Хіматака з Криму на Херсонщину: чи постраждали фермери і чи можна тепер їсти помідори

07.09.2018 17:04
 • Новина про аварію на заводі «Титан» в окупованому РФ Криму сколихнула українське суспільство. Через відсутність об’єктивної і повної інформації про аварію серед населення ширяться різні чутки про її масштаби. Дехто навіть порівнює цю аварію з Чорнобильскою катастрофою 1986 року. Тим часом в Криму оголошена евакуація дітей з Армянську, де знаходиться завод.

  Українська влада відреагувала на ситуацію на найвищому рівні – президент України Петро Порошенко дав доручення створити міжвідомчу комісію, щоб недопустити розповсюдження екологічної катастрофи на територію материкової України.

  У першу чергу під можливим ударом опинилася Херсонська область, яка межує з окупованим Кримом. Через хімічні речовини вже закриті два з трьох КПВВ на адмінмежі – «Каланчак» і «Чаплинка». Однак, влада запевняє, що наразі населенню нічого не загрожую, а в разі погіршення ситуації будь вжиті всіх необхідних заходів аж до евакуації населення.

  Про те, що ж дійсно відбулося в Криму, який вплив ці події матимуть на жителів прикордонних з Кримом сел та аграріїв Херсонщини, а також чи безпечно споживати сільскогосподарьску продукцію у зонах потенційного ризику, читайте у матеріалі Agronews.

  Що сталося

  В Україні перший сигнал про небезпечну ситуацію з хімічними викидами в південних регіонах країни надійшов ще 3 вересня, коли Держприкордонслужба України повідомила, що вимірювальні пристрої прикордонників Херсонського загону показали перевищення в повітрі вмісту токсичних промислових речовин.

  Про подію була негайно проінформована Державна служба з надзвичайних ситуацій України, яка разом з місцевою владою Херсонщини почала вживати профілактичні заходи.

  За інформацією ЗМІ, жителі Армянська почали скаржитися на смердючий і задушливий запах ще 30 серпня. У жителів фіксували симптоми, схожі на алергію: нудота печіння в носоглотці і неприродна спрага і першіння в горлі. Також у місті автомобілі, побутові прилади, меблі та дитячі майданчики взялися іржею або ж сіро-зеленим нальотом.

  У той же час влада окупованого Криму певний час замовчувала правду, лише 4 вересня публічно визнавши, що джерело розповсюдження забруднення повітря небезпечними речовинами знаходиться на території Криму, а саме на великому хімзаводі філії ТОВ «Титанові інвестиції» в Армянську, на якому стався викид шкідливих речовин у повітря, через що у повітрі відбулось перевищення гранично допустимої концентрації сірчистого ангідриду на півночі півострова. 

  При цьому, окупаційна влада Криму оголосила двотижневі канікули в школах Армянську. Дошкільнят з мамами і школярів “в профілактичних цілях” відправлять на відпочинок в кримські санаторії.

  В той же час як заявив український президент звинуватив в екологічній катастрофі російських військових. За його словами аварія сталася в результаті потрапляння снарядів у відстійники хімічних відходів титанового і содового заводів під час військових навчань збройних сил РФ.

  Під ударом шість сел у Херсонській області

  За словами голови Херсонської обласної державної адміністрації Андрія Гордєєва, у зоні ризику дії хімічних викидів через аварію на «Титані» опинилися шість сел у Херсонській області. Вони розташовані у Каланчацькому та Чаплинському районах, повідомив голова Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв.

  У п’ятницю Гордєєв сповістив, що за результатами проведення регіональної комісії з питань техніко-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій в Херсонській області в рамках попередження можливих негативних наслідків від діяльності заводу «Титан» було прийнято рішення призупинити навчальний процес у школах.

  «Ми призупиняємо навчальний процес в школах і дитячих садах, які знаходяться у зонах можливого ураження, організовуємо оздоровлення дітей в таборах області, а також продовжуємо медичний огляд за вагітними жінками, які проживають в зазначених населених пунктах», – написав Гордєєв у Facebook.

  За словами директора департаменту охорони здоров’я Херсонської ОДА Віктора Короленка, у зазначених районах працюють 4 бригади та відбувається огляд населення, серед сел прилеглих до заводу. За добу оглянули понад 700 людей.

  «У ході обстеження працюють обласні лікарі вищої категорії, серед яких кардіологи, педіатри, терапевти, отоларингологи. Наразі серед дорослого населення випадків захворювань поки що не виявлено. А серед дітей 5-7-х класів є близько 20 випадків ларингіту, сльозотечі, подразнення слизової оболонки. При цьому, не можна точно стверджувати, що виявлені захворювання пов’язані з хімічними викидами кримського заводу. Результати обстежень отримаємо після лабораторних досліджень», – підкреслив Короленко.

  У той же час за даними Міністерства охорони здоров’я, рівень шкідливих речовин в Херсонській області не перевищено, а здоров’ю дітей та дорослих нічного не загрожує. Відповідні структурні підрозділи МОЗ України та інших міністерств продовжують проводити регулярні лабораторні дослідження повітря і тримати на контролі стан здоров’я мешканців області.

  Жодну дитину чи дорослого не було госпіталізовано до закладів охорони здоров’я області.

  Заборона випасу худоби

  Через шкідливі викиди на «Титані» Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області надало рекомендації для уникнення наслідків забруднення шкідливими речовинами. Зокрема, служба рекомендує уникати випасання худоби.

  «Уникати випасання худоби та відвідування пониззя лощин, балок, де ймовірні осідання шкідливих речовин», – йдеться в повідомленні.

  Крім того, мешканцям радять не перебувати на водоймах, де траплялося забруднення води та ретельно мити овочі і фрукти з використанням розчину соди з наступним промиванням у проточній воді, зрізати шкіру.

  Посохли овочі і поржавіла техніка

  За даними Міністерства охорони здоров’я станом на 6 червня «за результатами лабораторних досліджень ґрунту, води та повітря на території Херсонської області перевищень допустимої концентрації оксиду азоту, оксиду сірки, сірководню, оксиду вуглецю не виявлено. Заміри проводились у найближчих селищах прикордонної території Чаплинського та Каланчацького районів Херсонщини.

  У той же час голова асоціації фермерів Херсонської області Микола Халупенко повідомив у пятницю, що через викиди на «Титані» у фермерів з прикордонних з півостровом регіонів Херсонської області, масово почала ржавіти сільськогосподарська техніка, а також посохли овочі.

  «У Каланчацькому районі один з фермерів повідомив, що почала ржавіти масово техніка і все що пов’язане з металом, навіть та техніка, яка стоїть в гаражах покривається іржею. Ще один фермер говорить, що посохли всі овочі, гудина стала жовтою. Зернові вже зібрали майже, соняшник стоїть ще чорний, тому не зрозуміло. Там, де були зелені овочі, то вони почорніли», – повідомив Халупенко в ексклюзивному коментарі Agronews.

  Він додав, що на території Чаплинського району – ще одного регіону Херсонщини, який межує з територією Криму, шкідливих наслідків від катастрофи на півострові фермери поки не виявили. Халупенко допустив, що це може бути пов’язано з тим, що останніми днями не було вітру в бік цього регіону.

  Чим небезпечний сірчистий ангідрид

  За словами хіміків, сірчистий ангідрид, який потрапив у повітря після аварії «Кримському», небезпечний для людини.

  Зокрема, в невеликих кількостях речовина може викликати запалення слизових оболонок носа, рота і ускладнення дихання, а у великих – наслідки можуть бути значно серйозніші.

  «Ця речовина, безумовно, дуже шкідлива і отруйна. У невеликих кількостях вона може викликати пересихання носа і рота, ускладнює дихання», – повідомив професор кафедри неорганічної хімії Харьківського національного університету імені Каразіна Іван Миколайович В’юнник.

  За словами експерта, наявність сірчистого ангідриду в повітрі у великій кількості може визначити будь-яка людина – це речовина пахне горілої сіркою. Крім того, речовина дуже добре взаємодіє з водою.

  «Речовина добре взаємодіє з водою, парами. Якщо викид був один, то через недовгий час, її неможливо зафіксувати в повітрі, так як вона добре взаємодіє з водою і після такого контакту випадає у вигляді кислоти, яка не дуже стійка в умовах навколишнього середовища», – продовжує Іван Миколайович.

  Отже, при невеликих викидах сірчистого ангідриду, жителям Криму і частини Херсонській області нічого не загрожує, а ось якщо в атмосферу потрапило багато хімії, це може негативно позначитися на флору, фауну територій і здоров’я їх мешканців.

  Овочі можна їсти

  На думку доктора біологічних наук, професора, завідувача кафедри ботаніки Херсонського державного університету Івана Мойсієнко, ризик з’їсти забруднену сірчистим ангідридом сільгосппродукцію незначний. Оскільки сліди отрути буде видно неозброєним оком, особливо на м’якій оболонці овочів, сезон яких ще не завершився на Херсонщині.

  «Сірчистий ангідрид, потрапляючи на плід, наприклад, на помідор, починає руйнувати його поверхню, якщо такі помідори їсти, то від цього шкода буде, але, наврядчи, таке може статись, тому що зовні такі помідори виглядатимуть не привабливо», – сказав науковець у коментарі Agronews.

  Трохи інша ситуація із зерновими, на думку ботаніка, у разі пошкодження врожаю сірчистим ангідридом, недобросовісні виробники, можуть спробувати приховати цей факт перемоловши продукцію на муку.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: