У програмі підтримки АПК на 2019 р треба змінити порядок використання коштів – думка

28.09.2018 16:44
 • За словами І. Слободяника, помилкою влади у цьому році було спрямувати 50% коштів, виділених державою на підтримку фермерів, на компенсацію по банківським кредитам.

  «Я вважаю, у програмі на цей рік була закладена хибна філософія державної підтримки. Це проявилося як у «фермерському мільярді», так і в питанні надання державної підтримки на придбання сільгосптехніки. І ця помилка була в прописанному порядку використання цих коштів. Що стосується фермерського мільярду, то із самого початку, коли приписувався порядок, він не пройшов широкого громадського обговорення і відповідно, половина цих грошей – 500 млн гривень, були заплановані на компенсацію банківських кредитів. При цьому 80% фермерських господарств в Україні – це господарства до 500 гектарів. Хто знає ситуацію в банківському секторі, прекрасно розуміє, що ці господарства у нас не кредитуються. Тобто, з самого початку було зрозуміло, що ці кошти не будуть використані», – відзначив Іван Слободяник.

  Також, на його думку, не вірним було рішення затвердити програму щодо компенсації частини вартості придбаної сільгосптехніки вітчизняного виробництва, не запитавши у самих аграріїв, яка саме техніка їм потрібна.

  «Треба було спершу запитати у фермерів, яка їм техніка потрібна, яка користується популярністю. А якщо ми подивимось на техніку, яка є в програмі компенсації, там нема тієї популярної техніки, яку хотіли б отримати фермери», – зазначив він.

  Ще однією проблемою, яка, на думку І. Слободяника, стала на перешкоді ефективному використанню держкоштів, є занадто складні процедури отримання дотацій.

  «У нас усі програми виписані таким чином, що кожна з них має свою процедуру отримання відповідної дотації, компенсації, чи підтримки. Те що у нас відбувається – це вже анахронізм Радянського Союзу. У всій Європі вся державна підтримка спрямовується через сервісну структуру, яка називається платіжним агентством. Уявіть собі, що в Україні фермеру, щоб подати заявку на держпідтримку, треба покинути роботу, зібрати документи, найняти бухгалтера, витратити паливо, поїхати в обласний центр», – відзначив він.

  Представник АФЗУ вважає, що також треба змінити хронологію використання коштів програм держпідтримки, щоб вона відповідала реальним потребам аграріїв.

  Резюмуючи, І. Слободяник відмітив, що при підготовці нової програми держпідтримки АПК на наступний рік треба врахувати допущені прорахунки.

  «Має бути змінений порядок використання коштів щодо фермерських господарств на наступний рік, пріорітет має бути змінений. Однозначно компенсації за кредитами у цій програмі не має бути», – сказав Іван Слободяник.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: