На ринок молока повертаються кризові явища

07.05.2018 10:04
 • Виробники молока в Україні схвильовані зниженням рентабельності. Підстави для хвилювання справді є. Економіст інвестиційного відділу ФАО Андрій Ярмак пояснив на цифрах в чому суть цих побоювань.

  «Коли ми говоримо про те, що ціна на молоко за підсумками перших чотирьох місяців поточного року знизилася на 6,7%, ми не повинні забувати, що за цей же період ціни на кормовий концентратний мікс для молочного тваринництва зросли рівно на третину, тобто на 32,9%! Саме цим, а не тільки цінами на молоко, пояснюється стурбованість фермерів-молочників» – зазначає Андрій Ярмак.

  Також експерт звертає увагу на корми. Виявляється, що найбільшою проблемою молочників був соняшниковий шрот. В поточному році ціни на нього підскочили на 80,2%! В минулому році за цей же період ціни на шрот соняшника не змінювалися взагалі.

  Тому фермери зараз вимушені шукати заміну соняшниковому шроту в раціонах, і тут вже непоганим варіантом стає фуражна пшениця, яка за звітний період подорожчала найменше з кормових компонентів – лише на 6,3%. Отже, зараз – це найдешевший кормовий компонент на ринку, який в грудні 2017 року коштував більше, ніж соняшниковий шрот. Кукурудза також стала більш доступною на фоні шротів.

  Традиційно найдорожчий компонент – соєвий шрот – теж подорожчав досить відчутно. І хоч в відсотках подорожчання було співставне з тим, що додала в ціні кукурудза, і в рази меншим, ніж зростання по соняшниковому шроту, у вартості однієї тони соєвий шрот додав понад 2,1 тисячі гривень. Отже, найбільшим викликом для молочників стають саме корми, і тут потрібно максимально залучати альтернативні можливості по використанню джерел білку, щоб не втратити прибутковість протягом періоду низьких цін на молоко.

  В квітні УМІ знизився відразу на 13,3%, що стало найрізкішим падінням індексу за 38 місяців, або за три роки і два місяці! В останнє так різко прибутковість виробництва молока падала в лютому 2015 року. Отже, кризові явища до ринку повертаються. І саме це спричиняє бурхливу реакцію виробників молока на відносно незначне зниження цін на молоко, адже їхня прибутковість залежить не тільки від доходів, але й від витрат.

  Для порівняння – минулого року УМІ в квітні знизився на 2,9%, у 2016 році – взагалі не змінився, а в 2015 році навіть зріс в квітні на 7%. Але тоді, потрібно визнати, прибутки були ще нижчими, ніж зараз.

  Отже, проаналізуємо прибутки реальні, в співставних показниках. Цей аналіз показує, що гіршим ніж квітень 2018 року з точки зору прибутків від виробництва молока був лише квітень 2015 року. Більше ніколи в історії професійних виробників молока вони не заробляли так мало, як в квітні 2018 року. І це вже є проблемою. Адже наступний місяць не гарантує припинення темпів падіння прибутковості. Більше того, в травні, як правило, прибутки виробників молока падають.

  За перші чотири місяці 2018 року виробники молока отримали на 8,2% менше прибутку, ніж за той самий період попереднього року. Якщо ж порівнювати прибутки з середніми за шість років за той самий період, то падіння прибутків також було відчутним – на 6,3%.

  Поки що це не є катастрофою. Але тенденції в цінах на корми не можуть не лякати будь-якого адекватного професійного молочника.

  Чи допоможе нам світовий ринок? Поки що ситуація на ньому є значно кращою, ніж варто було б очікувати, враховуючи фундаментальні чинники. Масло, не зважаючи на певний негатив в трендах, і далі є значно дорожчим, навіть ніж в минулому році. СОМ теж, поки що, не обвалюється, хоча окремі країни починають демпінгувати, щоб позбавитися зайвих запасів. Але це привертає увагу до даного джерела білку, і дає надію на стимулювання світового попиту.

  Отже, все, як завжди, залежить від ефективності та кмітливості переробників в питаннях розвитку експорту молокопродуктів. А також від виробників, якщо вони, врешті, вийдуть на будівництво власного підприємства з переробки молока.

   

   

   

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: