ВАЖЛИВО

Фермери масово викорчовують горіхові сади

25.10.2023 14:37
greckij-oreh

Останніми роками горіхівництво в Україні стало набирати обертів. По всій країні було закладено багато садів волоського горіха в промислових масштабах, але, на жаль, деякі господарства зіткнулися з проблемою неякісних саджанців та були вимушені викорчовувати великі площі з деревами, які не приносили бажаного врожаю. Про це повідомляє Юг. Today, пише agronews.ua.

Так у селі Городнє Болградського району, що на Одещині, аграрій Іван Михайлов знищив дванадцятирічний сад волоського горіху площею в 5,5 га.

«В 2011 році посадив горіхи, і 12 років майже простояло це все. Нічого не взяв, обіцяли цифри великі, але нічого не отримав», – розповів Іван Михайлов.

Аграрій придбав більш як 200 саджанців сортів Рудківський, Буковинський та Клішківський у підприємців села Тімірязєвка Вознесенського району Миколаївської області. Але через декілька років помітив, що молоді дерева не відповідають заявленим у документах сортам.

«Саджанці були браковані, і через це нічого не вийшло. Дванадцять років ми втратили просто так, розумієте? Мінімальний врожай, і всі горіхи кістляві. Розбити цей горіх це треба два молотка великих», – пояснив аграрій.

Доглядати такий збитковий сад надалі не мало ніякого сенсу, адже його утримування потребувало неабияких затрат.

П’ять років вирощував сад волоського горіху на своєму фермерському господарстві і агропідприємець села Ковалівка Немирівського району Вінницької області Микола Стецюра.

«Років 8 ми втратили на цю програму, брали скороплідні сорти, але такої однорідності абсолютно немає. Вони проявляли себе по різному. Ті, що скороплідні, вони нібито почали раніше плодоносити, але весною при найменших приморозках він посох. Другі сильнорослі форми, він вступає пізно в плодоношення», – поскаржився фермер.

Тому Микола Стецюра також вирішив знищити сад.

«Сорти ми підбирали скороплідні, звозили їх з усієї України, з-за кордону. На це пішло багато років, але в зв’язку з ціновою політикою, коли його ціна впала в шкарлупі до 15 гривень і менше – його виробництво стало абсолютно нерентабельним. Тому ми його вирізали. Було посаджено приблизно півтори тисячі дерев тільки на одній площі, на другій було ще дерев триста. В минулому році приблизно тисячу дерев ми знищили», – розповів Микола Стецюра.

За словами підприємця, обробляти сади волоського горіха стало нерентабельно через закупівельні ціни.

«В Україні дуже багато волоського горіха за рахунок приватного сектору. І люди, не враховуючи свою працю його збирають, взимку перебивають на ядро вручну і таким чином реалізовують. Таким чином набирається дуже велика кількість, і тому в промисловому займатись ним сенсу немає», – пояснив фермер.

Микола Стецюра також скаржиться на низьку якість саджанців волоського горіха, які розповсюджують останніми роками.

«Пішло дуже багато фальсифікату, почали ринок завалювати, всі зневірилися, ціни не стало, і вийшло, що воно стало нікому не потрібне», – підсумував свій досвід Микола Стецюра.Перегляди: 476
Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
Поширити: