ВАЖЛИВО

Україні прогнозують дефіцит цукру

24.10.2023 07:29
948

Український цукор закриває дефіцит солодкого в Європі. Річний експорт цукру зріс до 427 000 тонн. Він міг бути на третину більшим, якби не зрозуміле блокування з боку Кабміну. Про це повідомляє  biz.liga.net, пише agronews.ua.

Найбільші постачання нашого цукру  – в Польщу, Болгарію, Угорщину. Саме ці країни блокують експорт з України зернових та олійних. Але цукор став винятком.

Солодка діра

З цукром в країнах ЄС проблема. Власні виробництва у Франції, Німеччині, Польщі не мають сировини через неврожай, що переслідує європейський буряк вже другий рік поспіль.

“Отже, загальний дефіцит цукру в країнах Євросоюзу на початок року там складав 2 млн тонн”, – каже Назар Михайловин, керівник асоціації “Укрцукор”.

Це дало шанс українським цукровикам. Потрібно було встигнути з постачаннями в Європу швидше, ніж це зроблять бразильці. Саме Бразилія доставляє на європейські переробні заводи цукрову тростину.

“До червня ми нарощували постачання цукру в Європу. Він досяг 70 000 тонн на місяць. Але в травні Кабмін ухвалив рішення заблокувати весь експорт цукру”, – каже Назар Михайловин.

За його даними, найбільше цукор закупали Польща, Угорщина, Болгарія та Румунія.

Ціна заборони

Офіційно ніхто з уряду не називав рішення про “стоп цукор” як відповідь на ембарго на українське зерно, яке саме в травні ввела Польща, та надалі підтримали декілька сусідніх країн, найбільший ентузіазм з яких виявили Угорщина та Словаччина.

У Кабміні обґрунтовували заборону на експорт цукру як реакцію на аномальне нарощування експорту, який загрожував дефіцитом цукру на українському ринку.

Хоча цукровики кажуть, що надавали урядовцям прогноз. Згідно з ним, поточних запасів цукру (понад 500 000 тонн) вистачить з головою. А восени на країну чекає один з найкращих за останні роки врожаїв цукрового буряку.

Хай там як, але протягом трьох літніх місяців експорт цукру з України зупинився. Якщо виходити із середньомісячних постачань (50 000 тонн), то загальний об’єм непроданого за кордон цукру становить близько 150 000 тонн. Скільки це в грошах?

За даними Офісу з розвитку підприємництва та експорту, загальний обсяг експорту цукру та солодощів за 8 місяців 2023 року становить $340 млн. З них на цукор припадає близько $300 млн. Таким чином, в обсягах недоотримана третина через блокування експорту коштує майже $100 млн.

Що далі

Поки перед цукровиками стояв шлагбаум, в сусідніх країнах почався цукровий рух. Румунія, в якій вже забули, що таке виробництво цукру, в серпні відновила роботу першого цукрового заводу – в Лудуші.

Радує те, що заборона на експорт цукру пом’якшена – з серпня Кабмін надає квоти, але не дає свободу дій експортерам.

“За квотами 20 000 тонн цукру експортовані саме в Румунію”, – каже Назар Михайловин.

За його прогнозами, врожай цього року забезпечить виробництво не менш ніж 1 700 000 тонн цукру. “Таких обсягів достатньо, щоб забезпечити потреби як внутрішнього споживання, так і перевищити показники експорту. Адже дефіцит цукру в ЄС все ще не закритий”, – каже керівник “Укрцукру”. Перегляди: 31
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: