ВАЖЛИВО

Переформатування господарства є ефективним способом порятунку бізнесу в сучасних умовах – Шамрицький

19.03.2024 11:26
photo_2024-03-04_14-14-19 (2)

Минуло трохи більше двох років з початку повномасштабного вторгнення в Україну. За цей час українці з гідністю приймали і продовжують приймати нові виклики воєнних часів. Зокрема, наші аграрії демонструють відвагу, витривалість та мужність не тільки у лавах ЗСУ, але і у забезпеченні продовольчої безпеки країни. Як не тільки втримати бізнес, а активно його розвивати ексклюзивно для Agronews.ua розповів Григорій  Шамрицький, голова ФГ «Моя земля 2015» та ТОВ «Полтава Агро», з Полтавщини.

Григорію Григоровичу, розпочався новий агрорік. Для фермерів весна – відповідальна пора.  Які роботи вже проводяться в полі?

Наразі оремо та дискуємо минулорічні поля з кукурудзою, активно закриваємо вологу. Не дивлячись на обставини, розуміємо, що треба далі господарювати та активно готуватися до посівної. Звісно, для цього необхідно змінити стратегію, переформатувати господарство.

Чи можете конкретизувати, які заходи та засоби слід задіяти?

На мою думку, у сучасних умовах воєнного часу виживуть найсильніші фермерські господарства, які змогли адаптуватися, оптимізувати процеси, вчасно зорієнтуватися та переформатуватися. І це незалежно від того, яку кількість землі обробляє фермер – 20 га чи 2000 га.  Треба просто змінити напрями роботи. Тоді можливо не тільки зберегти свій бізнес, а й ефективно продовжувати господарювати на своїй землі.

Наприклад, ми цього року не плануємо вирощувати кукурудзу. Наразі це неприбуткова культура, хоча до початку повномасштабного вторгнення вона була основною в моєму господарстві. Ми більший акцент ставимо на сою та соняшник. Деякі з моїх колег — на ріпак. Тобто треба сіяти ті культури, які в заданих умовах дадуть прибуток.

По-друге, необхідно раціонально підійти до підбору кадрів. До прикладу: раніше в мене один механізатор сіяв, інший – збирав. Тепер – це має бути універсальна людина, аби вона вміла працювати на техніці від закриття вологи та обробітку ґрунту до збирання врожаю. Якщо ретельно підбирати персонал, то на той об’єм землі, який фермер обробляє, йому потрібно було, наприклад, 12 людей, а наразі – лише 7. А це вже економія.

По-третє, правильно розставити пріоритети у видатках. До повномасштабного вторгнення ми ремонтували офіс, вкладали кошти в реконструкцію та будівництво, облаштовували територію. Зараз все це не на часі. Ми поставили ці справи на паузу і повернемося до них у кращі часи.

Вважаю, що кошти зараз краще спрямувати на виплату зарплат працівникам, сплату податків, допомогу ЗСУ, погашення відсотків по кредитах, часткове оновлення техніки, без якої неможливо ефективно проводити технологічні процеси, зокрема, весняну посівну.

Як у вашому фермерському господарстві проходить підготовка до посівної?

Дуже активно: закуповуємо засоби захисту рослин, насіння,  паливо-мастильні матеріали, домовляємось про добрива, з банками працюємо з приводу кредитування, пишемо заявки на участь у грантових програмах. До речі, в одній із них уже виграли. Можу з впевненістю стверджувати: допомога від держави та інших структур та партнерів йде активно.

Якими прикладами можете поділитися?

Так, ось зовсім недавно отримали 250 тис грн на придбання глибокорозпушувача. Скористалися держпрограмою «Власна справа» на порталі «Дія». У її рамках вже придбали обладнання та створили ще 2 додаткових робочих місця. Вважаю, що це гарна допомога від держави, як для нас підприємців, так і для звичайних людей. Адже в такий спосіб нам допомагають створити додаткові робочі місця, а людям необхідна стабільна робота зі стабільною зарплатою та соціальним пакетом. Наразі працюємо ще над рядом заявок для участі у подібних грантах.

Чи є якийсь секрет, як виграти грант?

Все дуже просто: офіційно та відкрито працювати, сплачувати вчасно податки і нічого не приховувати від різних служб! Можу сказати за себе та своїх друзів і знайомих – ми саме так господарюємо і тому нам отримати грант не важко. Звісно, треба правильно написати заявку, розписати її детально, вказати всі нюанси, підійти до справи відповідально. Для нас це не важко, адже ми до всього маємо однаковий підхід: робити на совість та із щирою душею.

І на завершення, які поради можете надати іншим аграріям?

Працювати в офіційній площині, користуватися грантовими програмами, не боятися сивозмін, нових кадрових рішень і найголовніше — вірити у нашу якнайшвидшу Перемогу, бо за нами правда і найкращі воїни ЗСУ!


Перегляди: 575
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: