НОВИНИ

Названо причини пізнього збору кукурудзи

19.01.2023 17:17
DSC01316-60251

Збирання кукурудзи урожаю-2022 затягнулося на занадто тривалі терміни. Перестій без наслідків для цієї культури — максимально 3-4 тижні, навіть якщо у характеристиці гібрида вказано, що він стійкий до перестою. Цю проблему обговорили Олександр Хмелюк, керівник агродепартаменту LNZ Group, та Леонід Чорний, менеджер з агротехнологій у Вінницькій та Житомирській областях LNZ Group, у подкасті «Кукурудза в полі. Які наслідки» — першому із започаткованого проєкту LNZ Подкаст, пише SuperAgronom.com, передає agronews.ua.

Як зазначив Олександр Хмелюк, в сезоні 2022 р. в Україні було посіяно понад 4,6 млн га кукурудзи. Нагадаємо, на середину січня в полі ще залишається 15% врожаю кукурудзи. 

І це велика проблема, яка має декілька причин:

  • 1) Через війну ще навесні минулого року аграріям, які притримували чималий урожай кукурудзи урожаю-2021 з надією продати дорожче, так і не вдалося цього зробити. Відповідно склади були переповнені перехідними залишками й перед тим як зібрати новий урожай, треба було звільнити під нього місце.
  • 2) Попереднє завдання ускладнювалось спричиненими тією ж війною логістичними проблемами — передусім блокуванням морських шляхів, якими експортувались найбільші обсяги кукурудзи.
  • 3) Атаки на енергетичні об’єкти та відключення електропостачання гальмують роботу елеваторів та сушарок, відповідно вони не справляються з доробкою необхідних обсягів зерна, тим більше, що через погодні умови та в більшості випадків пізній посій культури, вологість зерна при збиранні могла сягати 25%.
  • 4) Ті ж погодні умови, а саме тривалі дощі в багатьох регіонах у вересні-жовтні, відтермінували жнива соняшнику та сої — культур, які менш стійкі до перестою, але при цьому цього сезону краще «рахувались». Треба було передусім збирати їх, до того ж вони також зайняли місце у потужностях зберігання.

Таким чином збирання кукурудзи затягнулось до зими, а тепло й волога знову не дають змоги аграріям дозбирати урожай, що створює великі ризики.

Втім, фахівці LNZ вважають, що наразі потрібно використовувати будь-яку можливість для виходу в поле і обмолотити зернову якомога швидше, не відкладаючи процес до весни. При цьому вони надали декілька порад — з яких саме полів (якщо у вас їх багато) в першу чергу варто зібрати кукурудзу, а з яких можна залишити на другу чергу, і при цьому зазнати мінімальних втрат.

По-перше, за словами Олександра Хмелюка, слід обстежити поля стосовно наявності ураження стебловим метеликом та діабротикою. Там, де їх немає, кукурудзу можна залишити в полі на довше, адже рослини будуть найбільш стійкими до ламкості й вилягання.

По-друге, краще вистоять ті посіви, де більшість рослин має міцне стебло з добре розвиненою повітряною кореневою системою, такі стебла менше мають ризиків зламатися або похилитися під силою вітру або вітру зі снігом.

«Також на стійкість впливає висота кріплення качана. Чим вище він прикріплений, тим більше «плече», й відповідно такі рослини менш стійкі до перестою. Крім цього, варто звернути увагу на міцність прикріплення качана до плодоніжки. Це може бути однією з характеристик гібрида. Деякі просто непридатні до перестою загалом, і навіть за сприятливих умов качани з них можуть просто відпадати», — пояснив Олександр Хмелюк.

Своєю чергою Леонід Чорний додав, що в місцях де були сприятливіші умови, більше вологи, кукурудза зазвичай виростає вищою, може досягати 2,5-3 м. Але для перезимівлі це не краща ситуація, бо для таких рослин більша ймовірність падіння, тож їх варто збирати раніше. А невисокі посіви — до 1,5 м — можна залишити на пізніші періоди.

Також експерт наголосив, що проблеми з перезимівлею точно будуть на тих посівах, де є ураження кореневим фузаріозом. Зазвичай хвороба поширюється на полях з монокультурою (тобто якщо кукурудзу там сіяли декілька років поспіль).

«На завершення хочу підкреслити: забирайте в першу чергу поля з більшим рівнем урожайності. Нема сенсу витрачати ресурс на урожай у 3 т/га», — підсумував Олександр Хмелюк.Перегляди: 7
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: