НОВИНИ

Час досліджувати насіння  

21.12.2022 13:07
Рулоны_ИЗР

Незважаючи на зменшення посівних площ та зміну їх структури, українські аграрії активно ведуть підготовку до весняної посівної кампанії – 2023. Тож наразі, коли триває закупівля посівного матеріалу, фахівці «Інституту здоров’я рослин» рекомендують обов’язково попередньо перевірити його якість.

«Як говорить народна мудрість, земля потребує доброї погоди та доброго насіння, – зазначає науковий співробітник Інституту Сергій Сальніков. – Якщо на погодні особливості наступного сезону вплинути неможливо ніяким чином, то проконтролювати якість посівного матеріалу нам все-таки під силу завдяки лабораторному дослідженню. І нехтувати цим кроком, якщо ви розраховуєте на високу майбутню врожайність, не варто. Як показали дослідження, проведені нашими вченими у 2022 році, 88,2% зразків насіння зернових культур мали високу схожість – вище 92%, а понад 90,3% – ще й високу енергію проростання. Не такою безхмарною була ситуація із зараженістю посівного матеріалу: кожен із перевірених зразків містив патоген Alternaria spp. (з них 25% мали частку ураження понад 10%), 97 % – патогени Fusarium spp. (ступінь ураження – до 10 %, однак подекуди сягав 10-15 %) і близько 30% зразків були уражені Septoria spp. Крім того, 25% зразків містили патогени, що викликають пліснявіння насіння, а в кожному 10-ому було виявлене зерно, уражене бактеріозом. В останні роки аграрії також часто додатково досліджують посівний матеріал зернових на ураженість сажкою. Проаналізувавши отримані результати, ми виявили, що 1% насіння був уражений летючою сажкою, 10% – твердою і 15% – карликовою. Висновок – прохолодні та дощові умови поточного сезону негативно впливали на заселеність зерна фітопатогенами. Тому актуальність дослідження насіння дуже висока – адже інколи заощаджена на ньому сотня гривень може вилитися в значні недобори врожаю».

Найперший показник, на який Сергій радить перевірити посівний матеріал будь-якої культури, – це схожість (лабораторна та польова): саме вона визначає здатність насіння дати сходи за оптимальних умов. Не менш важливою є енергія проростання, адже цей показник відповідає за рівномірність проростання та подальший розвиток рослин. Отримавши результати по цих двох показниках, маємо можливість коригувати норми та глибину висіву і, за потреби, обирати стимулюючі препарати, які, згідно практичного досвіду, підвищують енергію проростання на 3-5%.

Крім того, важливо знати масу 1000 насінин посівного матеріалу та його вологість. Маса тисячі насінин характеризує його крупність та виповненість і наявність в ньому необхідних поживних речовин, а вологість — вміст вільної вологи. Вологість є важливим критерієм для зберігання насіння без зниження посівних якостей – адже воно можливе лише за дотримання цього показника.

Якщо ви купуєте вже протруєне насіння, не зайвим буде перевірити якість протруєння – якими діючими речовинами та в якій концентрації оброблене насіння. Особливо актуальним це питання є сьогодні, в умовах війни, коли на ринку суттєво збільшилася частка фальсифікату. Так, у 2022 році перевірене насіння дуже часто містило значно меншу кількість діючої речовини, аніж було заявлено. Між тим, захист культур на ранніх етапах росту та розвитку має ключове значення для повноцінної реалізації їх потенціалу продуктивності, тому нестача протруйника на насінні означає зниження тривалості та якості цього захисту.

Якщо ж плануєте протруювати посівний матеріал самостійно, обов’язково дослідіть його на фітопатологічні показники. Це дозволить виявити та ідентифікувати наявних на насінні патогенів та тих, що розвинулися під час зберігання, і підібрати оптимальні діючі речовини протруйників та їх норми, здатні нівелювати всі потенційні загрози.


Перегляди: 2
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: