ІНТЕРВ'Ю

З’їмо чи зігниють: що штовхає садівників України відмовлятися від збору врожаю яблук

19.10.2018 15:14
 • В Україні триває сезон збору врожаю яблук, однак з різних регіонів надходить тривожна інформація, згідно якої через небувалий врожай закупники опустили ціни на продукцію нижче рівня рентабельності – до однієї гривні за кілограм. Через це садівники нібито відмовляються збирати врожай, більша частина якого, таким чином, може просто згнити на деревах. Agronews розпитатало про ситуацію на українському яблучному ринку у консультанта з експорту компанії Vinagrette LLC Максима Кулика, щоб з`ясувати чи дійсно стан речей в галузі настільки поганий.

  Пане Максиме, чи дійсно в Україні склалась критична ситуація довкола збору врожаю яблук?

  Насправді, у цьому році у порівнянні не з минулим сезоном, де втрати були порядку 20%, а з позаминулим – середньостатистичним сезоном, врожайність вище всього на 5-7%. Тобто, це не катастрофічний приріст. Просто люди після минулого дуже дефіцитного сезону приходять в деякий шок, коли яблука ніби як і є, але продавати їх нема куди, тому що не напрацьовані контакти, не напрацьований збут.

  Щодо інформації, що садівники відмовляються збирати врожай. Ні один фермерів, з якими ми працюємо на експорт, не відмовився збирати. Ми навпаки збираємо, нарощуємо продажі, возимо на експорт. Ціни дійсно дешевші, але ми були готові морально і матеріально до цього. Тому для нас це несподіванкою точно не стало.

  За тією інформацією, яка розповсюджується у ЗМІ, садівники відмовляються збирати яблука через дуже низькі закупівельні ціни, які нібито є збитковими для підприємств. Які зараз оптові закупівельні ціни на яблука, і наскільки вони відрізняються від минулорічних?

  У минулому році ціни були дуже високими лише з однієї причини – тому що був мороз в травні, і літом неодноразово йшов град і більша частина врожаю була або втрачена в результаті морозів, або ж була не товарного виду і не могло йти на експорт. Тому яблука, які були експортної якості, першого класу, вони коштували дорого – близько 50 центів (14 гривень) за кілограм з місця.

  В цьому році ціни дійсно нижчі – в районі 20-25 центів (близько 6-7 гривень) за кілограм яблук першого класу. Ціна не «нижче плінтуса», як багато хто каже. Це той поріг рентабельності мінімальний, який дозволяє виробнику не входити в збитки.

  Важливо просто розуміти, що у садівників має бути налагоджений системний збут. Тому що дійсно ті компанії, які працювали «по ринку», у яких нема контрактів, у яких нема розуміння, що таке експорт і що таке системні продажі, – вони як раз і кидаються такими заявами, що все погано. Але це недопрацювання їх самих, тому що не можна сподіватися на випадок – сьогодні пощастило, завтра – ні.

  Системні гравці ринку, великі крупні компанії, які системно підходять до збуту, вони готові і до таких цін і готові до ще менших цін, вони позиціонуються як системні гравці. Вони готові до таких падінь, тому що це погода і вплинути на неї ніяк не можна.

  На пальцях однієї руки можна порахувати українські компанії, які прийняли участь в різних торгових місіях, які заробили якусь репутацію на зовнішньому рину. Які підписали якийсь довготерміновий контракт. Більшість розраховувала на ринок збиту в Росію через Білорусь, що зараз трохи прикривається, наскільки я володію інформацією.

  А на експорт в Європу – експортери дуже ретельно зараз підходять до вибору виробника, тому що вибір є і у них є свої напрацьовані контакти по фермерам, яких вони в першу чергу підтримують.

  Тобто, якщо у мене є контракт на тисячу тонн, то мій виробник, з яким я працюю вже не перший рік, він дає 900 тонн, то я візьму у нього 900 тонн і лише 100 тонн я докуплю. І сотню цю я виберу із кращого, що є на ринку.

  Тому маркетинг і вивчення ринків, це те, чого нема, нажаль, в Україні у фермерів.

  Ви зараз описали ситуацію, щодо продажу яблук на експорт. Яка ситуація на внутрішньому ринку?

  Тут ситуація наступна. Скажи людині 20 разів, що він порося і він захрюкає. Тобто, увесь цей шум навколо збору врожаю він як раз і спонукає закупників супермаркетів знижати ціни.

  Нинішній рік середньостатистичний по врожайності, нема приросту 100%, чи 50%, навіть не 20%. Тобто усі ці балачки лише нагнітають паніку і грають на руку мережам супермаркетів, які заробляють на цьому.

  А фермери піддаються цим спекуляціям, маніпуляціям ринку, вони як раз бігають в паніці і шукають, куди б продати.

  Що буде з роздрібними цінами на яблука в Україні?

  Нещодавно я проводив опитування в Facebook, що буде коштувати дорожче в роздрібній торгівлі у цьому році яблуко чи цибуля? Перемогла цибуля. Цей прогноз справджується, якщо ви зайдете в магазин – то зараз ціна цибулі 10-11 гривень за кілограм, яблука – 7-9 гривень за кілограм.

  Ця тенденція так і буде продовжуватись аж до лютого-березня наступного року. Відсотків на 15 яблуко буде коштувати дешевше ніж цибуля.

  Ціни на яблука ще будуть знижуватись процентів на 20% до кінця грудня місяця, тому що зараз дрібні фермери, у яких нема місць для довгого зберігання. намагатися продати, скинути все до Нового року.

  А після Нового року на ринок вийдуть системні крупні гравці, які не продають дуже дешево – тому ціни піднімуться.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: