ІНТЕРВ'Ю

Як заощадити, запобігаючи крадіжкам та шахрайству: досвід Укрлендафрмінгу

20.04.2018 07:33
 • Незважаючи на стрімкий розвиток новітніх технологій, на будь-якому підприємстві дуже багато залежить саме від людського фактору. Від хибних, інколи навіть злочинних дій персоналу не застрахована жодна компанія, тому керівництво часто змушене вживати конкретних заходів щодо профілактики недбальства та зловживання з боку працівників. Щоб знизити залежність від помилок та шахрайства співробітників, багато агрокомпаній все частіше починають активно впроваджувати автоматичні системи контролю.

  Який саме практичний досвід аграрії отримали завдяки використанню новітніх технологій Agronews дізнавався у Володимира Бабія, заступника директора департаменту ІТ UkrLandFarming.

  В яких сферах агровиробництва працює агрохолдинг Укрлендфармінг? 

  – «Укрлендфарімнг» є одним із найбільших  вертикально інтегрованих аграрних холдингів України, який керує банком родючого чорнозему площею 570 тисяч гектарів. Компанія представлена майже в усіх регіонах нашої держави й займається вирощуванням, зберіганням і переробкою зернових і олійних культур, виробництвом насіння, тваринництвом, виробництвом яєць та яєчних продуктів. «Укрлендфармінг» посідає п’яте місце серед компаній-експортерів зерна в Україні та друге місце в країні за обсягами експорту кукурудзи.

  Які з цих секторів більш за все страждають від «людського фактору», де стається найбільше крадіжок чи зловживання працівниками?

  – Як на мене, найбільше страждає від крадіжок агровиробництво:

  o При будь-яких польових роботах паливно мастильні матеріали (ПММ); 

  o При внесенні мінеральних добрив (М/Д) та засобів захисту рослин (крадіжка товарно-матеріальних цінностей або ТМЦ);

  o При зборі врожаю: обмолот наших полів чужими комбайнами, крадіжка безпосередньо з поля, коли зібраний врожай завантажують в сторонню техніку і перевозять в невідомому для нас напрямку, або зсипання продукції десь по дорозі до основного пункту призначення;

  o При перевезенні на місця зберігання.

  У нас крадіжки виявлялися на усіх етапах роботи – починаючи від поля, закінчуючи елеватором. 

  Які найпоширеніші випадки (недоброякісної праці) виникають на підприємстві?

  – Якщо мова йде про «недоброякісну працю» в агровиробництві,  то сюди можна віднести:

  o недотримання параметрів технологічних операцій з метою «економії», а в подальшому крадіжки ПММ;

  o ґрунтообробка на меншу глибину, ніж потрібно;

  o недотримання норми посіву/внесення М/Д з аналогічною метою.

  На скільки новітні технології здатні захистити від крадіжок, і чи справді від їх використання рівень зловживання зменшується?

  – Новітні технології не лише здатні, а й в рази зменшують крадіжки в агровиробництві. Але, на жаль, усунути на 100% їх не вдасться. До прикладу, які ви б системи по контролю пального не ставили водії вільно в день можуть «зекономити» до двадцяти літрів пального. Якщо брати технології з контролю за врожаєм – то за прикладом ULF вони зменшили крадіжки на 98%, але все одно зерно мішками крадуть – таке не проконтролюєш. Системи телеметрії потрібні більше для попередження крадіжок: коли механізатор розуміє, що за ним дивляться, йому зайвий раз не хочеться ризикувати. 

  Які технології дозволяють зменшити витрати на виробництві?

  o Системи GPS-навігації з контролем використання пального;

  o Повна автоматизація руху палива: нафтобаза (АЗС) > Паливозаправник > Бак автомобіля

  o Система «Свій-Чужий» на базі обладнання Bitrek

  o Вагові комплекси

  Ви сказали, що найбільш уразливою зоною для крадіжок є етап польових робіт. Тож система обліку та контролю збору врожаю є напрочуд важливою у роботі, особливо якщо мова йде про великі агрохолдинги? Які є способи його здійснювати і якими користується безпосередньо Ваша компанія?

  – Без системи обліку та контролю неможливо точно розуміти кількість врожаю на полі, а враховуючи менталітет нашого народу, відсутність такої системи  – це привід для зловживань. 

  Є різні варіанти організації такої системи, але варто пам’ятати, що дуже багато залежить від людського фактору. Необхідно забезпечувати присутність служби безпеки на полі, організовувати супроводження автомобіля  на місця зберігання, запроваджувати систему талонів, обов’язково зважувати врожаї польовими вагами.

  В ULF впроваджено систему «Свій-Чужий» на базі обладнання Bitrek, яка базується на об’ємному методі визначення кількості врожаю:

  o Похибка на автомобілі до 600-800 кг врожаю;

  o Повний контроль за комбайнами;

  o Автоматичний контроль за автомобілями, що перевозять врожай (зупинки, накриття навігації, передача навігації в легкове авто тощо).

  Отже, важливо контролювати кожний етап виробництва і пам’ятати про людський фактор. А які конкретно є способи, якщо не уникнення, то зменшення цього фактору? 

  – Наприклад, UkrLandFarming дуже відповідально підходить до етапу контролю зважування. Всі наші місця зберігання продукції оснащені сучасними ваговими комплексами, які напряму з’єднанні з інформаційною системою 1С кількісно-якісного обліку. Таким чином ми відкинули людський фактор. Неможливо помилково внести не ту вагу, тощо. А моменти некоректності  зважування, наприклад, вивіз з елеватору чи, коли транспорт не повністю заїхав на ваги – контролюються апаратно-програмними комплексами.

  Який практичний досвід отримано вами від впровадження автоматичної системи телеметрії на підприємстві з вирощування зернових культур та при обробці полів? 

  o Виключено повністю несанкціоноване використання техніки;

  o В рази зменшилися крадіжки пального;

  o За допомогою нових технологій відстежуємо якість ґрунтообробки;

  o Відслідковуємо норми внесення ТМЦ;

  o Впевнені, що весь зібраний врожай  привезений на свої місця зберігання;

  o Система «Свій-Чужий» дала точні цифри врожайності поля;

  Цей перелік може бути досить довгим.

  А як ефективніше здійснювати контроль та моніторинг – відкрито чи приховано? Про що говорить Ваша практика? Якщо співробітник знає про здійснення контролю, то, в принципі, логічно, що його це стримує. Але чи так це на широкій практиці?

  – У нашій компанії весь контроль та моніторинг здійснюється відкрито. Ми повідомляємо працівникам, які системи контролю встановлено на техніці і за чим вони слідкують. На мою думку, якщо працівник знає, що його контролюють – він менше буде намагатися вкрасти. Це хороший стимул для добропорядності і підвищує ефективність роботи в цілому. До того ж, це чесна і відкрита позиція щодо людей.

  Яка загальна фінансова доцільність впровадження «важких» ІТ-систем на підприємстві, який відсоток від прибутку можна використати на системи запобігання зловживання та недбальства працівників? 

  – З мого практичного досвіду, тільки система «Свій-Чужий» окупила всі впровадження GPS-навігації на ULF. І зробила вона це всього за 1 рік, в тому числі прямими поверненнями (коштами, продукцією) більше ніж на 70%. Великі агропідприємства в умовах ведення бізнесу в Україні без таких систем малоефективні. Починати треба з малого: моніторинг переміщення, обмір полів, контроль палива. З часом, коли це запрацює, переключатися на системи контролю за врожаєм, ТМЦ, аналіз земельного банку в розрізі паїв, контроль за якістю робіт тощо. Я б виділяв якомога більше коштів на такі системи, адже це запорука отримання ще більшого прибутку в майбутньому.

  Легко говорити про новітні технології й автоматичні системи, коли мова йде про великі агрохолдінги з достатнім капіталом та великими  фінансовими можливостями. А що б Ви могли порадити звичайним фермерам? На що варто звернути їхню увагу передусім, і як оптимізувати все вищесказане під їхні можливості? 

  – Звичайні фермери – власники своєї землі, і дуже часто вони самі обробляють свою землю, тому доцільність такої системи для фермерів нульова. Їм більше потрібні «системи-записники», тобто системи обліку виконання робіт, системи підказки по агрономії тощо. На сьогоднішній день на ринку України є багато таких систем.

  Чи можна говорити про комплексний підхід до протидії шахрайства, і на скільки важливо, щоб керівництво підприємства активно брало участь в боротьбі зі зловмисниками? 

  – Звичайно, тільки комплексним підходом можна припинити крадіжки на підприємстві. І системи контролю, і системи мотивації працівників, і роз’яснювальні роботи – все це важливо, щоб мінімізувати втрати від крадіжок.

  Вікторія Козак Agronews

  Читай нас також у Viber та Telegram, поширюй новину на своїй сторінці:
  Поширити: