ПУБЛІКАЦІЇ

Чому українські аграрії у 2019 р ризикують залишаться без держпідтримки

17.10.2018 10:54
 • Із року в рік українські аграрії скаржаться на неефективність програми державної підтримки сільгоспвиробників. Не став виключенням і рік, що минає.

  Навіть ,саме Міністерство аграрної політики та продовольства України, яке у вересні звітувало на засіданні уряду про хід виконання програми на 2018 рік, визнало її провал. Основний недолік, на який вказують експерти і гравці ринку, – це складні механізми виділення коштів аграріям, через що останні не можуть скористатися дотаціями, які залишаються не використаними.

  За логікою дій, міністерство, щоб не наступити на ті ж самі граблі, мало б провести «роботу над помилками» і скорегувати програму підтримки аграріїв на 2019 рік. Однак, в поданому на розгляд Верховної ради України проекті державного бюджету на наступний рік міститься програма підтримки АПК, яка не суттєво відрізняється від цьогорічної, за виключенням незначного збільшення загальної суми дотацій.

  Аграрії розраховували поліпшити програму під час підготовки бюджету до голосування в парламенті, перше читання якого заплановане уже на цей четвер. Однак, як стало відомо напередодні, у вівторок, за два дні до голосування, шансів проштовхнути навіть мінімальні зміни до закону в частині підтримки сільгоспвиробників не багато, оскільки більшість поправок, підготовлених різними депутатськими групами були відкинуті.

  Про перспективи покращення програми держпідтримки аграріїв на 2019 рік в публікації Agronews.

  Неефективна програма

  Інформація про те, що депутатські ініціативи внести зміни до програми наштовхнулася на супротив парламентського бюджетного комітету, стало відомо завдяки заяві представників Всеукраїнської аграрної ради (ВАР), яка наряду з іншими ініціативними групами підготувала свій пакет змін до програми держпідтримки сільгоспвиробників. Той факт, що запропоновані поправки були відхилені на двох попередніх засіданнях бюджетного комітету, змусив керівництво ВАР вийти на спілкування з пресою.

  «Ми вкрай незадоволені тим, що відбувається у сфері державної підтримки в цьому році, і що уряд запропонував робити в наступному… У 2018 році на державну підтримку аграрної галузі було спрямовано 6,311 млрд грн, з яких станом на 20 серпня використано всього 777 млн грн, що становить 12% від загальної суми. Це означає, що програми не працюють. І незважаючи на це, уряд не прислуховується до порад експертів, а залишає все як є і навіть погіршує ситуацію», – сказав заступник голови ВАР Михайло Соколов у ході прес-конференції.

  При цьому він озвучив основні зміни, які ВАР пропонує внести до програми держпідтримки.

  Основні зміни

  Перша пропозиція ВАР стосується програми здешевлення кредитів. Так, пропонується збільшити суми виділених коштів з 127 млн грн, як мінімум, до 727 млн грн та обмежити суми компенсації відсоткової ставки за кредитами у 10 млн грн в одні руки, з урахуванням пов’язаних осіб.

  «Ми пропонуємо істотно збільшити фінансування програми здешевлення кредитів. Залишити тільки одне обмеження, згідно якого сума компенсації на одну компанію не повинна перевищувати 10 млн грн. Усі інші обмеження, які роблять цю програму неефективною, треба скасувати. В такому випадку допомога буде надана маленьким і середнім господарствам. Звісно, великі господарства теж зможуть отримати цю суму, але для них вона не становитиме інтересу, оскільки буде замалою», – прокоментував дану пропозицію Соколов.

  По-друге, аграрії пропонують повернути програму так званої «квазіакумуляції ПДВ», що була запроваджена у 2017 році, та повністю скасована цьогоріч. Її перевагою був автоматичний та прозорий розподіл коштів між сільгоспвиробниками, без втручання чиновників. Однак керуючись політичними мотивами профільне міністерство замість того, щоб виправити недоліки в роботі даної програми, які були виявлені у 2017 році, повністю припинило її фінансування. А тому сільгоспвиробники вимагають у 2019 році збільшити його до 2 млрд грн та виплачувати ці кошти пропорційно виручці.

  По-третє, ВАР пропонує внести правки у діючу програму часткової компенсації вартості сільгосптехніки вітчизняного виробництва, яка станом на кінець серпня була вибрана усього на 21% (з виділених 945 млрд грн аграрії отримали усього 196 млн грн). При цьому, незважаючи на те, що ця програма вже два роки демонструє свою неефективність, уряд планує у 2019 році збільшити її фінансування до 1,382 млрд грн.

  Таким чином, задля підвищення ефективності програми компенсації вартості придбаної української техніки, пропозиції ВАР полягають у наступному:

  – розширити перелік вітчизняної техніки і обладнання, закупівля яких компенсується державою, в тому числі на обладнання для меліорації і вагони-зерновози;

  – компенсацію при закупівлі вагонів-зерновозів мають отримувати всі юридичні особи, включаючи кооперативи, які об’єднують сільськогосподарських виробників, але самі не є сільськогосподарськими виробниками;

  – зменшити ступінь локалізації тракторів та інших самохідних енергетичних засобів сільськогосподарського призначення вітчизняного виробництва до 20%.

  І по-четверте, для того, аби програма підтримки фермерських господарств, на яку у 2018 році був виділений 1 млрд грн, стала ефективнішою, необхідно зробити виплату дотацій пропорційно легальній виручці від продажу сільськогосподарської продукції, а також підтримувати усіх малих сільськогосподарських товаровиробників, у яких в обробці перебуває менше 500 га землі, незалежно від форми власності.

  «Давайте зробимо так, щоб фінансова підтримка малих сільгоспвиробників була справедливою. Щоб в ній брали участь усі малі господарства, які обробляють менше 500 га, а не лише ті, що зареєстровані як «фермерські господарства», – сказав Соколов, додавши, що діюча редакція даної норми є дискримінаційною.

  Для збільшення видатків на вказані вище програми, було запропоновано скорочення видатків на програми, які або взагалі не виконувалися, або за якими кошти отримують переважно великі холдинги.

  Зокрема, мова йде про напрями:

  – компенсація ставки по кредитах для розвитку вівчарства, козівництва, бджільництва, звірівництва, кролівництва, шовківництва та аквакультури (було виділено 200 млн грн, станом на кінець серпня залишилося не використаними 199,7 млн грн);

  – дотація на утримання молодняка великої рогатої худоби фізичним особам (виділено 700 млн грн, залишок становить 693,2 млн грн);

  – відшкодування витрат на будівництво і реконструкцію тваринницьких комплексів, профінансовану за рахунок кредитів (виділено 1 100 млн грн, залишок -1 098 млн грн);

  – відшкодування витрат на будівництво тваринницьких комплексів (виділено 1 200 млн грн, залишок 980 млн грн).

  Що вирішить парламент

  Як повідомив присутній на прес-конференції народний депутат від фракції об’єднання «Самопомиіч» Іван Мірошніченко, всього депутати підготували близько 100 правок до держбюджету в частині удосконалення програми держпідтримки аграріїв. Однак, під час попередніх слухань бюджетний комітет відхилив більшість з них.

  «На жаль, усі наші поправки і ті, що мої колеги пропонували, не були сприйняті за два засідання бюджетного комітету по робочим групам… Не одна з цифр не була сприйнята і не було внесено майже ні однієї зміни», – повідомив депутат.

  За його словами, останній шанс добитись внесення відповідних правок буде в середу, коли відбудеться основне засідання бюджетного комітету перед передачею законопроекту про держбюджет на 2019 рік на розгляд парламенту.

  «Завтра (у середу, 17 жовтня – ред.) комітет бюджетний, після двох підкомітетів, туди підуть багато аграрних депутатів. У нас трохи різні підходи, але усіх нас турбує одне питання, чи будуть внесені зміни перед тим, як занесуть документ в зал. В зал він має попасти у четвер на перше читання», – повідомив депутат.

  Нагадаємо, Кабінет міністрів України затвердив проект державного бюджету на 2019 рік, який передбачає загальний об’єм державної підтримки аграрного сектору на рівні 6,9 млрд. гривень. Документ для вступу в силу має бути затверджений Верховною радою України та підписаний президентом.

  Голова комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Іван Слободяник заявив, що згідно з дослідженням із «фермерського мільярда» держпідтримки у цьому році не використаножодної гривні.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: