ВАЖЛИВО

Фермер із Львівщини поділився секретами вирощування органічної полуниці

06.04.2024 11:05
photo_2024-04-05_12-42-25

Фермер із Львівщини поділився з Agronews.ua секретами вирощування органічної полуниці. Павло Васюник, директор ТОВ «Земля  Органік», господарює у смт Великий Любінь, Городоцького району, Львівської області. Уже майже 10 років обробляє садки, займається ягодою, городиною та зеленню. Упродовж останніх 6 років почав вирощувати органічну полуницю та малину.

Пане Павле, що потрібно для того, аби вирощувати органічні ягоди?

По-перше – земля. Не можна садити ягоду, яка буде йти, як органічна на ґрунті, де вносилась хімія. Він має вистоятися хоча б 10 років. Тому, для своєї ягоди ми орендували землю, яка не оброблялася взагалі уже десятки років. Органічну ягоду непросто вирощувати. Є багато факторів.

По-друге – сорт. Ми купили гарний сорт малини, але він підходить лише, як конвекційна (обробляється за допомогою хімічних препаратів). У мого колеги, який господарює з іншої сторони селища, вона прекрасно родить і дає гарні врожаї. У нас на третьому році вирощування почала хворіти. Ми не змогли справитися органічними ЗЗРами та калійним милом і сироваткою. Цьогоріч  думаємо її пересадити.  Уже дізнавалися, що є сорт «Полана». Він випробуваний в Польщі, як органічний.  Хворобостійкий. Має меншу ягоду та  врожайність, але він гарно себе зарекомендував при органічному догляді. Тому, плануємо посадити його.

По-третє, коли ви саджаєте, щось і плануєте вирощувати, як organic, то добре дивитися хто є по сусідству. Бо якщо ваш сусід теж фермер і він теж ягоду вирощує чи сіє пшеницю, а обробляє її хімічними препаратами, то будьте певні, ваші органічні ягоди стануть хімічними, вітер все одно принесе його ЗЗРи чи добрива й на вашу територію. Тому, тут слід шукати таку землю, аби в сусідстві не було тих, хто обробляє хімією.

По-четверте, будьте готові до великої кількості ручної праці. Бо на те воно й органік, що все  – в ручну.

А як справи з полуницею?

Тут набагато краще. Ми посадили її на площі 1,5 га. Уже сьомий  рік вирощуємо і все вдається. Звісно є нюанси, але, думаю,  все ідеально немає ні в кого. Ми спочатку не знали, як правильно вирощувати органічну продукцію, то наймали спеціальних консультантів. Вони нам кілька років допомогли, але це недешево. Тому, далі – стараємось самі. 

В Україні є 2 сертифікованих органи, які дозволяють фермерами називати себе «органіками».  Ці установи виготовляють певний ряд добрив і ЗЗрів, які ними ж сертифіковані і не мають класу небезпечності. До складу тих препаратів входять природні та органічні речовини, якими можна обробляти.

Окрім цього, використовуємо добрива, які самі робимо: витяжки із соломи, гречки, кропиви. Все вносимо згідно технологіям, дотримуємося термінів. Але звісно, що руку на пульсі треба тримати постійно. Ті, хто вирощує продукцію organic – завжди в тонусі. І це не лише через її споживання.

В органіці треба працювати  на випередження. Ну, бо що таке  сироватка з молока у порівнянні з хімічним препаратом? Вона утворює плівку, змінює кислотність, але це все треба співставляти.  Бо ж нею доведеться прискати кілька разів, а хімічними захистами раз і всі проблеми можна забрати. І це лише один приклад. А таких в organic дуже багато. Але зате продукція – чиста та натуральна.

За якою технологією вирощуєте полуницю?

Ми не придумували щось нове. Грядка під плівкою із крапельним  зрошуванням.  Як і всі: нагорнули невеликі горби землі, вкрили їх чорною плівкою. Тут колір має значення, адже він краще притягує сонячне проміння і швидше та краще  прогріває ґрунт.

На відстані 40-50 см поробили вирізи і туди посадили кущі полуниці. До кожного з них підвели крапельне зрошування. Через нього подаємо воду та органічні добрива.

Яку маєте врожайність?

Якщо сприятлива погода і вдалий рік, то 15 – 20 тонн.

На скільки вигідно вирощувати органічну полуницю?

Зараз враховуючи війну та кордони, я не можу відповісти на це запитання. У нас, на жаль,  ще культура на попит органічної продукції не досить розвинута.  Немає великої зацікавленості в organic.  

До повномасштабного вторгнення органічна полуниця продавалась лише на «свіжому ринку». Більше попиту та неї не було.  Ми продавали її як сировину, спочатку заморожували, а вже більші підприємства скуповували та експортували все в Європу.

Яка вартість органічної полуниці?

Лише додаткових 30% до вартості конвекційної.  Але я її вирощую, бо знаю, що моя дитина і вся родина їсть ягоду, яка не шкодить організму й ті люди, що купують мою продукцію, можуть бути впевнені в її якості та екологічності. Ми постійно робимо аналізи не лише ягоди, а й ґрунтів. Відповідально ставимося до своєї роботи.

Як розрізнити органічну полуницю від конвекційної?

Органічна полуниця ніколи не буде на вигляд воскованою, вона не зможе довго зберігатися. Натомість має яскраво виражений аромат та смак. Навіть заморожена органічна полуниця, яка йде на переробку, коли відкриваєш мішок, має насичений аромат. Смакові якості значно кращі: вона солодша і м’якша та  має невеликий термін придатності. 

Як готуєтесь до нового врожаю?

Ми очистили плантацію полуниці від торішнього листя. Обробили мідновмісними препаратами, вони дозволені в певній кількості на гектар. Далі – чекаємо погоди, будемо ремонтувати та прополювати плантацію.

Чи плануєте збільшувати об’єми вирощування?

Плануємо, але собівартість вирощування її значно зросла. Посадковий матеріал став дорожчий та й решта: плівка, зрошувальна система.

У нас є маленький холодильник, він у нас теж сертифікований під таку продукцію. Правда цього року ми не знаємо, що з ним робити, бо дуже великі затрати на електроенергію. У нас невеликі об’єми, 1,5 га  – це при гарній урожайності –  одна фура. Тримати полуницю до кінця року – дуже дорого.  Рухатися з цією фурою самостійно в Європу – це замала кількість. Ніхто не хоче співпрацювати на одноразову закупку. Вимушені збільшуватись, аби не стояти на місці. Слід розвитись самим та розвивати країну.

Дасть Бог – Переможемо, треба буде ще більше підтримувати державу. Тому, маємо плани брати участь у  грантових програмах. Думаю,  вони допоможуть нам вийти з цієї непростої ситуації. Треба вірити в позитив і Перемогу. Вона точно буде за нами!

🍓 Екопродукцію Павла Васюника можна замовити через соцмережу фейсбукПерегляди: 309
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: