Лобіювання генериків сповільнює виведення застарілих пестицидів з ринку – УКАБ

20.07.2018 17:56
 • Верховна Рада України 10 липня прийняла закон «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Ним встановлюються суттєві штрафи для виробників за порушення процедури маркування органічної продукції, а також – запускається реєстр органічної продукції. Закон був ухвалений без правки №72, яка передбачала скасування вимоги документального підтвердження державної реєстрації пестицидів в країні виробника, які ввозяться до України для цілей державних випробувань та наукових досліджень. Саме проти цієї правки свого часу рішуче виступили «Асоціація тваринників України», «Українська промислова асоціація захисту рослин», «Всеукраїнська екологічна ліга» і «Українська бізнес асоціація».

  «Правка, про яку йдеться у прес-релізі «Асоціації тваринників України», жодним чином не впливає на ввіз несертифікованих добрив. Вони завозяться чи не завозяться в Україну незалежно від того, що написано в частині другій статті 4 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» і в правці №72 – адже ні там, ні там ані про добрива, ані про їхню сертифікацію, ані про сертифікацію пестицидів не йдеться взагалі», – відзначила експерт.

  В УКАБ нагадали, що у 2015 році, в рамках «дерегуляції» парламент вніс зміни до закону «Про пестициди та агрохімікати». В результаті замість дерегуляції з’явилася додаткова вимога, «що суперечить  законодавству ЄС та інших розвинених країн», адже реєстрація інноваційного препарату в країні виробництва може виявитися недоцільною у зв’язку з відсутністю шкідників, хвороб, бур’янів та сільгоспкультур, які є в країні призначення препарату. Або ж реєстрація відбувається паралельно, скажімо, в ЄС і в Україні. Відтак для більшості інноваційних препаратів вже третій рік заблоковано доступ до держвипробувань та наукових досліджень. 

  Експерт УКАБ вважає, що через це на ринку України був створений диспаритет конкуренції, коли компанії, що не розробляють новітні продукти, опинилися у більш виграшному становищі, аніж лідери з розробки інновацій, які інвестували величезні кошти в розробку новітніх рішень під специфічні с/г та кліматичні умови України. «Виходить, що Україна власноруч штучно обмежила доступ своїх же аграріїв до новітніх досягнень у сфері систем захисту рослин та заблокувала приток інвестиції в цю галузь», – відзначила Ольга Кухар.

  На думку експерта, на сьогодні в України існують наступні реальні проблеми, пов’язані з обігом ЗЗР: застосування фальсифікованих ЗЗР, котрі переважно виробляються всередині країни з діючих речовин незрозумілого походження та якості, що завозяться в Україну як окремі компоненти в абсолютно безконтрольний спосіб, без жодних перевірок й ліцензій, у вигляді технічного продукту.

  Також має місце низький рівень збору та утилізації використаної тари з-під ЗЗР, адже не утилізована порожня тара залюбки використовується фальсифікаторами, які в оригінальні каністри заливають зазначені вище підроблені речовини невідомого хімічного складу, котрі згодом можуть потрапити на поле та врешті опинитися на тарілці кожного з нас у вигляді залишків у харчових продуктах.

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: