ПУБЛІКАЦІЇ

Катастрофічний стан: чому в Україні скоро не буде де вирощувати хліб

02.11.2018 14:28
 • В Україні через неправильне господарювання швидко деградують ґрунти. Через це знижується врожайність і завдається значна шкода екології.

  Про ці проблеми йшла мова на круглому столі за участі ФАО, науковців та представників компаній, які вже зараз переймаються відновленням деградованих ґрунтів. Спеціалісти попередили, що якщо не почати вживати активних заходів для відновлення українських чорноземів, то вже нашим дітям та внукам не буде, де вирощувати хліб.

  Про ситуацію щодо стану українських ґрунтів і шляхи вирішення проблеми читайте у публікації Agronews.

  Катастрофічний стан

  За словами доктора сільськогосподарських наук, професора, академіка Національної  академії аграрних наук України Олександра Іващенко, українські чорноземи через неправильне господарювання знаходяться у катастрофічному стані – гостро стоїть питання ерозія ґрунтів.

  «Ерозія – це страшна штука, людство за десять тисяч років, коли ми почали обробляти землю, «вгробило» більше 2 млрд гектарів. Тобто трохи менше, ніж сьогодні використовує для того, щоб їсти хліб. Майже 80% ґрунтів в нашій країні мають активні процеси ерозії, водної і вітрової. Їх треба зупиняти. Якщо не зупинимо, треба шукати іншу землю. У нас в Україні нової землі нема. За останніми розрахунками, до 2050-го року ми матимемо приблизно 8 соток на жителя планети орної землі», – відзначив Іващенко.

  Він повідомив, що ерозія ґрунтів відбувається по всій території країни, однак в різних регіонах вона має різні види. У степовій зоні має місце вітрова ерозія, в зоні лісостепу і полісся – водна ерозія. У той же час Іващенко повідомив, що причина ерозії завжди одна і та сама – це нераціональна господарська діяльність. «Ігнорування законів агрономії і бажання підприємців заробити сьогодні призводить до таких наслідків», – сказав він.

  За словами Іващенка, через ерозію землі втрачають гумус, елементи мінеральне живлення та свої фізичні показники.

  Менеджер проекту ФАО в Україні «Інтегроване управління природними ресурсами в деградованих ландшафтах лісостепової та степової зон України» Олександр Журавель повідомив, що на сьогодні українські чорноземи вже втратили половину свого родючого компоненту.

  «За останні років 100 українські чорноземи втратили половину свого гумусу — основного родючого компоненту. Відповідно, втрачається природна родючість ґрунту» — сказав Журавель.

  За інформацією FAO, площа деградованих або непродуктивних сільськогосподарських земель в Україні перевищує 6,5 млн гектарів, або понад 20% сільськогосподарських угідь. Через ерозію втрачається від 300 до 600 млн тонн ґрунту. Залежно від рівня деградації врожайність культур може зменшуватися на 50%, тож втрати виробництва оцінюються у понад 20 млн грн на рік.

  Держава проблемою не займається

  Не дивлячись на загрозливий масштаб проблеми, на сьогоднішній день держава не займається її подоланням – в Україні поки що не існує комплексних урядових програм з вирішення цього питання. Сектор бізнесу на сьогодні, нажаль, також не сильно поспішає інвестувати кошти в відновлення ґрунтів.

  На думку доктора сільськогосподарських наук Григорія Господаренко ситуацію з погіршенням стану ґрунтів міг би вирішити запуск ринку землі.

  «В Україні існує невпевненість у власності землі. Ніхто не хоче вкладати гроші туди, де не знає, що у майбутньому він буде з цього мати. Коли це питання буде вирішене, тоді іноземці будуть вкладати гроші в нашу землю, ми самі будемо вкладати гроші і щось залишимо для наших дітей і внуків» – повідомив він.

  Системно вирішити проблему деградації ґрунтів в Україні допомагає ФАО, яка реалізує відповідний проект на наших землях. За словами менеджера проекту Журавля програма розрахована до 2020 року і охоплює Київську, Харківську, Миколаївську і Херсонську області.

  За його словами, проект ФАО складається з 9 основних і другорядних напрямків роботи, один з них це безпосередня робота з господарствами і робота в полі. Зокрема, стоїть задача навчити господарів боротися з проблемою деградації ґрунтів.

  Журавель повідомив, що у вирішенні цієї проблеми ФАО орієнтується на таке поняття як «консервуюче» або «ґрунтозберігаюче» землеробство. Цей підхід передбачає три принципи.

  «По-перше, сівозміна, по-друге– це постійне покриття поверхні ґрунту поживними рештками, або рослинами, щоб земля не стояла «гола», щоб була покрита. І третій принцип – це мінімальний можливий обробіток ґрунту, мінімум «турбування» ґрунту, наскільки це можливо в наших умовах», – розповів представник ФАО. Він додав, що в Україні з’являється багато господарств, які вже так чи інакше борються з різними проявами деградації ґрунтів і борються успішно і задача проекту ФАО знайти ці господарства і популяризувати їх.

  Нові технології

  За словами доктора сільськогосподарських наук Іващенка, універсального методу боротьби з деградацією ґрунту не існує. Він повідомив, що спочатку потрібно нейтралізувати ерозію, а потім вже проводити відновлювальні роботи, які можуть бути різними залежно від виду проблеми.

  Співвласник компанії Украгроцентр Олексій Луговий, запропонував свій рецепт боротьби за відновлення ґрунтів. Його компанія займається запровадженням нових технологій в український АПК і радить українським аграріям використовувати для боротьби з ерозією технологію нульової обробітку ґрунту також відомої як No-till. Це сучасна система землеробства, за якої не проводять оранку, а поверхня землі вкривається шаром спеціально подрібнених залишків рослин — поживних решток (мульчею). Оскільки верхній шар ґрунту не пошкоджується, така система землеробства запобігає водній та вітровій ерозії ґрунтів, а також значно краще зберігає воду.

  Тому нульовий обробіток найдоцільніше застосовувати в посушливих місцевостях, а також, навпаки, на розташованих на схилах полях в умовах вологого клімату. Хоча врожайність за цієї системи часом дещо нижча, ніж при використанні сучасних методів традиційного землеробства, але такий обробіток землі вимагає значно менших витрат праці та пального.

  Нульовий обробіток ґрунту є сучасною, досить складною системою землеробства, яка вимагає спеціальної техніки та дотримання технологій і аж ніяк не зводиться до простої відмови від оранки.

  Луговий повідомив, що представники Украгроцентра вивчали досвід застосування технології No-till в Аргентині, яка почала застосовувати її ще 40 років тому, коли проблема ерозії ґрунту в країні набрала загрозливих масштабів рівень гумусу в ґрунті скоротився з 7,5% до 2,5%.

  На даний момент 95% всіх оброблюваних ґрунтів у Аргентині обробляється за цією технологією.

  «Що дало застосування цієї технології? За сорок років вони не лише зупинили деградацію ґрунту, вони не лише підвищили рентабельність сільськогосподарської продукції, за сорок років рівень гумусу виріс на 0,5%», – повідомив Луговий.

  Компанія Украгроцентр планує в майбутньому провести круглий стіл, на який запросити аргентинських спеціалістів з цієї технології, щоб популяризувати її застосування в Україні.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: