Рейдерське захоплення агрофірми «Строгого»: хто наступний?

12.09.2018 13:14
 • Українську агроспільноту цього тижня сколихнуло новина про чергове рейдерське захоплення фермерського господарства. На цей раз під удар потрапила агрофірма «Строгого Олександра Федоровича» в Харківській області, яка займається вирощуванням і зберіганням зернових культур.

  За даними постраждалої сторони, у суботу, 8 вересня група чоловіків спортивної статури силовим способом захопили територію елеватора підприємства, і почали завантажувати у свої вантажівки соняшник.

  Як повідомив син власника господарства Денис Строгий, захоплення підприємства відбулося шляхом внесення без відома попередніх власників змін до державного реєстру речових і корпоративних прав реєстратором комунального підприємства, який переписав фірму на невідому жительку Донецької області Олену Маруняк і змінив назву компанії – на «Слобожанські лани».

  На щастя, фізичну рейдерську атаку вже у вівторок вдалося відбити завдяки втручанню поліції. У колишнього власника попереду ще велика робота по поверненню собі юридичних прав на фірму.

  Але хто може дати гарантії, що подібна ситуація завтра не повториться з іншими господарствами?

  За словами юристів, рейдерський механізм, який був застосований на Харківщині, з моменту реформи системи державних реєстраторів у 2015 році, став одним із найпоширеніших шляхів захоплення аграрного бізнесу в Україні.

  Агентство Agronews на прикладі ситуації господарства на Харківщині розібралося, чи дійсно сьогодні є проблема використання не чистих на руку державних реєстраторів для рейдерських захоплень бізнесу, кому це вигідно, і як можна змінити ситуацію.

  Відповідальність за Мін’юстом

  За словами Ольги Матвіївої – директора громадського об`єднання «Бізнес-Варта», яка займається захистом фермерів від рейдерських захоплень, відповідальність за ситуацію, яка склалася на господарстві «Строгого», в першу чергу лежить на державі і зокрема на Мін’юсті.

  «Ключі доступу до державного реєстру видаються державному реєстратору, який має право змінювати інформацію в державному реєстрі, саме Мін’юстом», – зазначила вона.

  Матвіїва повідомила, що проблема на сьогодні полягає у тому, що в Україні діє три категорії державних реєстраторів, діяльність яких контролюється міністерством по-різному.

  Зокрема, право здійснювати реєстрацію мають нотаріуси, представники Мін’юсту, в тому числі представники його територіальних управлінь в областях, а також так звані реєстратори комунальних підприємств, які також акредитуються Мін’юстом.

  «Парадокс у тому, що всі три категорії держреєстраторів мають одні і ті ж обов’язки – вносити зміни в держреєстр, але що цікаво, усі вони несуть різному відповідальність і контролюються по різному Мін’юстом. Чому це так ми можем лише здогадуватись», – зазначила Матвіїва.

  Вона повідомила, що Мін’юст перевіряє таких реєстраторів лише на момент реєстрації тобто лише тоді, коли видає їм флешку з кодом доступу до державного реєстру і лише на предмет наявності у особи, яка претендує на посаду держреєстратора, вищої освіти, офісу, який така особа для обману може орендувати лише на один день, і наявності необхідного програмного забезпечення.

  «Далі вони не контролюються… з такою не контрольованістю породжується безкарність», – зазначила директора «Бізнес-Варти».

  За її словами, слабкий контроль з боку держави за комунальними реєстраторами дає їм змогу вносити незаконні зміни до держреєстру, що трапилось і з агрофірмою «Строгого».

  За словами адвоката «Бізнес Варти» Андрія Неходи, це вже не перший випадок, коли агробізнес рейдерять через комунальних державних реєстраторів.

  «Цей випадок не один, ми точно знаєм як через комунальних реєстраторів забирався Братський маслопресовий завод, різні агрофірми в Кіровоградській і Миколаївській області і це ми зараз бачимо відбулося у Харківській області через комунальне підприємство, яке було зареєстроване Мін’юстом», – сказав адвокат.

  У той же час він вважає лише відмовкою запевнення Мін’юсту, що вони не контролюють діяльність комунальних державних реєстраторів, на справді, на його думку, це зовсім не так.

  «Як би Мін’юст не розказував про свої законодавчі обмеження, що вони не контролюють комунальних державних реєстраторів, насправді – це лише відмовка. Це не лише моя думка, це думка багатьох практикуючих адвокатів, громадських організацій у цій сфері. Не може бути щоб Мін’юст не контролював діяльність цих комунальних підприємств», – вважає юрист.

  «Молода» проблема

  Озвучена Матвіївою проблема виникла відносно недавно, а саме після проведення у 2015 році реформи системи державних реєстрів, в результаті якої припинила існування централізована державна реєстраційна служба. Багато спеціалістів тоді визнали, що спрощення процедури призвело до спрощення можливостей для шахрайства і в Україні значно збільшилася кількість випадків рейдерського захоплення підприємств та нерухомості.

  Наявність проблеми визнали і у владі в результаті чого вже восени 2016 року оперативно були внесені корективи до законодавства, що дало можливість істотно відкоригувати механізм держреєстрації.

  Частина фахівців визнали позитивний ефект реформи розпочатої в 2015 році та підтримують її удосконалення проведене в серпні-жовтні 2016 року. У той же час, дехто ставить під сумнів можливості реформованої системи державної реєстрації ефективно протидіяти шахрайствам та рейдерству.

  Деякі фахівці вважають, що зміни в законодавстві, які були ініційовані Мін’юстом, хоча частково і покращують ситуацію, але не усувають всіх існуючих передумов для рейдерства та шахрайства в сфері використання державних реєстрів.

  Під ударом ферми середнього класу

  За словами депутата Верховної ради України від фракції «Самопоміч», бізнес-омбудсмена «Бізнес-Варти» Руслана Сидоровича, після зміни порядку держреєстрації майна проблема рейдерських захоплень набули масового характеру.

  «Безперечно, що вкрадене підприємство у Строгого – це велика біда, але якщо ми будемо розглядати ці подію, виключно в рамках цього фермерського господарства, то це буде не правильно. Це вже надцяте підприємство в Україні і не лише фермерське господарство, захоплене таким чином», – відзначив Сидорович.

  За його словами, рейдери завжди діють за одною схемою – під ударом опиняються фермерські підприємства з земельним банком від 1 до 10 гектарів, які не можуть самі себе захистити. «Тобто це не зовсім дрібні підприємства, але не агрохолдинги. Тобто, з точки зору активів вони є дуже цікавими прибутковими з високим рівнем капіталізації, а з точки зору політичного впливу вони є відносно не такими сильними», – зазначив депутат.

  На його думку, припинення такої хибної практики в Україні є питанням національної безпеки. Тому що без захисту права власності, ніхто не буде інвестувати ні в аграрну сферу, ні в яку іншу.

  При цьому, політик вважає, що держава на сьогодні не виконує свої функції у питанні системного вирішення питання захисту приватної власності. А поліція, коли рейдерські атаки вже трапляються, у більшості випадків бездіє.

  На сьогодні фактично єдиним законним шляхом оскарження рішення державного реєстратора для власника підприємства «Строгого» і решти фірм, які потрапили під рейдерську атаку подібним шляхом, є звернення до комісії Мін’юсту, але як показує практика і тут не завжди можна знайти правду.

  За словами Матвіївої, коли представники Мін’юсту не хочуть брати на себе відповідальність, вони відсилають заявника до державного підприємства «Національні інформаційні системи», яке повинно контролювати як працює електронна база саме по держреєстру майнових прав, моніторити ключі, якими користуються державні реєстратори. У результаті знайти правду стає неможливим.

  Як зазначила Матвіїва, якби представники ГП «Національні інформаційні системи» надали прямо на засіданні комісії Мін’юсту під час розгляду скарги на дії державного реєстратора витяг з електронної реєстраційної справи по підприємству «Строгого», це б одразу довело, що мало місце рейдерське захоплення фірми.

  Вона додала, що у реєстраційній справі мають відображатися документи, які потрібні за законом, щоб провести переоформлення фермерського господарства, а у випадку з харківською агрофірмою фермер, як і у інших подібних випадках, фермери таких документів не подають.

  МВС каже, що контролює ситуацію

  За словами радника міністра внутрішніх справ України з питань корупції в АПК Михайла Апостола, проблема рейдерських атак через державних реєстраторів перебільшена. При цьому, вів визнав, що така проблема виникла після прийняття нового законодавства в сфері державної реєстрації.

  За його словами, на сьогодні зафіксовано всього 39 таких випадків, що на фоні загальної кількості підприємств є відносно невеликою цифрою. На думку Апостола, ці показники є результатом системної роботи, яку проводить МВС України.

  Він відкинув звинувачення юристів в тому, що поліція бездіє під час рейдерських захоплень. «Правоохоронці діють в рамках своїх повноважень. Не більше і не менше». За його словами правоохоронці мають два завдання – не допустити конфліктів, а також провести всебічне розслідування факту захоплення підприємства.

  У той же час він визнав особливу нахабність, з якою була здійснена спроба рейдерського захоплення агрофірми «Строгого» і завірив, що правоохоронні органи розслідують цю справу.

  Треба міняти закон

  За словами Матвіївої, щоб вирішити питання рейдерства через державних реєстраторів, треба вносити зміни до законодавства.

  За її словами, якщо не відміняти прийняту реформу державних реєстраторів, то треба зробити так, щоб комунальні державні реєстратори знаходились під більшим контролем Мін’юсту.

  «Треба хоча б якщо брати реєстраторів які працюють у комунальних підприємствах, потрібно хоча б, щоб вони були більше контрольовані хоча б Міністерством юстиції. На сьогодні вони перевіряються лише на момент видачі їм ключів доступу до державного реєстру а це неприпустимо», – зазначила вона.

  Вона вважає, що питання контролю над комунальними держреєстраторами треба закріпити на законодавчому рівні, а не на рівні інструкцій і внутрішніх положень, як це має місце на сьогоднішній день.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: