ПУБЛІКАЦІЇ

Експорт деревини до ЄС: хто знищує ліси України

19.07.2018 20:35
 • Вітчизняні екологи з року в рік намагаються привернути увагу суспільства до безконтрольної вирубки українських лісів. Для покращення ситуації в галузі три роки тому парламент ввів ембарго на експорт деревини. Однак оприлюднена на днях британською неурядовою організацією Earthsight доповідь стверджує, що в українській лісовій галузі продовжує панувати безлад.

  Британські захисники лісів стверджують, що імпорт незаконної деревини до Європи з України на сьогодні більший ніж з будь-якої іншої країни світу. Причому, українську деревину нібито купують відомі європейскі компанії, які, зокрема, є постачальниками виробів з дерева таких відомих у світі брендів як Ikea і H&M.

  Розголос, викликанний заявою британських екологів, підштовхнув український уряд до дій. Прем’єр України Володимир Гройсман вже наказав правоохоронцям здійснити перевірку всієї лісової галузі і притягти винних до відповідальності. Державне агентство лісових ресурсів поки що не коментує ситуацію.

  Про проблеми в українському лісовому господарстві – у публікації Agronews.

  Ліси зникають

  За даними українських екологів, через масові вирубки за останні роки значно скоротились площі лісових насаджень в Україні.

  Зокрема, вони приводять дані сайту Global Forest Watch, який здійснює моніторинг зміни території лісів у всьому світі на основі знімків з космосу.

  “За останні 15 років у нас в Україні вирубали 4 тис 400 гектарів лісів. Для наглядного розуміння – ця площа відповідає території Чернівецької області”, – розповів в коментарі Agronews директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.

  Він відмітив, що українські екологи для того, щоб порівняти масштаби вирубки лісів в Україні з іншими країнами Європи, провели порівняльний аналіз скорочення площ лісів в українських Карпатах і лісів інших гірських хребтів Європи. Порівняння показало, що за останні 15 років в Карпатах вирубано 8% лісів, тоді як на гірьских хребтах західної Європи – лише 2%, а в центральній Європі – 4%.

  При цьому Борейко відмітив, що на сьогодні у списку найбільших обсягів вирубки лісів в Україні перше місце займає Житомирська область, де за цей період вирубано 14% лісів.

  Що цікаво – в десятку провідних регіонів України за масштабами рубки лісів за останні 15 років входить Київ, який за цей час втратив 6,6% лісів. “Це дуже багато, тому що ліси в Києві мають статус рекреаційної зони і їх не можна вирубувати. В Пущі-Водиці взагалі вирубали 20% за 15 років”, – обурюється Борейко.

  В той же час, за даними Державного агентства лісових ресурсів, в останні роки масштаби вирубки лісів в Україні знаходяться приблизно на одному й тому ж рівні і складають приблизно 16-17 мільйонів кубометрів на рік (статистика не включає дані про об’єми вирубки дерев в лісах, які мають комунальне, приватне підпорядкування, а також в тих, які відносяться до Міноборони і Мінекології).

  Під прикриттям санітарних рубок

  Згідно з доповіддю Earthsight, яка була опублікована в кінці минулого тижня, з України до країн ЄС імпортується більше незаконної деревини, ніж з будь-якої іншої країни світу, і більше, аніж із країн Латинської Америки, Африки та Південно-Східної Азії, разом узятих.

  При цьому повідомляється, що поставки деревини здійснюються під час дії в Україні мораторія на експорт необробленої деревини, який був введений Верховною Радою України у 2015 році. Британські експерти встановили, що за останні чотири роки експорт лісу з України до Європи “в обхід не тільки національного законодавства, а й регламентів і сертифікацій ЄС” зріс на 75%, перевищивши 1 мільярд євро у 2017 році.

  Державне агентство з лісових ресурсів поки що утримується від коментарів щодо висунутих звинувачень. В прес-службі держагентства Agronews повідомили, що наразі спеціалісти відомства вивчають оригінал тексту доповіді британських екологів. При цьому пообіцяли, що в найближчий час міністерство опублікує обгрунтовану відповідь.

  В той же час в Держлісагентстві нагадали, що в період, про який йдеться в доповіді, мораторій діяв не в повній мірі. Повноцінно він запрацював лише з початку 2017 року. “Повністю мораторій почав діяти з 1 січня 2017 року. А до того часу була заборона на експорт необробленних матеріалів, крім сосни. Тобто, до 2017 року ділову деревину із сосни можна було експортувати”, – повідомив Agronews співробітник прес-служби.

  Згідно з дослідженнями  Earthsight, основним джерелом експорту з України незаконної деревини в Європу є “безконтрольні санітарні рубки”. 

  З цим твердженням повністю погоджується еколог Борейко. За його словами, під виглядом суцільні санітарні рубки в Україні вирубують здорові ліси.

  “Буквально вчора ми разом із журналістами робили прес-тур в Дарницьке лісне господарство Києва. Знайшли в одному з лісових кварталів суцільну санітарну рубку. За документами мали вирубуватись сухі дерева, а насправді було лише одне сухе дерево, а 30 лежало зрублених живих. Тобто, під видом санітарної рубки йде звичайна комерційна заготівля деревини”, – повідомив Борейко.

  Він додав, що під час вирубок йде навмисне завищення заявлених розмірів санітарних рубок. Після цього “офіційна” деревина йде на продаж через аукціони, а отриманий “надлишок” реалізується на чорному ринку і направляється на експорт до ЄС і в Китай.

  За його словами, експорт до Китаю транспортується через Одеський морський порт, а до ЄС – через західний кордон. За даними експерта, зараз “практично вся меблева промисловість Польщі працює на українському лісі”.

  Закон потребує зміни

  Борейко впевнений, що причина таких масштабних порушень в лісовій галузі криється в недосконалості законодавства. Він пояснив, що під час прийняття Верховною Радою України ембарго на експорт лісу-кругляка була закладена лазівка, якою зараз користуються ділки для вивозу деревини за кордон. За його словами, ділова деревина експортується під виглядом дров, які продавати за кордон законом дозволено.

  “Коли писали цей закон про кругляк, там було дві помилки. Перша помилка – не було тлумачення що таке дрова і що таке кругляк. Тому зараз кругляк вони не везуть, а кругляк везуть під видом дров. Тобто, по декларації йдуть дрова, а по факту – кругляк, і митниця пропускає, бо нема тлумачення. А друге – це те, що нема відповідальності за контрабанду кругляка. Наприклад, прийшов потяг кругляка, митниця зупинила, хлопці сказали «вибачте» і поїхали назад”, – розповів еколог.

  Саме для того, щоб виправити ці недоліки, на початку липня Верховна Рада України прийняла закон, що ліквідував цей прихований механізм. Також парламент передбачив кримінальну відповідальність за контрабанду деревини.

  Борейко вважає, що цей закон здатний вирішити проблеми в галузі і припинити безконтрольну вирубку лісів. Однак він побоюється, що президент України Петро Порошенко може накласти на докумет вето.

  Крім цього, на думку еколога, щоб навести лад в українському лісовому господарстві, треба заборонити суцільні санітарні рубки. “Якщо є шкідники, то з цим треба боротися вибірковими рубками, але суцільні треба забороняти, як це заборонено у всіх країнах Європи”, – вппевнений він.

  В свою чергу, координатор комітету деревообробної та меблевої галузей Європейської бізнес асоціації (ЄБА) Євген Кузьменко вважає, що на сьогодні під шум огульної критики діючої системи господарства треба не допустити “радикального, руйнівного реформування галузі”.

  “Останнім часом в медіа-полі лунає все більше маніпуляцій та звинувачень на адресу діючої системи лісового господарства. Ми закликаємо всіх уникати голослівних заяв, щоб подібні нападки не привели до радикального і руйнівного реформування галузі. ЄБА виступає за послідовне і еволюційне реформування із залученням експертів ринку”, – повідомив експерт в коментарі Agronews.

  Він відзначив, що ЄБА не підтримує ідеї створення єдиної господарюючої структури в лісовому господарстві, приватизації чи концесії в лісовому секторі.

  За словами експерта, для того, щоб навести лад в українському лісовому господарстві, треба зокрема запровадити повноціний облік заготовленого лісу.

  Кузьменко підкреслив, що на сьогодні система електронного обліку деревини функціонує в усіх лісових господарствах Держлісагентства, а це – близько 70% лісгоспів України. “Єдине, що залишається зробити, аби закрити канали можливих нелегальних рубок та незаконного обігу деревини, – це розповсюдити вже існуючу систему електронного обліку деревини на усі без винятку лісові угіддя”, – відмічає експерт.

  Галузь як прибутковий бізнес

  Еколог Борейко розповідає, що всі проблеми в лісовій галузі України від того, що навколо лісоматеріалів обертаються дуже великі гроші. За йго словами, при Радянському Союзі близько 40-50% деревини в Україну завозили з Росії і тому вирубка лісів у нашій країні була значно меншою. При цьому після розпаду Радянського Союзу почали зростати ціни на деревину в Європі, тому почали рубати українську деревину і направляти на експорт.

  Експерт погоджується з ще одним висновком експертів Earthsight , що лісова галузь України зайшла в системну кризу в 2011 році за управління Державним лісовим агентством Віктором Сівецем, котрий нині переховується від слідства у РФ.

  За його словами, прогресивні зміни в законодавство, яке регулює питання обігу лісу, так складно імплементуються в Україні тому, що люди, які працюють в системі лісового господарства, заробляють на цьому великі гроші. “Один дуб об’ємом 20 кубічних метрів – його вік приблизно складає 300 років, а висота 30 метрів – коштує як однокімнатна квартира в Києві. Офіційна зарплата директора найменшого лісгоспу в Закарпатті така, як у прем’єра України. Для того, щоб стати директором ліcгоспу, треба дати хабар в розмірі 20-50 тися доларів”, – стверджує експерт.

  Чи покарають винних

  Скандальна доповідь Earthsight про український ліс зародила надію на те, що в лісовому господарстві може бути наведений лад. На минулому засіданні Кабінету мінстрів України у цю середу прем’єр Володимир Гройсман виступив з гнівною заявою, в якій розкритикував державні структури, які мають відношення до вирубування і експорту лісу в країні.

  “Контрабанди лісу, по якій ми вже навіть маємо фундаментальний звіт міжнародних організацій, – це жахливий факт. Несанкціонована вирубка знищує екологію нашої держави. Але у нас заборонений експорт лісу. Це означає що всі ті, хто задіяні в процесі вирощування, вирубки, оформлення, транспортування – вони всі зрощені і дивляться на це крізь пальці. Це означає, що сьогодні лісопереробна галузь України в стагнації тому, що не переробляють деревину, а відправляють сировину за кордон – це порушення українського законодавства”, – сказав прем’єр.

  При цьому за його ініціативою було прийняте рішення уряду про початок масшатбної перевірки лісових госпорадств по вісй країні. “Я пропоную прийняти рішення уряду, щоб Державна аудитслужба Державна фіскальна служба, Нацполіція, Держгеокадастр почали ретельні перевірки господарьскої діяльності всіх лісгоспів країни, з конкретними даними про накладні, хто їх підписував, відвантажував, яка митниця оформлювала, через які митниці проходила ця контрабанда, з прізвищами”, – сказав прем’єр.

  Він заявив, що всі винні в незаконній вирубці українських лісів і його експорті будуть притягнені до відповідальності.

   

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: