Зернові війни: голодна Європа боїться українських квот

08.08.2018 12:40
 • Світ готується до запаморочення від голоду – несприятливі погодні умови призвели до істотного зниження врожаю зернових і, перш за все, пшениці. Експерти IGC прогнозують падіння обсягів виробництва пшениці в 2018/2019 МР до п’ятирічних мінімумів. А в низці європейських країн хліба зберуть на 40-50% менше (Швеція, Німеччина), ніж очікувалося.

  Песимістичні прогнози лякають трейдерів. А тому будь-які новини з України, яка входить в п’ятірку найбільших виробників пшениці, викликають бурхливу реакцію на ринках. Лише одна заява українських чиновників про можливе обмеження обсягів експорту пшениці викликала справжню паніку на біржах: в лічені години ф’ючерси підскочили до рекордних за останні 3 роки відміток – на 6,2% в Чикаго і на 5,3% в Парижі.

  По суті, західні ЗМІ некоректно зрозуміли висловлювання чиновників, вважаючи, що Україна збирається ввести квотування експорту зерна. Як тільки міністерство дало роз’яснення, вказавши, що мова йде про понятійний меморандум з зернотрейдерами, який підписується щороку, котирування відскочили назад. Правда нинішній рівень цін, через всього п’ять днів після тієї історії, знову повернувся до рекордних показників.

  Самим треба

  Втім, незважаючи на той факт, що в порівнянні з багатьма сусідніми країнами в України справи з урожаєм вельми втішні, погода не змилувалася і над нашими посівами.

  «Прогноз врожаю пшениці не змінювався – 25 млн. тонн. Це дуже хороший показник. Питання в тому, що якість її, м’яко кажучи, не дуже. Через рясні дощі у липні урожай сильно постраждав. Так що продовольчої пшениці ми зберемо менше, ніж раніше », – пояснила UBR.ua директор компанії Engelhart CTP (Ukraine) Олена Зирянова.

  За оцінками аграрних чиновників, в нинішньому році українські фермери зберуть близько 11 млн. тонн продовольчої пшениці. Тобто близько 44% від загального врожаю. Тоді як в вдалі роки цей показник може досягати більше 60%.

  Втім, чиновники заспокоюють – українцям хліба вистачить з головою. Внутрішнє споживання становить близько 4,5-4,8 млн. тонн на рік. А значить нинішній урожай вдвічі перекриває апетити наших громадян.

  З цими підрахунками не згодні тільки мірошники і пекарі, які вже підраховують збитки. Логіка їх думок проста: на тлі стрімкого зростання цін на продовольчу пшеницю в світі, зернотрейдери почнуть активно продавати найбільш якісне зерно іноземцям. Так що ближче до зими пекти хліб в Україні буде просто нема з чого. А ціни на готову продукцію злетять мінімум на третину. І просять уряд терміново ввести квоти на експорт пшениці, щоб врятувати українців.

  Квоти є, шукати треба

  Гостра реакція бірж на заяви українських чиновників, тим часом, зовсім не безпідставна. Адже на ділі меморандум, який щороку Мінагропрод підписує з трейдерами, не така вже фікція.

  «Формально, документ нікого ні до чого не зобов’язує і носить рекомендаційний характер. Але на справді у чиновників є маса способів змусити трейдера дотримуватися обговорені ліміти. Наприклад, під різними приводами просто не випускати баржі. У хід можна пустити всі засоби: «помилки» в документах, фітосанітарний контроль тощо », – зізналася UBR.ua представник компанії-трейдера, що побажав залишитися невідомим.

  Відома і цифра нових обмежень. У нинішньому році міністерство готове випустити за кордон 8 млн. тонн продовольчої пшениці – майже на 3 млн. тони менше, ніж роком раніше.

  «Залежно від зернового балансу країни, трейдери можуть порушувати підписану угоду з мовчазної згоди чиновників – таке раніше неодноразово траплялося. Але з огляду на ситуацію, що склалася на світовому ринку, впевнений, що в 2018/2019 МГ контроль за дотриманням правил буде жорстким », – запевнив UBR.ua експерт.

  Його слова підтверджуються офіційною статистикою. У минулому році меморандум передбачав експорт 16,5 млн. тон пшениці (продовольчий і фуражна). При цьому трейдери поставили на зовнішні ринки 17,2 млн.

  Більше заробимо, але хліб подорожчає

  Так чи інакше, ціни на пшеницю будуть зростати, упевнені експерти. І відзначають, що крім поганої врожайності в світі спостерігається збільшення споживання. А значить, подорожчання борошна і хліба всередині країни не уникнути. Пекарі лякають 30% зростанням цін, але реальної глибини проблеми на початку маркетингового року до кінця ніхто не розуміє.

  «У минулому році в цей же час продовольча пшениця продавалася по $ 170 / т. Зараз контракти на умовах FOB Чорне море укладаються по $ 225 / т. Європейська пшениця дорожче ще на € 30. І ціна нашої тягнеться до світової », – попереджає Олена Зирянова.

  Дорожчає в світі і ячмінь, за деякими прогнозами зросте ціна на кукурудзу. Це означає, що незважаючи на обмеження експорту української пшениці, загальний обсяг валютної виручки від продажу зернових знизитися не повинен. Частково через рекордний врожай кукурудзи, частково – через ріст світових цін.

  У минулому році в Україну надійшло від експорту пшениці $ 2,86 млрд. – наші трейдери продали 17,2 млн. тонн цього зерна. Тобто ціна кожної тонни склала в середньому трохи більше $ 164. При нинішніх цінах вийти на той же обсяг виручки можна буде, продавши близько 13-14 млн. тонн. Простіше кажучи, від загороджувальних заходів Мінагропроду платіжний баланс країни постраждати не повинен.

  За матеріалами: UBR

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: