ІНТЕРВ'Ю

В Україні вже кроплять поля за унікальною технологією на американських гелікоптерах

27.09.2018 14:00
 • У сучасних умовах неможливо досягти високого врожаю сільськогосподарських культур без внесення добрив в ґрунт та без обробки рослин агрохімікатами. Не дивлячись на те, що у світі технології йдуть вперед, в Україні найбільш популярними методами обробки полів все ще залишаються традиційні способи – наземна обробка та обробка з легкомоторних літаків.

  Тим часом, на українському ринку нещодавно з’явилася компанія, яка виконує агрохімічні роботи з використанням передової американської технології електростатичної обробки рослин. Ексклюзивну послугу надає авіакомпанія Challenge Aero Ukraine, яка отримала сертифікат Державної авіаційної служби на проведення авіаційних хімічних робіт.

  Розпилення хімікатів здійснюється за допомогою спеціальної установки, яка встановлена на сучасному гелікоптері Robinson R44. Для зручності дозаправки та поповнення запасів хімії використовується спеціальна посадочна платформа, яка транспортується вантажним автомобілем.

  Про особливості обробки полів за допомогою нової технології та переваги її використання у порівнянні з класичними методами Agronews розповів Сергій Нікіфоров – засновник авіакомпанії Challenge AeroUkraine.

  Пане Сергію, в чому новизна технології, яку випрезентували на українському ринку?

  Ми використовуємо нову технологію обробки – це електростатична обробка рослин, її нема ні в Україні, ні в Європі, є тільки в Америці. За цією технологією використовується той же принцип, що й в автомобільних фарбувальних цехах: дрібно-дисперсні краплі проходячи через форсунки з напругою 10000 Вольт отримують електричний заряд і після розпилення обволікають рослини. Це дає можливість значно економити витрати води.

  На один гектар ми використовуємо близько 10 літрів робочої суміші. Тоді як наші аграрії, які є дуже консервативними за своєю натурою, звикли лити по 150-200 літрів. Вони не вірять, що десять літрів можуть бути ефективними, але ми потроху їх переконуємо. Говоримо, дивіться і випробовуйте.

  У своїй роботі ви використовуєте спеціальні хімічні суміші?

  Ні, хімію використовуємо абсолютно звичайну, просто її концентрація у воді значно вище ніж при традиційних методах обробки, що дуже ефективно при роботі з інсектицидами Якщо зазвичай на один гектар розбавляють в 200 чи 100 літрах води, то ми це розбавляємо в 10 літрах і це ефективніше.

  Які види агрохімічних робіт ви виконуєте?

  Ми проводимо обробіток полів рідкими сумішами на будь-якій стадії. У тому числі робимо обприскування з метою боротьби зі шкідниками і з різноманітними захворюваннями рослин, розпиляємо стимулятори росту, проводимо десикацію рослин. Наші члени екіпажу мають всі допуски для роботи з агрохімікатами і виконання хімічних робіт в Україні, відповідну освіту і великий досвід роботи.

  При цьому, найбільш ефективним видом робіт для нашої технології є розпилення інсектицидів. У цій роботі дуже важливе проникнення речовини. А наш метод дозволяє досягати розпилення рідини найменші дрібнодисперсними краплями. Класична капля має розмір 300 мікрон, а у нас – 150 мікрон. Це досягається за рахунок високого тиску в системі, який складає 5,5 атмосфер. Крім цього,рідина заряджається зарядом 10 тисяч вольт. Урезультаті ми маємо дрібнодисперсне розпилення робочої рідини, яка обволакує рослину, на землю взагалі нічого не потрапляє.

  Хто є розробником системи розприскування, яку ви використовуєте?

  Це американська розробка, ми купили американську технологію. Вона відмінно зарекомендувала себе на обробці сої в Бразилії, при запиленні цукрової тростини в Африці, при обробці зернових культур в Австралії, бавовни, рису, сої, кукурудзи, картоплі, цукрових буряків та інших культур в Північній Америці.

  А чому ви вирішили встановити цю систему на такий дорогий вертоліт? Чому не використовуєте той самий кукурузник, чи якийсь інший більш бюджетний літальний апарат?

  А чому ми в наш час не їздимо не Жигулях, Волгах, чому ми не літаємо на Ту-134? Справа в тому, що використання сучасного гелікоптера дозволяє більш якісно і точно обробляти поля. Ми реально працюємо на висоті 2-5 метрів від землі. На старих гелікоптерах пілоти просто бояться так літати. Низькі польоти дозволяють досягнути більш високої якості обробки і не допустити розповсюдження хімікатів на сусідні ділянки.

  Ви могли б назвати основні переваги обробки полів за цією технологією?

  Головне – це якість результату. У нас результат виходить кращий, ніж при обробці наземними оприскувачами. Особливо в інсектицидах. Це підтверджено дослідженнями американських науковців. Вони показали, що звичайна повітряна обробка була співмірна з наземною якістю, а обробка електростатичним методом у два рази краща за звичайну повітряну. Саме за рахунок електростатики, саме при розприскуванні інсектицидів. Тобто це наш головний козир.

  Також при застосуванні нашого метода краща швидкість реагування. Ми робили десикацію, зазвичай після близько 4-5 днів стоїть поле після обробки доки воно висохне. У нас воно стоїть чорне на наступний день. Це досягається саме за рахунок того, що препарат одразу потрапляє на рослину і починає діяти.

  Ще одна перевага – це висока швидкість виконання робіт. За рахунок того, що ми працюємо з платформи, яка встановлена на машині, ми можемо швидко дозаправити сумішшю вертоліт на місці. Тобто ми фактично не вимикаючись, за одну хвилину залили суміш і полетів далі. Завдячуючи цьому ми вийшли на обробку 100 гектарів за годину. Удень ми робили 1 тисячу гектарів. Навіть,якщо не будуть зупиняти по температурі, то робитимемо 1,5 тисяч гектарів за добу.

  Також наш метод дозволяє менше залежати від температури повітря. Американці обробляють поля за цим методом при температурі до плюс 30 градусів, хоча у нас народ зупиняє при плюс 25. Але американці говорять, що установка ефективна навіть при високих температурах: завдяки електростатиці можна працювати навіть в спеку.

  Як давно ви вже працюєте на ринку?

  Ми два роки, скажемо, тестували все це. Я хотів створити певний продукт, я не люблю різко швидко йти, можна порвати штани. Тому ми тестували і в цьому році вже працюємо на десикації. На початку сезону не було фактично замовлень через погодні умови, тому фактично ніхто не працював. А от замовлення по дисикації виконували.

  Чи багато вже отримали і виконали замовлень, аграрії цікавляться вашим ноу-хау?

  Замовлення надходять. Але ми працюємо з великими компаніями, нам потрібні об’єми, які дрібними дорнами не закриєш. Тому що є ще питання підгонки техніки. Вертоліт полетить – це коштує грошей. Тому летіти, наприклад, заради 300 га немає сенсу.

  Тобто є якась мінімальна площа замовлення, за яку ви готові взятися?

  Для нас будь-яке замовлення цікаве, ми рахуємо окремо підгонку техніки, окремо площу обробки. Відповідно людина рахує вигідно їй платити за таку підгонку заради обробки такої площі чи ні.

  Чи робили ви підрахунки наскільки послуги вашої компанії дорожчі у порівнянні з обробкою полів традиційними методами?

  Ми позиціонуємо, що ми будемо надавати послуги за ціною 15 доларів за гектар. Зараз наземним способом це коштує близько 8-10 доларів за гектар, тобто всього в півтора рази дорожче. Але у цьому році ми робимо промо-акцію, тому ми працюємо по ціні наземних – 10 доларів, просто для того, щоб люди спробували і оцінили.

  В яких областях ви приймаєте замовлення на виконання робіт?

  Ми працюємо по всій території України, куди замовлять. Машина виїздить, гелікоптер вилітає.

  У вас поки що один гелікоптер?

  Поки один, але якщо підуть об’єми я готовий поставити їх хоч п’ять. Проблема в тому, що люди у нас достатньо консервативні. Народ просто не вірить в ефективність нових методів.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: