Програш Росії у СОТ: Україна знизить мита на російську аміачну селітру?

24.07.2018 10:45
 • У минулу п’ятницю Світова організація торгівлі (СОТ) оприлюднила рішення у справі за позовом Росії проти України щодо запровадження антидемпінгових мит на імпорт аміачної селітри (нітрату амонію) російського виробництва. Експерти СОТ у своєму рішенні задовольнили основні вимоги РФ, зокрема, встановили недотримання українською стороною вимог організації щодо застосування антидемпінгових заходів до російської компанії “ЄвроХім”.

  Росія назвала це рішення своєю «перемогою», заявивши, що Україна тепер буде зобов’язана «привести антидемпінгові заходи щодо нітрату амонію у відповідність зі стандартами СОТ».

  В свою чергу, Міністерство економіки України визнало свій програш щодо низки питань, водночас зазначивши, що це «рішення є дуже важливим», бо ним визнано право України корегування ціни під час обрахунку нормальної вартості товару у випадку доведення його «неринкового» характеру» під час антидемпінгових розслідувань.

  Інформагентство Agronews з’ясувало у експертів, що значить ухвалене рішення для України, і які негативні наслідки воно може мати для нашої країни.

  Аміачна суперечка

  Процедура оскарження Росією дії антидемпінгових заходів стосовно імпорту в Україну російської аміачної селітри в рамках процедури врегулювання суперечок у СОТ тривала з 2015 року. Позов був ініційований російською стороною. Росія вказувала на те, що при перегляді Україною у 2014 році антидемпінгових заходів щодо російського нітрату амонію для розрахунку собівартості російської продукції не враховувалися ціни на енергоносії на російському ринку, а використовувалися ціни на ринках третіх країн (застосовувалася так звана методика “енергокоректувань”).

  Антидемпінгові заходи проти російської аміачної селітри були запроваджені Україною ще у 2008 році на рівні 11,91% і терміном на п’ять років. Вони торкнулися всіх підприємств, за винятком російських ВАТ “Дорогобуж” і МХК “ЄвроХім”, які тоді співпрацювали з Мінекономіки України – для них мита були визначені на рівні, відповідно, 9,76% і 10,78%.

  “ЄвроХім” оскаржив рішення українського уряду у суді, і в 2010 році для нього були скасовані антидемпінгові заходи.

  Однак, у липні 2014 року Україна продовжила дію заходів ще на п’ять років, втричі підвищивши ввізне мито на нітрат амонію з Росії (до 36,03%). При цьому український уряд знову запровадив антидемпінгове мито для компанії “ЄвроХім”.

  Протягом 2017-2018 років Україна провела ще один проміжний перегляд антидемпінгових заходів щодо російської аміачної селітри. За його результатами у квітні 2018 року були застосовані чинні на поточний час антидемпінгові заходи щодо імпорту російської аміачної селітри у розмірі від 29,25% до 42,96%.

  Росія святкує перемогу

  Постійний представник РФ у СОТ Генадій Овечко, коментуючи російським ЗМІ рішення організації, заявив, що це – «блискуча перемога Росії». За його словами, заходи України були визнані не відповідними положенням угоди СОТ з антидемпінгу. Тепер, за його словами, Україна зобов’язана привести ці заходи у відповідність до правил організації.

  Він додав, що «Київ не бажав брати до уваги внутрішні російські ціни на газ при виробництві нітрату амонію. Третейський суд СОТ же вказав, що на це в України не було ніякого права».

  Овечко також заявив, що в даному випадку Росія не стільки сперечалася з Україною, скільки виступала проти так званої методики «енергокоректувань». За словами російського представника в СОТ, РФ активно виступає проти неї, дотримуючись думки, що вона порушує близько половини угод СОТ, що стосуються антидемпінгу.

  Важливий прецедент

  У свою чергу Мінекономіки України, визнавши свій програш щодо низки питань, зазначило, що група експертів СОТ не заперечує позиції України щодо дотримання ринкового принципу формування вартості експортного товару. “Це важливе рішення, бо ним визнано право на проведення коригування під час підрахунку нормальної вартості товару у випадку доведення його “неринкового” характеру. Така практика дозволяє створювати умови для функціонування конкурентного ринку з рівними умовами для всіх його учасників”, – процитувала прес-служба міністерства заступника міністра економрозвитку – торгового представника України Наталію Микольську.

  За її словами, результати рішення створюють прецедент, який дасть можливість Україні та іншим країнам розраховувати нормальну вартість товару за рахунок коригування ціни на газ при застосуванні інструментів торговельного захисту.

  Міжвідомча робоча група із забезпечення захисту прав та інтересів України в рамках СОТ у цій справі готує детальний аналіз цього рішення. При цьому Мінекономіки допускає можливість подання апеляції, повідомили в прес-службі міністерства.

  Доведеться знизити мита?

  «Світова організація торгівлі – не Стокгольмський арбітраж: її рішення несуть рекомендаційний характер та не підлягають обов’язковому виконанню. Тому особливо панікувати по причині того, що СОТ визнала порушення, допущені Україною при проведенні антидемпінгового розслідування стосовно аміачної селітри походженням із Росії, не варто», – пояснив в коментарі Agronews експерт з ринку добрив Васильович Михайло.

  За його словами, на виконання рішення СОТ Україна має провести нове антидемпінгове розслідування, на час якого захисні мита продовжать діяти.

  Він додав, що якщо врахувати, що термін дії антидемпінгового обмеження щодо російської аміачної селітри закінчується в липні 2019 року – статус актуальності рішення СОТ ще більше знижується.

  У свою чергу, голова спілки агрохіміків України і директор з розвитку і комерції агрохімічної компанії Grossdorf Сергій Рубан відмітив, що побіжний аналіз рішення СОТ (документ містить 81 сторінку), який він встиг зробити, показує, що російські юристи «ініціювавши розгляд по цій справі, намагалися зачепитися за процедурні шпаринки, щоб відмінити рішення України щодо антидемпінгу добрив».

  Однак Рубан вважає, що рішення СОТ не зобов’язує Україну повністю відміняти антидемпінгові мита на російську аміачну селітру. «Чи означає прийняте рішення, що це має бути відміна антидемпінгових мит? Ні! Скоріше за все, це означає, що процедуру, яку використовувала українська сторона при розрахунку антидемпінгових мит на російський нітрат амонію, треба буде відкоригувати і в результаті цих корегувань відбудеться корегування остаточного рішення України по демпінгу», – повідомив експерт в коментарі Agronews.

  Він уточнив, що з рішення СОТ випливає, що Україна допустила низку процедурних порушень при розрахунку антидемпінгових мит. «Наскільки я розумію, на погляд СОТ, є порушення не самого права Україною вводити антидемпінгові мита (як стверджувала російська сторона – ред.), а є порушення, в першу чергу, методики розрахунку антидемпінгових мит. Нам скорегували саму методику цього розрахунку. Чи має це означати, що визнання певних російських компаній порушниками законодавства було розраховане не вірно – необхідно вивчати на основі рекомендацій СОТ. », – додав він.

  За словами Рубана, максимально, що може загрожувати Україні за рішенням СОТ, – це необхідність перегляду мит. Причому, на думку експерта, процедура і її тривалість значною мірою залежить від компетенції і дій української виконавчої влади.
  Експерт також не виключив, що за цим рішенням СОТ можуть бути зняті антидемпінгові мита відносно «ЄвроХіма», однак це не означає, що ця компанія зможе працювати на українському ринку на звичайних умовах, оскільки відносно неї в Україні діють і інші санаційні обмеження за порушення українського законодавства.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: