться переривання угоди недипломатичним шляхом (військова ескалація)

Найбільш ймовірним ми вважаємо сценарій №3, за яким відвантаження зерна з українських портів продовжаться після 19 березня 2023 р., але росія й надалі стримуватиме темпи перевірок в Стамбулі. Варто також нагадати, що в наступні місяці обсяги експорту з України будуть знижуватись ще й за природними причинами  – через сезонне скорочення запасів, в першу чергу ячменю та пшениці, а в товарній структурі експорту зерна зростатиме частка кукурудзи, експортний потенціал якої виконаний лише на половину.Перегляди: 4
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: