НОВИНИ

На Луганщині фермери запиляють томати за допомогою нідерландських джмелів

05.05.2021 11:08
bumble-bee-2361336

Майбутні помідори запилюють нідерландські джмелі, а їхні земляки — хижі кліщі, поїдають шкідників на огірках. І все це у прифронтовій Станиці Луганській. Місцеві фермери вирішили не чекати завершення бойових дій та почати опановувати ринки в різних куточках України. А для цього вирощують екологічно чисті та смачні овочі, для яких використовують сучасні технології обробки. Про це повідомляє Громадське радіо, пише agronews.ua.

Теплиці у Станиці Луганській. На вулиці йде дощ, а всередині тепло та зелено. Тут ростуть помідори. На квітках майбутніх ягід то тут, то там видно джмелів. Але народилися вони далеко звідси — у дощових Нідерландах. У Станицю Луганську їх привезли задля запилення томатів. Загалом — 20 вуликів. Українські джмелі ще сплять і прокинуться тільки у середині травня, а ці вже мандрують від однієї жовтої квітки до іншої.

«При застосуванні ось цих джмелів ми забули, що має виділятися час, коли ти ходиш запилюєш, обробляєш. Друге: вони роблять це більш якісно. Тобто безпосередньо ту квітку, яка готова до запилення, — джміль до неї підлетів, понюхав і запилив. Якщо хочете, можна подивитися — на квітках видно невеликі укуси. Ось це вже квітка запилена джмелем”, – розповідає господиня теплиць Маріанна Нещерет.

Живуть нідерландські джмелі близько 13 тижнів. А, до прикладу, українські — 8. Тож більший термін життя закордонних комах дає змогу станично-луганським овочеводам запилити усі квітки протягом сезону. Але не тільки джмелями вражають теплиці прифронтових станичан. У наступній теплиці ми бачимо огірки, а на них білі паперові пакети. Доторкаємося до одного з них і питаємо, що там.

«Безпосередньо цього року у нас є досвід вирощування наших огірків із нідерландськими ентомофагами. Це хижий кліщ, який безпосередньо поїдає кліща-шкідника, які харчуються нашими огірочками. Ось, безпосередньо, це — дикий кліщ. Він поїдає шкідників із огірка і на сьогоднішній день — рясне плодоношення огірка, і як бачите — жодного кліща у нас немає. Тобто наше рослина не уражена і не чинить жодного дискомфорту, нічим не оброблена, тому можна безпосередньо зривати огірочок, витирати від пилу і їсти», – з гордістю каже Маріанна Нещерет.

До війни ринок збуту продукції місцевих фермерів був у Луганську — за п’ятнадцять кілометрів звідси. Але 2014-й рік позбавив їх усього. Продавати овочі стало нікому, а до цього ще й додалися нервові зриви через постійні бойові дії поруч. Місцеві жителі зрозуміли, що по одному вони біду не подолають, тож об’єдналися в кооператив та назвали його «Овочі станичників». На допомогу прийшов USAID. Саме за підтримки цієї організації торік у Станиці Луганській і з’явилися закордонні джмелі.

«Цього року ми маємо такий амбітний проєкт: створити логістичний центр, де вони могли би збирати продукцію, як агрегацію: робити великі партії, упаковувати, сортувати й охолоджувати. Тому що якщо ми зараз зірвемо або огірок, або томат і його не будемо охолоджувати при плюс п’яти-восьми градусах, то він пролежить у нас сім-вісім днів і стан його почне погіршуватися. Якщо ж ми зможемо це охолодити, то він зможе пролежати два тижні — три тижні без втрати товарних якостей», – розповів спеціаліст аграрного сектору проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» Олександр Карельсон.

Сьогодні кооператив «Овочі станичників» налічує 135 домогосподарств та на цьому не зупиняється. Доєднуються навіть із сусідніх сіл. Олена Болдарева живе у Верхній Вільховій, до кооперативу приєдналася торік. Сьогодні пробує виростити цибулю та різноманітну зелень, серед якої є навіть екстравагантний японський салат «Мізуна». Розповідає, як обирала, що саме вирощувати:

«Ця ніша ще не заповнена в нашій Луганській області, ще ніхто не вирощує це. Тому ми вирішили спробувати. Ми посадили Батун, посадили салат, хочемо спробувати ще м’яту, базилік, і все це будемо на ринках (продавати — ред.). Ми розраховуємо, що кілограм, напевно, п’ятсот буде».

Овочі станичників продаються на полицях супермаркетів та на ринках у Луганській області, а також у Харкові, Києві та навіть Одесі. Фермери кажуть, що за декілька років при підтримці зможуть розширити об’єми та нагодувати екологічними помідорами, огірками та салатами всю Україну.

Нагадаємо, що у Польщі мороз знищив врожаї фруктів та ягід.


Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: