ПУБЛІКАЦІЇ

Аукціони онлайн: як орендувати земельну ділянку сидячи вдома на дивані

24.09.2018 11:48
 • В Україні нарешті запускається широко розрекламований владою механізм продажу прав оренди на державну землю через Інтернет. Можновладці запевняють, що нова система дозволить прибрати «людський фактор» під час проведення аукціонів, а також спростити доступ потенційних покупців до торгів.

  Про те, коли і як можна буде взяти землю в оренду онлайн, а також про можливе підвищення вартості оренди через запровадження новацій у матеріалі Agronews.

  Пілотний проект

  Рішення про запуск електронних земельних аукціонів в Україні було прийнято Кабінетом міністрів 21 червня 2017 року.

  Спочатку планувалось, що проект буде реалізований на базі системи державних електронних торгів Prozorro. Однак, зрештою площадкою для земельних торгів онлайн стала платформа держпідприємства «СЕТАМ», яке займається електронними продажами арештованого майна.

  За словами в.о. голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олександра Колотіліна компанія першою закінчила всі підготовчі процедури, а головне на сьогодні лише у «СЕТАМ» є діюча система захисту інформації blockchain, що було умовою для запуску електронних аукціонів.

  У той же час не виключається, що земельні торги у майбутньому також проходитимуть на платформі Prozorro, коли вона буде до цього готова.

  За словами гендиректора ДП «СЕТАМ» OpenMarket Віктора Вишньова електронні земельні аукціони в пілотному режимі почали функціонувати з 17 вересня, коли почалося внесення перших лотів в систему. Станом на середину минулого тижня в системі вже були перші 10 лотів з 5 регіонів, найближчим часом очікується поповнення системи земельними ділянками зі всіх областей України.

  «Поки що це пілотний проект, який запускається, для того щоб отримати певні результати і дійсно показати, що електронні торги є ефективні. В подальшому буде оцінюватись чи варто переводити на електронні аукціони всю реалізацію прав на земельні ділянки, які знаходяться у віданні Держгеокадастру», – відзначив Вишньов.

  У свою чергу, Колотілін повідомив, що останнім часом спостерігається тенденція до збільшення надходжень до місцевих бюджетів за рахунок здачі в оренду державних земель.

  «За останні 9 місяців цього року Держгеокадастр та його теріторіальні підрозділи реалізували на торгах права оренди на більше ніж більше 40 тисяч гектарів земель, які принесли  місцевим бюджетам 131 мільйон гривень. А за увесь минулий рік було реалізовано земель всього на 118 мільйонів гривень. Якщо взяти останні 5 років, то ми бачимо стократний ріст. Ці торги користуються дедалі більшою популярністю і ми сподіваємося, що всі підтримають цю нашу ініціативу і разом із «СЕТАМ» ми доб’ємось ще більшого росту в цьому напрямі», – зазначив Колотілін.

  Він повідомив, що в цілому Держгеокадастром на сьогодні підготовлено для виставлення на аукціон 150 тисяч гектарів землі. Яка частка з них буде здаватися в оренду онлайн поки не відомо. Зрозуміло лише що це буде не дуже велика цифра.

  Колотілін повідомив, що перший онлайн аукціон відбудеться вже 18 жовтня.

  Як прийняти участь

  Вишньов повідомив,  що для участі в онлайн аукціоні потенційним орендарям треба буде подавати точно такий же пакет документів, як і у випадку зі звичайним аукціоном, з єдиною різницею, що всі данні треба буде вносити в електронну систему.

  Щоб стати учасником аукціону треба зайти на сайт «СЕТАМ» і подати заявку на участь в торгах за той чи інший лот, який буде висталений на торги. Для цього треба буде подати пакет всіх необхідних документів згідно Земельного кодексу. Після чого система видасть квитанцію на сплату гарантійного внеску, якій має бути сплачений. Заявка має бути підтверджена електронно-цифровим підписом.

  За три робочі дня до початку аукціону всі документи будуть перевірені виконавцями аукціону і якщо буде підтверджена правильність усіх процедур факт сплати гарантійного внеску особа буде допущена до торгів.

  Гендиректор «СЕТАМ» повідомив, що самі торги завжди будуть починатися о 9 годині ранку, відповідно до правил вони будуть тривати три хвилини, якщо не надійде нових ставок, після надходження кожної з них торги будуть продовжуватися на три хвилини. Вони будуть тривати доти, доки будуть надходити ставки але не пізніше 11 години вечора.

  Після закінчення торгів їх переможець протягом фіксованого часу має підписати протокол про проведені торги за допомогою електронного підпису. На це буде виділено близько 20 хвилин. Уразі, якщо учасник не підпише протокол він втратить можливість подальшої участі у торгах, а аукціон буде продовжено з моменту, на якому він зупинився і інші учасники продовжать торгуватися.

  Зручніше для покупців

  За словами Вишньова, проведення онлайн аукціонів у першу чергу дозволить зменшити вплив «людського фактору» у процесі торгів. Ще однією перевагою електронних торгів є те, що вони дозволять заощадити час і кошти їх учасникам.

  «Це звичайно зменшення логістичних витрат. Як було до цього – є сайт Держземгеокадастру треба шукати ті ділянки, які вас цікавлять, потім їхати в обласний центр, подавати заяву, подавати документи, роздруковувати їх, завіряти на місці, все показувати, квитанцію надавати про сплату гарантійного внеску. На сьогоднішній день все це можна зробити онлайн, у себе вдома, відвантажити, автоматично пройти перевірку і не їхати на самі торги, а торгуватися з дому», – сказав Вишньов.

  Однак Вишньов відзначив, що оформляти покупку поки що доведеться на місці розташування ділянки. За його словами, українське законодавство на сьогодні нажаль ще не дозволяє підписати договір з землевпорядною організацією про оренду землі за допомогою цифрового підпису. У той же час він відзначив, що це один із напрямків роботи для «СЕТАМ» на майбутнє.

  «Ми готові переводити і договори в електронну форму, в принципі, можливо буде навіть зареєструвати земельну ділянку онлайн. Ми зможемо надавати комплексні послуги від торгів до реєстрації права оренди на землю», – сказав Вишньов.

  Він також додав, що завдяки переходу на електронну платформу участь у торгах зможе брати більша кількість людей, зокрема додадуться учасники з інших регіонів.

  За його словами, на сьогодні за право оренди земельної ділянки на аукціоні в основному змагаються представники тієї області, де територіально знаходиться лот.

  Підвищення ціни

  У той же час, за словами Вишньова, запровадження онлайн аукціонів виросте вартість оренди землі.

  «За рахунок чого це може бути досягнуто? За рахунок більш широкого доступу до даних аукціонів. За рахунок більш відкритого процесу всі зможуть побачити як зростає ціна і таким чином ми уникнимо будь якої потенціїйної можливості зловживання людьским фактором. Цей прогноз взятий з наших показників по реалізації арештованого майна із застосуванням технології blockchain.

  «Наразі ми бачимо зростання у середньому на 18% (по арештованому майну – ред.), я думаю, що дана сфера (оренди землі – ред.) також може бути надприбутковою з точки зору зростання ціни. Це середній показник 10-20%, який ми собі ставимо за мету. Я думаю, що ми зможемо цього досягти», – сказав він, відзначивши, що ціна ще буде залежати від якості конкретної земельної ділянки і інших іакторів.

  У свою чергу Колотілін повідомив, що відсоткова ставка оренди землі останніми роками і так зростає.

  «Якщо ми беремо аукціони, які були проведені у 2013 році, то там відсоткова ставка досягала 4,5%. У минулому році – це вже було 14% і в цьому році поки що середня – це 18% оренди річної за земельну ділянку», – повідомив він.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: